BERISHA: ME 21 JANAR U BE PUĒ PER TE MARRE PUSHTETIN

Edhe sot pas 5 viteve, qė nga 21 janari i vitit 2011, ish-kryeministri i asaj kohė, Sali Berisha i quan ngjarjet e asaj dite si puē dhe pėrpjekje pėr tė marrė me dhunė pushtetin. Nga foltorja e Kuvendit, Berisa bėri fajtor pėr krimin, kryeministrin aktual dhe kreun e opozitės nė atė kohė, Edi Rama. Po ashtu, ish-kryeministri tha se nė kėtė ngjarje u pėrfshinė edhe dy institucione tė rėndėsishme, Presidenti dhe Prokurori i Pėrgjithshėm.

Nė replikė me Berishėn, deputeti socialist Erjon Braēe thotė se vrasja nuk ėshtė hetuar qėllimisht. Braēe kėrkon tė mbahet 1 minutė heshtje, e cila pas njė hezitimi respektohet dhe nga deputetėt e opozitės mė pas thotė:  I pėrjetshėm qoftė kujtimi i tyre, turpi mbuloftė vrasėsit e tyre”

Sali Berisha: Sot ėshtė njė ditė tjetėr, e zezė nė historinė tonė. Pas 84 vitesh, si sot 5 vjet mė parė falangat e krimit bėnė pėrpjekjen monstruoze tė pėrmbysjes me dhunė tė pushtetit, organizuan puēin famzi tė 21 janarit. Bėnė ēdo gjė qė tė merrnin me dhunė pushtetin. Sulmuan institucionin e ekzekutivit me besimin e verbėr se kryerkarrieristi  do tė mbante njė fjalim te zyra.

Komunitetet ndėrkombėtare e dėnojnė si njė pėrpjekje pėr tė marrė me dhunė pushtetin.

Nė kėtė pėrpjekje, persona tė paguar, tė pajisur me mjete dhune sulmuan barbarisht pėr orė tė tėra ndėrtesėn e kryeministrisė ku po punonte kreut i ekzekutivit, me shpresėn dhe besimin e verbėr se ai do ua lironte zyrėn. Pra nė kėtė puē nė tė cilėn morėn pjesė dy krerė tė tjerė tė instutcioneve, ai i Presidencės dhe Prokurisė sė Pėrgjithshme. Nė kėtė puē, i cili u shurdhua kreu i inteligjencės, nė kėtė puē qė kishte synim kurorėzimin e Ramės, njėlloj si 84 vjet mė parė, kryeministėr ēka nuk mund tė ndodhte.

Pėr fatkeqėsinė mė tė madhe u vranė 4 qytetarė. Zhvillimet e mėvonshme treguan se Edi Rama sakrifikoi, i solli, luajti me zjarrin me qėllimin qė tė merrte pushtetin. Qytetarėt e Tiranės do ta ndėshkonin atė nė zgjedhjet e 8 majit.

Sot kanė kaluar 5 vite nga kjo datė, por turpi i zi, faqe e zezė dhe krimi i shėmtuar rėndon mbi  Ramėn dhe suitėn e tij. Ndaj dėnoj me ashpėrsinė mė tė madhe aktin e tyre, tė shėmtuar, pėrpjekjen e tyre puēiste dhe pėr tu thėnė se kurrė ndonjėherė institucionet demokratike nuk mund tė pushtohen me dhunė.

Lexoni dhe kete

BASHA: RAMA DO TƋ MBUSHƋ XHEPAT E TIJ DHE TƋ OLIGARKƋVE

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama sĆ« po rrit borxhin publik pĆ«r tĆ« mbushur …