Tuesday , 22 August 2017

AKTUALITET

ZJARRI NE RRAGAM, MINSTRI DEMIRAJ “ZBRET” NE TERREN

Zjarret qe kane perfshire vendin tone kane nxjerr ne terren ministrin teknik te brendshem, Dritan Demiraj. I shoqeruar edhe nga shefi i emergjencave civile, Shemsi Prenci, Demiraj inspektoi nga afer zonen e Rragamit te Njesise Administrative Gur i Zi ne Shkoder. Demiraj u shprehe se situata e zjarreve eshte e menaxhueshme dhe beri me dije se per shuarjen e flakeve …

Lexo me shume

DENONCIMI PER KUSHTET E VESHTIRA NE NDERMARRJEN “FG SHOES”

Kushtet e veshtira te punes dhe abuzimi me punonjesit ne ndermarrje te ndryshme vijojne te jene te pranishme ne qytetin e Shkodres. Nje nga punonjesit e fabrikes se prodhimit te kepuceve “FG Shoes” ne zonen e Fermentimit te qytetit te Shkodres ka denoncuar ne faqen zyrtare te Tv Rozafes ne rrjetin social “facebook” kushtet e veshtira te punes ne kete …

Lexo me shume

BSPSH, NE NDERMARRJE NUK PLOTESOHEN KUSHTET TEKNIKE TE PUNONJESVE

Kleotos Çeliku i cili humbi jeten 3 dite me pare teksa ishte ne krye te detyres, ne shume raste ka punuar pa patur kushtet teknike te duhura. Kjo behet e ditur nga Bashkimi i sindikatave te pavarura rajoni Shkoder, teksa thone se shume ndermarrje nuk respektojne ligjin per mbrojtjen e punonjesve. Tuka u ben thirrje te gjitha ndermarrjeve qe te …

Lexo me shume

INVALIDET E PUNES, KERKOJME HAPESIRE NE PLAZH

Pas shume debatesh me ne fund shoqata e invalideve te punes, Bashkia Shkoder dhe shoqeria e transportit urban kane gjetur mirekuptimin qe invalidet te udhetojne falas ne qytet. Megjithate kryetari I shoqates Ruzhdi Podja thote se problem mbetet udhetimi falas nder-qytetas, si dhe kerkon nga Bashkia Shkoder qe te kete nje vend-parkimi per kete shtrese. Podja shkon edhe me tej …

Lexo me shume

TEMPERATURAT E LARTA, DISA VATRA ZJARRI NE SHKODER

Prej disa ditësh vendi është përfshirë nga vatra zjarri të cilat vijojnë të jenë aktive në disa zona. Sipas Drejtorisë së Emergjencave Civile gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 9 vatra. Edhe ne qytetin e Shkodres jane shenuar disa vatra zjarri ndersa flaket kane djegur rreth 1 ha shkurre prane fshatit Beltoje ku jane rrezikuar te digjen edhe varrezat …

Lexo me shume

VDEKJA E PUNONJESIT TE UJESJELLESIT, PROTESTE PARA BASHKISE SHKODER

Ashtu sic kishte paralajmeruar nje dite me pare, shoqeria civile ne Shkoder, organizoi kete te Shtune nje proteste para institucionit te Bashkise Shkoder. Nje proteste qe vjen pas humbjes se jetes se njerit prej punonjesve te ndermarrjes ujesjelles- kanalizime Shkoder, teksa po punonte ne nje pusete. Pjesetare te shoqerise civile akuzuan kryetaren e bashkise Voltana Ademi dhe drejtuesit e ndermarrjes …

Lexo me shume

AKSIDENTI I PUNONJESVE TE UJESJELLES- KANALIZIMEVE, KRYEBASHKIAKJA ADEMI: HUMBEM NJE HERO

Kryebashkiakja e Shkodres Voltana Ademi ka reaguar pas aksidentit ne pune te punonjesve te ndermarrjes se ujesjelles- kanalizimeve. Nepermjet nje statusi ne “FB” Ademi shkruan se i riu ra si hero ne krye te detyres. Ja statusi i plote i Kryebashkiakes Ademi: “Në krye të detyrës në shërbim të qytetarëve një punonjës i yni dha jetën. E madhe krenaria për sakrificën që …

Lexo me shume

DANI: BASHKITE NUK MONITOROJNE ME PERGJEGJESI TERRITORIN

Prej ditesh vendi yne eshte perfshire nga temoeratura te larta e per pasoje edhe raste te shumta zjarri. Ne qarkun Shkoder ditet e fundit ka patur disa te tilla, per kete shefi i emergjencave civile ne Prefekture Pellumb Dani e ve theksin tek neglizhenca e Bashkive, te cilat nuk e monitorojne me pergjegjesi territorin e saj. Reparti i zjarrefikesve kerkon …

Lexo me shume

PROJEKTI PER “PERMIRESIMIN E SHERBIMIT TE KULLIMIT”

Ne kuader te projektit te “strategjise se ujitjes dhe kullimit ne Shqiperi” u zhvillua takimi i radhes me perfaqesues te Bashkise Shkoder, dhe administratoreve. Kryebashkiakja Voltana Ademi u shpreh optimiste mbi projektin i cili ka rreth 4 muaj qe po studiohet,por qe Ademi tha se nje pjese e veshtiresise eshte ndeshur me mungesen e informacionit i cili nuk eshte transferuar. …

Lexo me shume

SHKODER, 15 MIJE BANORE TE NJEISSE RRETHINA, PA UJE TE PIJSHEM

Ndonese ne temperatura maksimale, 15 mije banore te njesise Administrative Rrethina ne Shkoder nuk mund te furnizohen me uje te pijshem. Banoret tregojne veshtiresite ku disa prej tyre e marrin ne burime te largeta, te tjere e blejne apo e marrin nepermjet puseve. Keta te fundit nuk jane aspak te sigurte per cilesine e ujit, megjithate nuk kane alternative tjeter. …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin