Friday , 15 November 2019

BESIMTARĖT MYSLIMAN KREMTOJNE FITER BAJRAMIN

Besimtarėt mysliman tė qytetit tė Shkodres kanė kremtuar faljen e namazit tė Fitėr Bajramit nė sheshin kryesor tė metropolit verior. Myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka uruar tė gjithė besimtarėt mysliman me rastin e kėsaj feste, gjate hytbes se Bajramit myftiu Sytari ka nderprere fjalen e tij nė momentin kur kanė rėnė kėmbanat e katedrales, ne shenje respekti dhe tolerance.

Myftiu Sytari ka kėrkuar nga besimtaret mysliman qe libri I shenjte I Kur’ anit te jete ne zemrat e besimtareve mysliman.

Si ēdo vit, pas ditės sė fundit tė agjėrimit, besimtarėt organizohen tė gjithė bashkė pėr tė bėrė lutjen e Fiter Bajramit. Pasi kane kryer ritin e faljes nė qėnder tė qytetit, i cili pėr myslimanėt e metropolit veriror ėshtė kthyer nė njė traditė, pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal dhe tė komuniteteve fetare kanė kryer vizita pranė myftinisė sė Shkodres. Gjatė kėsaj feste myslimanėt japin shembullin mė tė bukur tė bashkimit dhe unitetit Islam.

Lexoni dhe kete

BANORƋT E KONVIKTIT ā€œSAFET SPAHIAā€, PROTESTƋ PARA BASHKISƋ

BanorĆ«t nĆ« konviktin ā€œSafet Spahiaā€ nĆ« qytetin e ShkodrĆ«s vijojnĆ« tĆ« kundĆ«rshtojnĆ« zhvendosjen e tyre …