Monday , 26 October 2020

BLEDAR GJEĒAJ TASHMĖ VETĖM 3 MUAJ I PEZULLUAR

Vendime tė ēuditshme janė marrė nga Komiteti Drejtues I Federatės Shqiptare tė Basketbollit. Ai ėshtė mbledhur pas ankimimeve qė ekipet e Vllaznisė dhe Tiranės u kishin bėrė vendimeve tė marra nga Komisioni I Disiplinės ditėn e hėnė. E nėse kėta tė fundit u dukėn shumė tė ekzagjeruara dhe tė padrejta, e njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr vendimet e djeshme.

Kėshtu, vendimi kryesor qė Komiteti Drejtues i kėsaj Federate ka marrė, ka qenė ai I faljes sė basketbollit tė Tiranės Erkand Karaj. Ai ishte dėnuar mė parė me 6 muaj pezullim pėr shkak tė incidentit me trajnerin e Vllaznisė Bledar Gjeēaj. Vendimi pėr faljen e tij ėshtė marrė dje por nė fakt, Karaj nė mėnyrė disi tė ēuditshme kishte luajtur pasditen e sė premtes nė ndeshjen e Ligės Ballkanike ndaj Trepēes nė Kosovė. Gjithsesi, gjėrat duket qartė se kanė patur njė skenar tė parapėrgatitur pėr faljen e tij.

Por ndėrkohė nuk ka ndodhur e njėjta gjė me trajnerin Gjeēaj. Pezullimi pėr tė vetėm ėshtė pėrgjysmuar, nga 6 nė 3 muaj. Por edhe ky dėnim mund t’I hiqet nėse paguan 100 mijė lekė tė vjetra pėr ēdo muaj pezullim. Nga ana tjetėr, ėshtė hequr edhe dėnimi prej 3 ndeshjesh pėr basketbollistin shkodran Gjon Ndoja ndėrkohė qė kanė mbetur nė fuqi tė gjitha gjobat pėr basketbollistėt dhe trajnerin Gjeēaj. Kjo tregon qartė se Federata mė shumė I ka kushtuar rėndėsi mbledhjes sė lekėve nga kėto gjoba sesa marrjes sė masave tė duhura nė mėnyrė qė tė mos pėrsėriten raste tė tilla dhune. Vllaznia dhe Tirana nė fakt do tė pėrballen sėrish nesėr me njėra tjetrėn, kėtė herė pėr Kupėn e Shqipėrisė, ndeshje kjo qė do tė zhvillohet nė Durrės.

Lexoni dhe kete

HIDHET SHORTI, VLLAZNIA FEMRA PƋRBALLƋ KAMPIONES TURKE

Vllaznia e femrave ka mƋsuar emrin e ekipit kundershtar ne turin e pare te Liges …