Monday , 18 January 2021

AKTUALITET

MËSIMI NË VEND NË SITUATËN E PANDEMISË, PERAJ: SHKOLLAT TË MBYLLEN

Mësimi i ndarë në ditë dhe orare ka krijuar stres tek mësuesit dhe shqetësimet janë të mëdha. Shprehet kështu për TV Rozafa zv/presidenti i Sindikatës së Arsimit në vendin tonë, Arian Peraj. Sipas tij, kjo është një periudhë e shkuar dëm për mësuesit dhe nxënësit. Situata bëhet më shqetësuese kur mësues me Covid-19, për hir të ruajtjes së vendit të …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA STUDIUESI I NJOHUR, ISMAIL MUÇEJ

Është ndarë nga jeta studiuesi i njohur islam, Ismail Muçej. Ai ishte kryeredaktori i parë i gazetës “Drita Islame” dhe një kontribues i shtypit islam, para dhe pas çlirimit të vendit nga diktatura komuniste. Për imamin dhe ish-myftiun e Shkodrës, Bashkim Bajraktari, Muçej ishte një ndër njerëzit e mëdhenj të shkollës dhe dera e tij ka qenë e hapur për …

Lexo me shume

AKSIDENTET NE SUPERSTRADEN LEZHE-MILOT

Në superstraden Lezhë-Milot mungojnë totalisht elementet e sigurisë dhe ky është shkaku kryesor i aksidenteve të shumta që ndodhin në këtë segment rrugor. Kështu shprehet specialisti i siguisë rrugore Ernest Marku sipas të cilët gjatë viteve të fundit është përmiresuar sinjalistika në këtë rrugë, por kjo është e pamjaftueshme, pasi duhet ndërhyrje të tjera. Sipas Markut problem shqetësues është dhe …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E FUSHES SPORTIVE “RESHIT RUSI” NË SHKODËR

Këshilli Bashkiak Shkodër ka reaguar për degradimin e fushës sportive “Reshit Rusi” në qytetin e Shkodrës. Në emër të këshilltarëve, Anton Deda, listoi disa problematika në këtë fushë dhe kishte një mesazh për Ademin. Ai thotë se janë marrë ankesa nga fëmijët për këto problematika… Ditët e fundit ka pasur disa reagime nga Këshilli Bashkiak Shkodër ndaj disa çështjeve në …

Lexo me shume

U PROÇEDUA PENALISHT NGA POLICIA, REAGON VOLTANA ADEMI

Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, ka reaguar pas proçedimit penalisht nga policia si një prej organizatoreve të protestës së një dite më parë në Shkodër, ku edhe u dogj selia e PS. Ademi hedh të gjithë përgjegjësinë për dhunën tek mos-reagimi i policisë. Ajo reagoi edhe për akuzat e drejtuesve të PS nga Shkodra… Sipas Ademit, PD nuk e ka …

Lexo me shume

30-VJETORI I RRËZIMIT TË BUSTIT TË DIKTATORIT ENVER HOXHA

Një aktivitet është organizuar këtë të dielë në Shkodër, në përkujim të 30- vjetorit të rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha, nga anti-komunistët shkodranë. Ata të rinj që rrëzuan bustin e diktatorit meritojnë respektin e këtij kombi theksoi Amuli. Ndërkohë, folën edhe protagonistë të asaj dite… Nuk mungoi edhe vendosja e kurorave me lule tek memoriali përballë Bashkisë Shkodër.

Lexo me shume

STINA E DIMRIT “ZHVESH” PYJET NE LEZHE

Stina e dimrit ka rritur kërkesat për dru zjarri dhe shumë përsona po përdorin prerjen e pyjeve për të bërë biznes me lënden drusore. Vetem në harkun kohor të 1 muaj në Qarkun e Lezhës janë goditur 5 raste të prerjes së paligjshme të pyjeve, ku janë bllokuar disa mjete me dru si dhe janë proçeduar penalisht 14 përsona. Të …

Lexo me shume

AKUZAT E PS PËR PROTESTËN NË SHKODËR

Pas akuzave të drejtuesve të Partisë Socialiste për protestën në Shkodër, ka ardhur menjëherë reagimi i Partisë Demokratike dega Shkodër. Në një prononcim për mediat, kreu i kësaj force politike, Xhevdet Amuli, tha se Edi Ramën, Taulant Ballën dhe Ilir Beqajn nuk i beson më askush. Sipas Amulit, nxitja e dhunës dhe kaosit i shërben vetëm Edi Ramës. Protesta nuk …

Lexo me shume

PROTESTA NË SHKODËR, BALLA: SULM I POROSITUR NGA TIRANA

Nga Shkodra, Taulant Balla, numri dy i Partisë Socialiste, ka akuzuar drejtpërdrejtë për sulmin e sotëm mbi selinë e PS-së, ish-kryeministrin Sali Berisha, Presidentin Ilir Meta, kryetarin e PD-së Lulzim Basha dhe kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhi. Ai tha se nga nesër selia e PS do jetë gati përsëri për rolin e vet dhe se nuk ka asnjë dyshim që …

Lexo me shume

PROTESTA NË SHKODËR, REAGON VOLTANA ADEMI

Për protestën e kësaj të shtunë ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Në një postim në faqen e saj në facebook, Ademi shkruan: “Si qytetarja e parë e Shkodrës kisha përgjegjësinë të isha sot me shkodranët e revoltuar nga arbitrariteti që çon deri në vrasje, e shtetit policor të ndërtuar nga Edi Rama në këto 7 vjet. Ne …

Lexo me shume