Saturday , 8 August 2020

BEQAJ: KUJDESIN SHĖNDETĖSOR TĖ SPECIALIZUAR, PO E SJELLIM NĖ ZONAT KU JU BANONI

Njėsitė e lėvizshme, ajo e mamografisė dhe e kontrollit bazė prej dy ditėsh ndodhen nė Dajē tė Shkodrės pėr tė bėrė kontrollet bazė nė popullatėn 40-65 vjeē, si dhe depistimin ndaj sėmundjeve tumorale tė gjirit tek gratė. Ministri i Shėndetėsisė, Ilir Beqaj ka qenė  pranė Qendrės Shėndetėsore tė Dajēit pėr tė parė nga afėr se si po funksionojnė ekzaminimet nė popullatė ku ka theksuar se reformat nė sektorin e shėndetėsisė deri mė tani kanė sjellė lehtėsi ekonomike por edhe akses mė tė shpejtė pėr tė marrė shėrbimin shėndetėsor edhe pėr banorėt e zonave rurale.
Sipas Beqajt, duke filluar qė nga 1 Shkurti, ekzaminimet shėndetėsore janė ndjeshėm mė tė lira, kurse mjeku i familjes ėshtė falas qė prej 27 Janarit. “Ne po pėrpiqemi qė, pėrveēse t’ju ofrojmė kujdes shėndetėsor, ju tė mos paguani, ta sjellim edhe sa mė pranė aty ku jetoni, pėrveē kontrollit pa pagesė, tashmė edhe mjekun e familjes e keni pa pagesė. Duke filluar nga data 1 shkurt edhe vizitat e tjera janė edhe mė tė lira. Nga ana tjetėr, kemi pėrmirėsuar kushtet pėr sėmundjet e zemrės sė diabetit dhe sė shpejti do tė hapim edhe dializėn,” ka pohuar Beqaj.
Nga ana tjetėr, Ministri Beqaj u ka bėrė apel tė gjitha grave tė zonės t’i nėnshtrohen ekzaminimit nėpėrmjet mamografisė pėr tė kapur sa mė herėt kancerin e gjirit. “Ėshtė njė mundėsi qė duhet shfrytėzuar edhe pse tė gjithėve iu urojmė njė jetė sa mė tė gjatė faktet tregojnė qė ėshtė njė sėmundje qė nė moshėn tuaj prek gratė. Sa mė shpejt ta identifikojmė aq mė mirė ėshtė pėr kėdo. Pėr gratė vetė, pėr familjet tuaja por edhe pėr tė gjithė ne sepse janė sėmundje qė nėse zbulohen nė kohė, historia edhe nė Shqipėri tregon qė kapėrcehen. Do iu kėrkoja mundėsisht qė edhe ēfarė keni tė njohur tė tjerė tu thoni qė kėtė periudhė kėtu nė Dajē ėshtė kjo mundėsi qė ta shfrytėzojmė gjithmonė edhe mė tepėr” ka pohuar Beqaj.
Njėsitė e lėvizshme tė mamografisė dhe chek up do tė qėndrojnė deri nė fund tė javės nė Qendrėn Shėndetėsore tė Dajēit pėr tė kryer kontrolle edhe ekzaminime pėr tė gjithė banorėt e fshatrave Dajē, Kotėrr, Dragush, Mabė, Zojs, Gjadėrr dhe Gramsh.

Lexoni dhe kete

1 JAVƋ PAS VOTIMEVE, BEKTESHI ā€œKUJTOHETā€ PƋR ZGJEDHJET NƋ USH

Rreth 1 javĆ« pas pĆ«rfundimit tĆ« zgjedhjeve dhe shpalljes sĆ« rezultatit pĆ«rfundimtar tĆ« votimeve, ish-rektori …