Monday , 26 October 2020

BELGJIKA MERR FITOREN E PARE, MPOSHT 3-0 IRLANDEN

Belgjika ka gjetur fitoren e par n grup duke e mposhtur Irlandn 3-0 pas nj ndeshje t bukur. Belgt e nisn ndeshjen m mir duke ditur se vetm fitorja do ti mbante n loj pr kualifikim. Por pjesa e par nuk iu solli atyre gzim edhe pse kishin raste t mir shnimi. I pari q rrezikoi ishte Carrasco, por harkimin e tij e largon njri nga mbrojtsit e Irlandes. Pas tij n minutn e 13-t provoi me kok edhe Toby Alderweirel, por pa sukses. N minutat e 22 dhe 25 raste t mira kishin edhe Hazard e Carrasco, por goli i ktij t fundit u anullua per pozicion jasht loje. Belgt e mbylln pjesn e par n sulm me nj rast t Alderweirel, po q nuk i ndryshoi shifrat. M t filluar pjesa e dyt fillon edhe loja e bukur e Djajve. N minutn e 48 ishte Kevin De Bruyne q pasoi bukur pr Romelu Lukaku q shnoi nj gol t bukur. Belgjika e ka thelluar eprsin n 2-0, pas golit t shnuar me kok nga mesfushori Alex Witsel. Goli i mesfushorit t Zenitit erdhi n minutn e 61-t, pas nj asistimi perfekt nga Meunier. Por belgt nuk u ndaln me kaq. Nj aksion i bukur nga e djathta kompletoi edhe golin e tret t belgve. Ishte Romelu Lukaku q shnoi pas asistimi t Eden Hazard. Belgjika kishte edhe disa raste deri n fund, por nuk arriti ti konkretizoj. Pas ksaj fitoreje Belgjika ka tri pik, tri m pak se Italia q sht e para me gjasht. Irlanda dhe Suedia kan nga nj pik.

Lexoni dhe kete

HIDHET SHORTI, VLLAZNIA FEMRA PËRBALLË KAMPIONES TURKE

Vllaznia e femrave ka mËsuar emrin e ekipit kundershtar ne turin e pare te Liges …