“BURG PA AFAT” PER 29 VJEÇARIN DRITAN YMERI

“Burg pa afat” ehte masa e sigurise e dhene per 29 vjecarin Dritan Ymeri i cili akuzohet per veprat penale ” Vrasje me Dashje” si dhe ” Armembajtje pa leje”. Gjykata e rrethit gjyqesor Shkoder e cilesoi si te drejte ndalimin e tij duke caktuar masen e sigurise ate te arrestit me burg pa afat.I riu gjate gjithe seances ka kerkuar meshire dhe mase lehtesuese denimi. Mjeku Ilir Alija, 40-vjecari, mbeti i vrare me tre plumba në kokë pas sherrit me komshiun e tij për punimet që po kryente në banesë. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth ores 24:00 te dates 1 Korrik ne lagjen “Qemal Stafa” ne Shkodër, Ilir Alija kishte bere disa punime ne katin e trete te banesës, nuk per këtë ka plasur sherri me fqinjin, autorin e vrasjes.

Te dy kane debatuar ashpër.Me pas, ne mesnate fqinji i tij, Dritan Ymeri ka prishur një pjese te punimeve qe po bënte mjeku. Ne keto momente Ilir Alija është zgjuar nga gjumi dhe ka dale jashtë per te biseduar. Biseda mes tyre ka përfunduar me ofendime dhe ne ate moment Dritan Ymeri ka qelluar me tre plumba ne koke Ilir Aline, duke e lene te vdekur ne vend. Seanca u zhvillua me dyer te mbyllura ku mesohet se i dyshuari ka pranuar autoresine vrasjes. ” Une e kam kryer vrasjen ne kushtet e nje gjendje teper te renduar per faktin se Iliri me ka fyer me fjale teper te renda., duke perfituar edhe prej rastit se une jetoja me gjyshin ndersa prinderit i kisha ne France eshte shprehur Dritan Ymeri.

Ngjarja e rende ndodhi mesnaten e dates 30 qershor, ndersa tronditi Shkodres, duke shenuar keshtu viktimen e radhes me motivacion pronesine.

Lexoni dhe kete

ASNJE PISTE PER NGJARJEN E RENDE NE SHKODER

Grupi hetimor i ngritur nga Policia e Shkodrës në bashkëpunim edhe me Prokurorinë e Krimeve …