BYROJA E HETIMIT, QEVERIA MIRATON DRAFTIN

Byroja Kombėtare e hetimit u miratua nga Kėshilli i Ministrave si njė organ i ri qė ngrihet pėr hetimin e korrupsionit tė zyrtarėve tė lartė tė shtetit dhe funksionarėve tė lartė tė administratės nė vend. Sipas variantit tė miratuar nė qeveri Byroja Kombėtare e hetimit do tė jetė nė varėsi tė Drejtorit tė Policisė sė Shtetit, por ndryshe nga projektligji i parė qė u rrėzua hetimet penale do t’i kryejė Prokurori i Pėrgjithshėm pėrmes njė grupi prokurorėsh qė do tė ngreje. Gjithashtu, emėrimi i Drejtuesit tė Byrojsė do tė jėtė kompetencė e Ministrit tė Brndshėm, por duhet tė ketė pėlqimin e Prokurorit tė Pėrgjithshėm.

Drafti i pėrpunuar gjatė muajve tė fundit pas kthimit nga Gjykata Kushtetuese tė variantit tė mėparshėm tė ligjit,  ėshtė hartuar nė bashkėpunim me OPDAT, ka mbėshtetjen e SHBA dhe ėshtė dhėnė pėlqim edhe nga kreu i opozitės. Javėn e kaluar nė Kuvend opozita dhe shumica u pėrplasėn pikėrisht pėr miratimin e kėtij drafti por Kryeministri Rama u shpreh se Byroja ėshtė pjesė e reformės nė Drejtėsi qė po kryhet nga Komisioni i posacėm Parlamentar.

Kryetari i PD Basha kėrkoi me ngulm votimin nė qeveri tė draftit tė Byrosė, duke akuzuar Ramėn se po pengonte ngritjen e Byrosė sė Hetimit. Miratimi i kėtij projektligji nė Kuvend kėrkon shumicė tė cilėsuar prej 3/5 meqenėse ėshtė ligj organik dhe mbetet pėr tu parė nėse maxhoranca do tė jetė solide me 84 votat e nevojshme pėr ta kaluar.

Lexoni dhe kete

BARDH SPAHIA ZHVILLON TAKIME NƋ VELIPOJƋ

Numri 7 nĆ« listĆ«n e kandidatĆ«ve tĆ« PD, Bardh Spahia, Ć«shtĆ« takuar me grate e …