Friday , 22 October 2021

BERISHA: RAMA DO BLEJE EDHE BENZA TE BLINDUAR ME VLERE 700 mije EURO

Ish-kryeministri Sali Berisha paraqiti nė Kuvend njė dokument sekret tė Gardės sė Republikės sipas tė cilit veē makinave Jaguar qė qeveria do tė marrė me qera, janė edhe tre Benza tė blinduar me vlerė tė paltėn 700 mijė euro secili. Deputeti demokrat tha se e ka marrė kėtė informacion pėrmes hakerave tė cilėt tha se i ka miq.
“Qeveria ėshtė verbuar ka humbur ēdo lloj arsyetimi kėtu kam tenderin, se po bėjmė dhe nė hetime. sekret me afat ruajtje 10 vjet. cili ėshtė sekreti? Veturat qeveritare. Kėta kanė sekretuar vjedhjen. Qeveria nė kėtė vendim sekret tė datės – mė falni ėshtė Ministria e Punėve tė Brendshme, Garda e Republikės me vendim tė datės 1.10.2015 porosit pėr…jepja tė gjithė deputetėve se ka “hackers “qė i nxjerr ėshtė tjetėr punė, ata janė miqtė e mi. Tani ēfarė ndodh kėtu? Janė 42 vetura, pėrveē zhaguarizimit tė qeverisė tani na dalin dhe 3 Benza qė kushton secili tė paktėn 700 mijė euro.Ggjatė qeverisė sime e vetmja veturė e blerė pėr delegacionet ishte njė Benz i blinduar, pasi veē atij qė kisha trashėguar nga paraardhėsi im nuk kishte makinė tjetėr pėr miqtė. Atė Benz nuk e ka pėrdorur nė asnjė rrethanė asnjė zyrtar. Sapo erdhi nė pushtet Edi Rama e transferoi pėr veten e tij, atė Benz tė blinduar. Tani na porositėn tre Benza tė tjerė tė blinduar, ky ėshtė njė akt i shėmtuar, jam kėtu po e them qė tė porositet edhe 1 jam dakord. Po gjatė 2 viteve nuk mbeti asnjė i huaj qė duhej tė kishte mbrojtje me makina tė tilla se ishte e zėnė. tė blesh 3 do tė thotė tė jesh njeri i pashpirt, i verbuar nga luksi, frika. si mund tė marrėsh edhe tre makina tė tjera tė blinduara? “, – u shpreh Berisha.

Berisha: Buxheti po shkon pėr prapanicėn e zyrtarėve
Deputeti demokrat tha se janė tė shumtė tenderat abuzivė qė do tė denoncojė nė vijim, dhe ata lidhen me rikonstruksionin e zyrave tė funksionarėve publik.“Buxheti shkon pėr prapanicėn e zyrtarėve. se janė me mijėra banjo qė po restaurohen, kjo ėshtė mėnyrė e shndėrrimit tė parave nė para xhepi, prandaj nuk duken lekėt se shndėrrohen tė gjitha nė shėrbimet pėr menderen. Unė do jua bie njė pėr njė tenderat e zyrave, e godinave e banjove. Mos vidhni nė kėtė mėnyrė”, – tha Berisha.

Berisha: Rama te shkoje ne universitet vetem me nje truproje po ja mbajti
Fjalėn e tij ish-kryeministri Berisha e nisi me protestėn e studentėve kundėr ligjit tė arsimit tė lartė, qė pak ditė mė parė njohu dhe kulmin e saj kur qėlluan me vezė kreun e qeverisė Edi Rama. Berisha tha se ndaj tyre ėshtė ushtruar dhunė dhe duhet tė shkarkohet personi qė ka prekur me dorė studentėt.

“Tė gjendet personi i cili ka shtyrė studentit dhe tė nxirret jashtė ēdo shėrbimi nė kėtė vend, tė ndėshkohen nė mėnyrė shembullore. Dhe kryeministri tė mos lejohet tė shkelė mė nė universitet me mė shumė se njė roje trupi, nėse ja mban, nėse nuk ja mban…tė respektojmė autonominė e studentėve”, tha Berisha.

Lexoni dhe kete

BASHA: KRIZA E KORRUPSIONIT PO PƋRKTHEHET NƋ RRITJE TƋ ƇMIMEVE

NĆ« njĆ« dalje pĆ«r mediat nga selia e PD, kryedemokrati Lulzim Basha, foli sĆ«rish pĆ«r …