Monday , 28 September 2020

BYROJA E HETIMIT, QEVERIA MIRATON DRAFTIN

Byroja Kombtare e hetimit u miratua nga Kshilli i Ministrave si nj organ i ri q ngrihet pr hetimin e korrupsionit t zyrtarve t lart t shtetit dhe funksionarve t lart t administrats n vend.Sipas variantit t miratuar n qeveri Byroja Kombtare e hetimit do t jet n varsi t Drejtorit t Policis s Shtetit, por ndryshe nga projektligji i par q u rrzua hetimet penale do ti kryej Prokurori i Prgjithshm prmes nj grupi prokurorsh q do t ngreje.Gjithashtu, emrimi i Drejtuesit t Byrojs do t jt kompetenc e Ministrit t Brndshm, por duhet t ket plqimin e Prokurorit t Prgjithshm.

Drafti i prpunuar gjat muajve t fundit pas kthimit nga Gjykata Kushtetuese t variantit t mparshm t ligjit, sht hartuar n bashkpunim me OPDAT, ka mbshtetjen e SHBA dhe sht dhn plqim edhe nga kreu i opozits.Javn e kaluar n Kuvend opozita dhe shumica u prplasn pikrisht pr miratimin e ktij drafti por Kryeministri Rama u shpreh se Byroja sht pjes e reforms n Drejtsi q po kryhet nga Komisioni i posacm Parlamentar.

Kryetari i PD Basha krkoi me ngulm votimin n qeveri t draftit t Byros, duke akuzuar Ramn se po pengonte ngritjen e Byros s Hetimit.Miratimi i ktij projektligji n Kuvend krkon shumic t cilsuar prej 3/5 meqense sht ligj organik dhe mbetet pr tu par nse maxhoranca do t jet solide me 84 votat e nevojshme pr ta kaluar.

Lexoni dhe kete

META: KA MBETUR DHE PAK KOHË PËR TË REFLEKTUAR

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot se ka mbetur edhe pak kohë për të …