Saturday , 18 January 2020
Breaking News

BESIMTART ORTODOKS KREMTUAN RINGJALLJEN E KRISHTIT

Dhjetra besimtar ortodoks kan kremtuar n mesnat ringjalljen e krishtit. Kjo mesh e madhe u mbajt n Shkodr n kishn ortodokse dhe u drejtua nga famullitari i saj At Nikolla Petani duke dhuruar emocione t veanta pr t gjith besimtart e pranishm.Gjat ksaj meshe nuk munguan lutjet dhe urimet pr mbarsi e vazhdimsi, si dhe atmosfera e ngoht e pashkve, si nj prvjetor q shnon ringjalljen, triumfin e jets mbi vdekjen. Ndrkaq pr ato q nuk kishin mundsi t merrnin pjes n kt mesh t shenjt,u b i mundur transmetimi i saj i drejtprdrejt prmes ekranit t televizionit Rozafa.

Pas meshes se mesnates perfaqesuesit e kishes ortodokse kane pritur gjate paradites se sotme urimet e ardhura nga perfaqesues te forcave politike, komunitete fetare por edhe qytetare te thjeshte. Se pari kane qene perfaqesuesit e partise demokratike qe kane uruar te gjithe besimtaret ortodoks per me shume paqe dhe harmoni.Me pas mazhoranca e Shkodres ka vizituar kishen ortodokse. Mirpo edhe ne kete dite feste mazhoranca nuk I eshte ndare frazave politike duke e perdorur per fushate pashken ortodokse.Edhe komunitetet fetare kane uruar besimtaret per me shume paqe dhe dite te bardha

Ne kete menyre besimtaret ortodokse kane festuar festen e pashkeve duke kujtuar ringjalljen e Jezus Krishtit.

 

Lexoni dhe kete

STERILIZIMI I KAFSHËVE NË SHKODËR

Prej disa ditësh në Shkodër është kryer procesi i sterilizimit të disa kafshëve në Shkodër …