Tuesday , 22 October 2019

BEKIM BALAJ SHËNON DY GOLA NË MIQËSORE PËR AKHMAT

Sulmuesi shkodran Bekim Balaj mesa duket nuk ka ndër mend të largohet nga skuadra ruse Akhmat, pjesë e së cilës është prej dy sezonesh. Pavarësisht ndonjë ideje për të ndërruar ambjent, kjo gjë pritet të mos realizohet dhe 27 vjeçari është përqendruar maksimalisht tek përgatitjet për sezonin e ri me skuadrën aktuale. Forma e tij tashmë duket shumë e mirë dhe kjo është konfirmuar edhe në miqësoren e zhvilluar ditën e djeshme ndaj një ekipi austriak. Akhmat e ka fituar këtë ndeshje me rezultatin 4-1 dhe tre prej katër golave të shënuar prej tij mbajnë firmën e lojtarëve shqiptarë. Të parin e ka dërguar në rrjetë Roshi ndërsa më pas i ka ardhur rradha sulmuesit shkodran Balaj.

Në të dy momente, shtatëlarti i sulmit ka arritur të godasë saktë me kokë duke shënuar. Kjo duket një nisje e mirë e përgatitjeve për sezonin e ri duke shpresuar se lojtari i kombëtares shqiptare t’i ketë lënë njëherë e mirë prapa problemet që ka patur me dëmtimet. Prej këtyre të fundit siç dihet, në sezonin e kaluar Balaj ka luajtur shumë pak ndeshje dhe për këtë arsye, nuk ka arritur të shënojë asnjë gol. Ndoshta kjo gjë e bëri atë të mendonte për të gjetur një skuadër tjetër sepse mosha e tij është e re dhe ai ka nevojë për aktivizim. Megjithatë edhe tek ekipi rus pritet të jetë titullar prandaj dhe po stërvitet fort.

Aktivizimi i rregullt me Akhmat do ta ndihmonte atë edhe për kombëtaren shqiptare në të cilën nuk ka luajtur si titullar në ndeshjet e fundit. Këto janë arsye të mjaftueshme për të thënë se përgatitjet kanë nisur në mënyrën e duhur. Dhe për më tepër, Bekim Balaj e ka gjetur rrugën e rrjetës dhe këtë gjë do të synojë ta bëjë sa më shumë edhe në ndeshjet zyrtare.

Lexoni dhe kete

ÇINARI: KEQARDHJA QË I SHËNOVA VLLAZNISË, POR JAM PROFESIONIST

Fitorja 3-1 ndaj Vllaznisë i ka lumturuar të gjithë në kampin e kuq. Drejtori i …