BBC: Shqiperia shenja progresi.

“Papunėsia mbetet shumė e lartė dhe infrastruktura e korrupsioni vijojnė tė pengojnė investimet e huaja”. Kėto janė disa nga problemet kryesore qė nxirren nė pah nė profilin qė BBC ka bėrė pėr Shqipėrinė, tė ndryshuar sė fundmi. Nė profil bėhet njė rezyme e zhvillimeve politike e ekonomike nė vend pas viteve ’90, ndėrsa nėnvizohet fakti se Shqipėria mbetet njė nga vendet mė tė varfra nė Europė. “Papunėsia mbetet kokėfortėsisht e lartė, dhe infrastruktura dhe korrupsioni vazhdojnė tė pengojnė futjen mė shumė tė investimeve tė huaja. Sipas njė raporti tė publikuar nga mbikėqyrėsi i ryshfetit, Transparency International, tė vitit 2012, Shqipėria ėshtė aktualisht vendi mė i korruptuar nė Evropė”, thuhet nė profilin pėr Shqipėrinė nga BBC.
Albanian's celebrate joining NATO in Tirana
Mė tej, analiza shpjegon se megjithėse ka shenja tė progresit ekonomik, duke mbajtur nėn kontroll tė rreptė inflacionin me pak rritje, vendi mbetet njė nga mė tė varfrit nė Europė, jashtė ish-Bashkimit Sovjetik.
“Shqipėria ėshtė shndėrruar nė njė ekonomi tregu, por ėshtė larg nga standardet e Evropės Perėndimore. Bujqėsia ėshtė njė sektor i rėndėsishėm dhe njė vend punėsimi i madh”, thuhet nė kėtė monitorim.
Nė profil thuhet se Shqipėria aplikoi pėr statusin e vendit anėtar nė BE nė vitin 2009, nė bazė tė Marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit dhe e mori statusin nė qershor tė vitit 2014. “Bashkimi Europian inkurajon reforma tė tjera, veēanėrisht nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, nė lirinė e shtypit, tė drejtėn e pronės dhe tė drejtat e minoriteteve”, thotė BBC.

Duke u ndalur tek zgjedhjet e vitit tė kaluar, nė profilin e BBC thuhet se Partia Socialiste e Edi Ramės, mori njė fitore dėrrmuese nė zgjedhjet parlamentare tė 2013-ės, duke i dhėnė fund 8 vjetėve tė qeverisjes konservative. Kryeministri Rama ėshtė pėrshkruar nga vėzhguesit si njė folės i mirė i gjuhės angleze, frėnge dhe italiane, si njė njeri dinamik, me njė personalitet tė fortė. “Edi Rama, ka premtuar qė Shqipėria do tė jetė anėtare e BE brenda 10 vjetėsh. Premtimi i tij pėr tė pėrmirėsuar standardet e jetesės, nė njė vend ku shumė qytetarė varen nga tė ardhurat e emigrantėve qė jetojnė nė BE e SHBA, do tė jetė veēanėrisht i vėshtirė pėr t’u realizuar”, shkruan BBC.

Profilit tė Shqipėrisė nė BBC, nuk i ka munguar edhe pikėpamja mbi takimin e kryeministrit Rama me homologun serb Vuēiē. “Nė frontin e potikės sė jashtme, njė prej sfidave mė tė mėdha me tė cilat ai pėrballet ėshtė rivendosja e urave tė bashkėpunimit me Beogradin, qė ka qenė shumė dyshues ndaj synimeve tė Tiranės drejt Kosovės. Vizita e kryeministrit Rama nė Beograd, e parė si njė mundėsi historike pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet mes dy vendeve, u shndėrrua nė njė rast tė tensionuar, nė tė cilin kryeministrat e Shqipėrisė dhe Serbisė sulmuan njėri- tjetrin teksa folėn mbi statusin e Kosovės”, thuhet nė vėzhgimin e BBC pėr Shqipėrinė.

Lexoni dhe kete

OBOTIN E PRET NJE VERE ā€œE FTOHTEā€

Zona e Obotit nĆ« NjĆ«sinĆ« Administrative Ana e Malit tĆ« BashkisĆ« ShkodĆ«r vijon tĆ« vuajĆ« …