Monday , 21 January 2019

AKTUALITET

RESHJET E SHIUT, POLICIA NE GATISHMERI PER ZONAT E RREZIKUARA

Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri të përforcuar, ndërsa forcat speciale janë shpërndarë në zonat më të rrezikuara. Masat ka hyre ne fuqi prej 12 oresh dhe behet fjale per masat e marra lidhur me situaten e permbytjeve ne vend. Keshtu, në të gjitha qarqet shërbimet e Policisë janë angazhuar në ndihmë të banorëve ku është kërkuar ndihmë. Në …

Lexo me shume

MAMURRAS, MUNGESA E RRUGES, PENALIZON TRE FSHATRA

Kjo është rruga në të cilen kalojnë çdo qindra banore të tre fshtrave në zonen përendimore të Mamurrasit.E gjithë gjatësia e këtij segmenti rrugor që lidh fshatrat Ferrtrashe, Marvalake dhe Goleme me qytetin e Mamurrasit është e amortizuar teresisht.Rruga është mbuluar nga gropat që në kohe me shi mbushen me ujë dhe veshtiresojnë lëvizjen.Banoret e zonës thonë se mungesa e …

Lexo me shume

MIRATOHET STRUKTURA E RE E BASHKISE LEZHE

Kriza me pagesën e pagave për administratën gjatë vitit 2017 është reflektuar ndjeshëm në strukturën e propozuar nga Bashkia Lezhë e cila u miratua pak ditë më parë me shumicë votash nga Këshilli Bashkiak.Duke ju referuar struktures shkurtimet në administratë do të vijojnë dhe ato do të prekin të gjithë sektorët. 40 % e punonjësve të Bashkisë Lezhë do të …

Lexo me shume

MIRDITE, BANORET E TRE FSHATRAVE NE PROTESTE

Banoret e fshatrave Fierze, Rrasfik dhe Fang të Njesise Administrative të Rubikut në Mirditë, kanë dalë në proteste kunder fabrikes së asfalto-betonit e cila operon në zonen e tyre.Sipas banoreve tymi që del nga fabrika krijon ndotje të ajrit, duke ju sjellë probleme shëndetësore.Banoret thonë se subjekti në fjalë operon kryesisht gjatë oreve të nates pa snjë llojë dokumentacioni, ndaj …

Lexo me shume

PARKIMET DYSHE DHE NE RRUGICA PROBLEM PER POLICINE

Problemi më I madh në Shkodër është poarkimet dyshe në rrugët e rrugicat e Shkodrës cka vë në vështirësi edhe mbërritje në kohë. Nga ana tjetër për policinë e shtetit një pengësë është edhe vendosja e tabelave të cilat ndalojnë parkimin, është ky shqetësimi I ngritur nga Drejtori I Policisë Vendore Gjovalin Loka, gjatë analizës së shërbimit zjarrfikës në Shkodër. …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E SHKOLLAVE NE MALESI TE MADHE

Shkollat Vukpalaj dhe ne Bratosh te Njesise Administrative Kastrat ne Bashkine Malesi e Madhe vijojne te vuajne amortizimin. Problematika eshte ngritur gjate mbledhjes se Keshillit Bashkiak Malesi e Madhe nga keshilltari i djathte, Gjovalin Veshtaj. Ai kerkoi qe te investohet nga fondi rezerve i arsimit per vitin 2018 per arsimin ne Malesine e Madhe. Gjithashtu, Veshtaj shtoi se rruga ne …

Lexo me shume

NIS AKSIONI PER UJIN, ARRESTIME NE SHKODER

Në kuadër të aksionit të ujit, këtë të enjte ka nisur aksioni në terren në bizneset e qytetit të Shkodrës. Data 1 shkurt ishte lajmëruar edhe më herët për këtë aksion të ndërmarrë nga ndërmarrja e ujësjellës-kanalizime dhe institucioni i prefektit. Nga ndërmarrja ujësjellës-kanalizime Shkodër janë ngritur 4 grupe task-force dhe puna ka nisur me bizneset dhe lavazhet, që nuk …

Lexo me shume

MILOT-FUSHE KRUJE “RRUGA E VDEKJES”

Segmenti rrugor Milot-Fushë Krujë mund të konsiderohet pa frike si rruga e vdekjes.Numri i lartë i aksidenteve të ndodhura e ka kthyer këtë rrugë një ndër më të rrzikshmet në vendin tonë.Aksidenti më i fundit ndodhi të marten ku një mësuese humbi jetën tek mbikalimi i Patokut, ndërsa koleget e saj mbetën të plagosura. Shkak u bë një mjet, i …

Lexo me shume

FRYRJA E ADMINISTRATES NE BASHKINE MALESI E MADHE

Gjate mbledhjes se Keshillit Bashkiak Malesi e Madhe, keshilltari i djathte Gjovalin Veshtaj ka hedhur akuza ndaj bashkise Malesi e Madhe, duke vene theksin tek fryrja pa kriter e administrates ne kete bashki. Nje veprim te tille ai e konsideron qesharak dhe shtoi qe kjo eshte e papranueshme, sepse kjo do te thote rritje te numrit te administrates dhe jo …

Lexo me shume

BUXHETI I VITIT 2018 NE BASHKINE MALESI E MADHE

Me 22 vota pro dhe 4 kunder eshte miratuar kete te merkure buxheti per vitin 2018 i Bashkise Malesi e Madhe. Nder pikat e rendit te dites qe ishin per miratim dhe me i rendesishmi ishte miratimi i projekt-buxhetit te vitit 2018 . Keshilltari i djathte, Gjovalin Veshtaj, hodhi akuza ndaj Bashkise Malesi e Madhe, duke thene qe ky buxhet …

Lexo me shume