AKTUALITET

SHTIMI I RASTEVE ME COVID-19, SHEFJA E INFEKTIVIT MESAZH QYTETARËVE

Rastet e reja me Covid-19 në ditët e fundit kanë shtuar apelin e përfaqësuesve të Ministrisë së Shëndetësisë ndaj qytetarëve. Këtë herë është doktoreshë Najada Çomo, e cila përsërit apelin për respektimin e masave. Shefja e spitalit Infektiv në QSUT bën thirrje që të respektohen masat, në të kundërtën, parashikon që numri i të prekurve do të shtohet shumë. Ajo …

Lexo me shume

GROPA TË MBUSHURA ME UJË, RRUGA “SELIM GJYREZI” E LËNË NË HARRESË

Kanë mjaftuar disa reshje shiu që gropat e shumta në rrugën “Selim Gjyrezi” në qytetin e Shkodrës të mbushen me ujë. Prej disa vitesh, kjo rrugë nuk njeh asnjë ndërhyrje nga pushteti lokal. Duket se kjo rrugë është lënë në harresë të plotë. Banorët e pranojnë se të lëvizësh në këtë rrugë është tepër e vështirë, sidomos kur ka reshje …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODËR REAGON SËRISH PËR PRISHJET NË VELIPOJË

Bashkia e Shkodrës ka reaguar përmes një shkrese “Për kundravajtjet në Velipojë nga ana e Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit dhe Policisë së Shtetit: mbi prodhimin dhe hedhjen e inerteve në vende të pamiratuara dhe ndotje akustike, shkaktuar nga ana e tyre përmes shembjes së strukturave në brezin ranor në njësinë administrative Velipojë, Bashkia Shkodër. “Në shkresën drejtuar Prefektit …

Lexo me shume

KOSOVARET I JAPIN “GJALLERI” TURIZMIT NE LEZHE

Hapja e kufirit me Kosoven, duket se po i jep frymarrje turizmit në rajonin e Lezhës. Shëngjini ka nisur të presë pushuesit e parë, ku dominojnë shtetasit kosovare. Plazhi është populluar jo vetem nga pushues ditor, por dhe nga ata që po qëndrojnë për pushime në Shëngjin. Mungesa e çadrave dhe shezlloneve po ju jep mundësi që të respektojnë dhe …

Lexo me shume

RIKONSTRUKTOHET RRUGA SUPERSTRADE FISHTE

Fshatrat Blinisht dhe Fishtë në Zadrimë të Lezhës tashmë janë jetë lehtësisht të aksesueshem. Aksi rrugor me gjatësi 3.5 km që lidh këto fshatrat me superstraden Lezhë-Shkodër është rikonstruktuar plotësisht si dhe është bërë zgjerimi i daljes në superstradë i cili ishte kthyer ne burim aksidentesh. Veç lëhtësimit të trasportit të prodhimeve bujqësore të fermereve, ky investim pritet ti japë …

Lexo me shume

SITUATA ME COVID-19, MBËRRIJNË RESPIRATORË TË RINJ TE INFEKTIVI

30 respiratorë të rinj i shtohen kapaciteteve publike, falë mbështetjes nga qeveritë e Zvicrës dhe Norvegjisë si dhe nga PNUD, zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri. Gjatë marrjes në dorëzim të respiratorëve të rinj ishte e pranishme Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e cila theksoi se kjo është një mbështetje për fuqizimin e shërbimit …

Lexo me shume

PËRKUJTOHET 30-VJETORI I VRASJES SË PELLUMB PËLLUMBIT

Ashtu si në vitet e fundit, edhe këtë 16 qershor, është përkujtuar në qytetin e Shkodrës vrasja e 17-vjeçarit, martirit të demokracisë, Pëllumb Pëllumbi. Ai u vra në 16 qershor të vitit 90’ në kufi. Por, këtë vit u përkujtuan edhe viktima të tjerë të vrarë në kufi. Ndërkohë, në këtë ditë folën edhe familjarët e viktimave të tjerë, që …

Lexo me shume

FSHATI GOLEM “KËRKON” UJË TË PIJSHËM!

Mungesa e ujit të pijshëm vijon të jetë një problematikë e vjetër në fshatin Golem të Bashkisë Shkodër. Prej disa vitesh, banorë të kësaj zone përballen me një problematikë të tillë dhe nuk ka pasur asnjë ndërhyrje. Për këtë, banorët shprehen të revoltuar për TV Rozafa. I vetmi burim për ujin e pijshëm për këto banorë janë puset që janë …

Lexo me shume

A DUHET TË FRIKËSOHEMI PËR RASTET E SHUMTA ME COVID-19?

Shtimi i rasteve të shumta me Covid-19 në vendin tonë në ditët e fundit ka rikthyer frikën se mund të kemi një valë të dytë të pandemisë. TV Rozafa pyeti qytetarët shkodranë se a duhet të frikësohemi për një rikthim të virusit si në fillim të pandemisë, ndërkohë japin përgjigje të ndryshme. Por, ato thonë se kërkohet më shumë sensibilizim …

Lexo me shume

RRITEN RASTET ME COVID-19 NË SHKODËR

16 rastet e reja me Covid-19 në Shkodër sipas epidemiologëve janë drejtëpërdrejtë transmetim komunitar. Rastet e mëparshme të konfirmuar me koronavirus kanë infektuar familjarë apo miq të tyre, persona kontakti të drejtëpëdrejtë. Në total në 48 orët e fundit janë kryer 28 testime dhe 16 kanë dalë pozitive. Katër prej tyre janë punonjës të një fasonerie në qytetin e Shkodrës, …

Lexo me shume