Deputeti i PS, Ben Blushi, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku pritet te votohet deputeti i PDIU, Shpetim Idrizit, ne postin e zv/kryetarit te Kuvendit./r/n/r/nLawmaker, Ben Blushi, speaks during a parliamentary session.

BEN BLUSHI: TURP PER NE, NDERHYRJA E AMBASADOREVE PER REFORMEN NE DREJTESI

Deputeti i Partisė Socialiste ka pėrshėndetur mbėshtetjen e ambasadorėve tė SHBA dhe BE nė vendin tonė pėr tė realizuar reformėn nė drejtėsi.Duke folur nga foltorja e Parlamentit, Blushi tha se mbėshtetja nga ambasadorėt kanė njė ēmim, qė ėshtė tallja dhe shfarosja e kėsaj klase politike.

Deputeti socialist theksoi se nga dita e sotme, Parlamenti i Shqipėrisė ka humbur legjitimitetin duke marrė shkas nga vendimi i ambasadorėve qė ditėn e premte do tė jenė tė pranishėm nė mbledhjet e grupeve parlamentare tė tre partive. Duke folur nė kėtė aspekt, Blushi shtoi se nuk do tė donte tė ishte nė njė prej kėtyre partive, edhe pse ėshtė pjesė e PS.

“Nuk ka pasur diēka mė tė turpshme se sot,  shumė mė keq se kaq, kur klasa politike nuk do dhe po e saboton reformėn nė drejtėsi. Ambasadorėt e BE dhe SHBA kanė vendosur tė marrin pjesė nė grupet tona parlamentare duke pėrcaktuar edhe oraret. Pra, tė mbledhin parlamentin jashtė kėsaj salle. Ndaj dhe Shqipėria ėshtė bėrė njė vend kaq qesharak.

Por nė njė kuptim, ky kuvend ka humbur legjitimitetin dhe sovranitetin e vet dhe kjo po ndodh, por tė huajt nuk po na lėnė vetėm dhe kjo mbėshtetje pėr qytetarėt ka njė ēmim. Cili ėshtė ēmimi? Tallja me ne, ēmontimi i parlamentit, ndėshkimi i kėsaj klase politike dhe nė fund shfarosja si specie e kėsaj klase politike. Dhe nėse nuk e kuptoni, jeni shumė afėr kėsaj shfarosjeje. Sikurse shpresoj, edhe shumica e shqiptarėve”, u shpreh Blushi.

A ėshtė ky ēmimi i merituar?

Ne e meritojmė tė tallemi siē po ndodh. Shqiptarėt kanė njė shpresė dhe besim se klasa e tyre politike po ndėshkohet pasi ka rezistuar duke sabotuar drejtėsinė nė Shqipėri.

Reforma nė drejtėsi do tė kalojė dhe jep shpresė se pronat nuk do vidhen, pyjet nuk do shkatėrrohen, deti nuk do tė falet dhe as stadiumi s’do bėhet me majucė.

Nėse miqtė ndėrkombėtarė do tė marrin nė dorė drejtėsinė nė Shqipėri, politika “esadiste” shtetėrore do shterojė. Ky parlament ka qėnė esadist dhe ēdo vit sadist. Ka ecur me kėmbėngulje nė rrugėn e Esat Toptanit, qė do tė thotė tė jesh kundėr interesit publik, kundėr atyre qė janė tė pabarabartė. Ttė jesh esadist do tė thotė tė jesh kundėr Shqipėrisė.

Ambasadorėt po vijnė nė grupet tona parlamenatre pėr tė na bindur ė bėjmė drejtėsi, tė bėjmė reformėn nė drejtėsi.

Dhe kjo ėshtė njė ditė nė tė cilėn provohet se parlamenti i Shqipėrisė nuk ka dinjitet dhe mundėsi pėr tė bėrė atė qė pritet prej tij. Ne po tallemi dy herė, njėhėrė nga ndėrkombėtarėt dhe njėhėrė nga shqiptarėt sepse ky parlament e ka konsumuar orėn e tij tė fundit dhe ka ardhur koha tė ikin nga Shqipėria. Grupet tona parlamentare sot duhet tė skuqen dhe unė do doja tė mos isha pjesė e asnjerit prej tyre. Kėto e meritojnė kėtė tallje dhe ky do ishte fillimi i fundit. Me sa duket, koha e esadistėve ka pėrfunduar,” theksoi Blushi.

 

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …