BOCETET E GJERGJ KASTRIOTIT EKSPOZOHEN NE AMBJENTET E QKF-se

Boçetet e Gjergj Kastriotit Skëndëbeut të punuara nga skulptor të ndryshem janë ekspozuar në ambjentet e qendres kulturore të fëmijeve në Lezhë, duke tërhequr vemendjen e shumë qytetareve.Ata vlersojnë maksimalisht nismen e Bashkisë Lezhë, për vendosjen e shtatores së Gjergj Kastriotit në sheshin që mban të njejtin emer të njejtin emer në Lezhë.Sipas tyre historia e Lezhës lidhet me emrin e Skëndërbeut dhe në këtë mënyre po i kthehet emri i vërtet këtij qyteti.

Përgjegjësi i Trashegimisë Kulturore në Bashkinë Lezhë Paulin Zefi, thotë se ekspozita do të qëndrojë e hapur deri të hënën, ditë kur dhe juria do të shpallë fituesin.

Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skëndërbeut do të vendoset në sheshin e Lezhës në kuader të 575-vjetorit të Besëludhjes së Lezhës.

Lexoni dhe kete

“JUGORI” I FASBINDER, PREMIERE ME 21 DHJETOR NE TEATRIN “MIGJENI”

“Jugori” i shkruar nga Rainer Werner Fassbinder do vij si premire ne Teatrin “Migjeni” ne …