Monday , 23 September 2019

AKTUALITET

FINANCIM NË SISTEMIN E UJËSJELLËSIT NË BASHKINË SHKODËR

KfW dhe SECO do të financojnë në sistemin e ujësjellësit dhe kanalizimeve të ujërave të zeza në Bashkinë Shkodër. Bashkia Shkodër është përzgjedhur duke u bërë pjesë e programit të Infrastrukturës Bashkiake. Gjatë takimit me përfaqësues të KfW dhe përfaqësues të Ambasadës Zvicerane, u diskutuan prioritetet, projektet për investime që Bashkia Shkodër ka paraqitur për financim. Investimi prej 27 milion …

Lexo me shume

“JETA JETOHET SOT, E NESËRMJA S’ËSHTË NË DORËN TONË”

Drejtuesi i Dioqezës së Rrëshenit, Dom Gjergj Meta, ka reaguar pas frikës dhe gjendjes së krijuar nga tërmetet e fundit, të cilët prekën vendin tonë fundjavën që lamë pas. Ai shkruan në “Facebook” se parimi kryesor që duhet të ndiqet është ndarja e “ligjësisë së natyrës me atë të ligësisë njerëzore”.Gjithashtu Dom Gjergj Meta nuk kurseu aspak kritikat ndaj atyre …

Lexo me shume

LAJMI I RREMË PËR NJË TËRMET TJETËR TË FUQISHËM

Një lajm i rremë ka nxjerrë në rrugët e kryeqytetit qytetarët të cilët të tmerruar nga një tjetër tërmet lanë për disa minuta shtëpitë e tyre. Përballë një situate të tillë, ministrja e mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka ftuar qytetarët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të mos panikojnë pas lajmeve të pavërteta që sipas saj qarkullojnë në rrjetet …

Lexo me shume

TERMETI, DEME NE QARKUN E LEZHES

Termeti i një ditë më parë ka sjellë dëme na qarkun e Lezhës. Sipas raportimeve të Emergjencave Civile 38 banesa kanë pësuar dëme nga lëkundjet sizmike. Ata janë kryesisht banesa të vjetra dhe termeti ka sjellë plasaritje të mureve dhe në disa prej tyre ka rënë savaja, por fatmiresisht asnjë shtëpi nuk është bërë e pabanueshme.Ndërkohe grupet e punës në …

Lexo me shume

105 TË LËNDUAR MORËN SHËRBIM MJEKËSORE

Ministria e Shëndetësisë ka dhënë informacion lidhur me qytetarët e lënduar nga tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë i shkallës Rihter. Ministria thekson se 10 qytetarë ndodhen në observim mjekësorë, ndërsa pjesa tjetër ka lënë spitalet.Sipas këtij institucioni, gjithsej kanë marrë shërim mjekësor 105 qytetarë të lënduar nga tërmeti, 75 prej të cilëve janë vendosur te “Trauma”, kryesisht me dëmtime të …

Lexo me shume

TËRMETI, MBLEDHJE URGJENTE NGA KRYEMINISTRI RAMA

Kryeministri Edi Rama zhvilloi mëngjesin e kësaj të dielë një mbledhje me drejtues të Ministrisë së Mbrojtjes, Ministrisë së Brendshme, Emergjencës Civile, Rezervës së Shtetit dhe prefektë e vendit. Gjatë mbledhjes, Rama vlerësoi të dielën, si ditën në të cilën duhet qëndruar afër individëve, të cilët janë prekur më shumë nga tërmeti.Kryeministri tha se stadiumi Dinamo do të duhet të …

Lexo me shume

TËRMETI “SHKUND” SHQIPËRINË

Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë pasditën e së shtunës, pak pas orës 16.00, duke shkaktuar dëme në disa banesa, kryesisht në Tiranë dhe Durrës, dy qytetet që ishin dhe më pranë epiqendrës, në Detin Adriatik, 30 kilometra. Sinjali i parë i tërmeteve është dhënë në orën 09:37 të mëngjesit të së shtunës, me një lëkundje 3.2 ballë. …

Lexo me shume

KËSHILLIT BASHKIAK “I HIQET” EDHE AFTËSIA E KUFIZUAR

Përveç ndihmës ekonomike, me ligjin e ri, edhe aftësia e kufizuar nuk do ti kalojë më këshillit bashkiak. Kjo u bë e ditur nga drejtorja e shërbimit social në Qarkun Shkodër, Valbona Tula. Sipas saj, ky është një vendim shumë i rëndësishëm pasi penalizoheshin individë për shkak të mos mbledhjes së këshillit bashkiak.Gjithsesi, administratorët e njësive administrative në bashkitë përkatëse …

Lexo me shume

KONTROLLI PËR VAKSINIMIN E FËMIJËVE NË SHKOLLA

Inspektimet në shkolla do të vijojnë edhe gjatë muajit shtator nga Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor Shkodër. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga kryeinspektorja Arsida Tyli, që thotë se një rëndësi e veçantë i është kushtuar kontrollit të kartelave të vaksinimit për fëmijët që pranohen në shkolla dhe kopshte. Për këtë, Tyli thekson se nga kontrollet e ushtruara nuk janë …

Lexo me shume

RAMA “FLET” PËRSËRI PËR RRUGËN E THETHIT

Prej pak javësh kanë nisur punimet në rrugën e Thethit. Një rrugë që kishte një nevojë tepër të madhe për ndërhyrje. Së fundmi për këtë rrugë ka komentuar edhe kryeministri Edi Rama. Me anë të një postimi në “facebook”, Rama shkruan:“JA EDHE KANTIERI I SAPONGRITUR i rrugës turistike të Thethit, ku pas 30 vjetësh premtime e zhgënjime ka nisur puna, …

Lexo me shume