BYLYKBASHI: DEPUTETET E PS REFUZOJNE MIRATIMIN E DRAFTIT

Pas rreth dy orėsh qė kurse ishte lajmėruar mbledhja e komisionit pėr reformėn nė drejtėsi, seanca ka nisur vetėm me praninė e deputetėve tė opozitės dhe kreut tė grupit parlamentar tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Petrit Vasili. Nė seancė mungojnė deputetėt e Partisė Socialiste.
Sipas deputetit tė opozitės, Oerd Bylykbashi, mos ardhja e deputetėve tė majtė pėr miratimin e draftit pėrfundimtar e bėn tė pamundur zhvillimin e seancės gjatė ditės sė nesėrme.

Bylykbashi: Jemi mbledhur kėtu qė nė orėn 20:30 dhe pėr fat tė keq ka mė shumė se dy orė qė pėrfaqėsuesit socialistė refuzojnė tė mblidhen nė komisionin e reformės nė drejtėsi pėr tė bėrė kėto ndryshime qė janė absolutisht tė domosdoshme. Mbledhja e kėtij komisioni dhe miratimi i ndryshimeve qė u ranė sot dakord dhe u pėrshėndetėn nga palėt, ėshtė esencial dhe e domosdoshme qė ato ndryshime, pra propozimi i zonjės Nuland tė shkojė nė Parlament nesėr pėr miratimi.
Mos kryerja e kėsaj seance, e kėtij komisioni sot e bėn tė pamundur qė nesėr, Parlamenti tė ketė mundėsi tė votojė propozimin e dakordėsuar dhe tė mbėshtetur nga zonja Nuland dhe komisioneri Hahn. Pra, mungesa e anėtarėve socialistė vė nė rrezik mbledhjen e komisionit nesėr.

I vetmi element themelor qė ėshtė i padiskutueshėm ėshtė qė zgjidhja pėr formulėn e zgjedhjes sė katėr organeve tė parashikuara nga neni 88, pra Kėshilli i Lartė Gjyqėsor dhe Kėshilli i Lartė i Prokurorisė, dhe Komisionit tė Vetingut, do tė jetė njė e vetme.
Njė zgjidhje kėrkon Komisioni i Venecias dhe pėr rrjedhojė ky ka qenė nga fillimi deri nė fund elementi pėrēues nė kėtė negociatė. Ju informoj, pėrtej ēdo lloj keqinformimi tė bėrė sot nga qeveria se nė mbledhjen negociuese tė ditės sė hėnė mes ekspertėve tė PD-sė, PS-sė, LSI-sė dhe ekspertėve tė OPDAT dhe EURALIUS, me kėrkesė tė ministrit Manjani nė lidhje me formulėn qė do tė zbatohet pėr Kėshillin e Lartė Gjyqėsor dhe Kėshillin e Lartė tė Prokurorisė, unė kam deklaruar pėrpara tė gjithė anėtarėve qė formula do tė jetė e njėjtė si ajo pėr Vettingut.
Pėrfaqėsuesi i Partisė Socialiste ėshtė shprehur se ėshtė rėnė dakord qė 5 anėtarėt jo gjyqtarė dhe 5 anėtarėt jo prokurorė do tė jetė nė raportin 3 me 2. Pra nė mbledhjen e ditės sė hėnė ėshtė ngritur si ēėshtje dhe ėshtė dhėnė kjo pėrgjigje. Formula qė do tė pėrdoret pėr vetingun do tė jetė e njėjta pėr KLGj-nė dhe KLP-nė. Pėr fat tė mirė, ajo mbledhje ka dėshmitarė. Kjo mund tė jetė e vetmja zgjidhje.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …