AKTUALITET

HAPJA E SEZONIT TURISTIK NE VELIPOJE

Lojëra me dorë, Hendboll dhe Volejboll, si dhe muzikë me këngë e valle dhe me këngëtar të mirnënjohur nga Shkodra është hapur sezoni turistik në Velipojë. Për Nënkryetarin e Bashkisë Shkodër Dritan Meta ky sezon ka nxitje pozitive pasi janë ndryshuar shumë gjëra dhe janë kryer disa investime të rëndësishme. Këtë vit sipas Nënkryetarit Meta do ketë edhe roje bregdetare. …

Lexo me shume

GJOBAT E PA PAGUARA, POLICIA RRUGORE KONTROLLE TE RREPTA

Ka një numër të madhe automjetësh nëpër rrugët e Shkodrës që kanë gjoba të pa likuiduara, dhe për këtë arsye policia e Qarkullimit Rrugor ka intensifikuar kontrollet nëpër rrugët e Shkodrës, janë kryesisht automjete që kanë mbi 10 gjoba të pa paguara. Nikolli shton se nuk ka një shifër të saktë sa është numeri i automjeteve pasi ai ndryshon nga …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGES NE FSHATIN MUSHAN TE DAJÇIT

Bashkia e Shkodrës ka nisur rikonstruksionin e rrugës së fshatit Mushan në Dajç. Një investim me fondet e Bashkisë Shkodër që parashikon ndërhyrje të plotë, punime per kullimin, shtresat dhe sinjalistikën vertikale e horizontale. Punimet e nisura janë inspektuar nga kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi. Gjatë inspektimeve, ajo është takuar me banorë të zonës. Investimi për segmentin e parë …

Lexo me shume

PROTESTA E TIFOZEVE TE VLLAZNISE NDAJ BASHKISE SHKODER

Ashtu siç kishin paralajmëruar, tifozët e Vllaznisë kanë dalë këtë të premte në protestë ndaj Bashkisë Shkodër për gjëndjen në të cilën ka dërguar ekipin e Vllaznisë. Protesta nisi me letra higjenike, tymuese dhe vezë në drejtim të Bashkisë Shkodër. Më shumë se 50 tifozë u grumbulluan para institucionit të bashkisë. Sipas tyre, bashkia është fajtori i vetëm për këtë …

Lexo me shume

MASAT NDAJ ZJARREVE, TAKIM NE LEZHE

Një pjesë e zjarreve janë të qëllimshme, ndaj e gjitha puna duhet të përqëndrohet në identifikimin e këtyre përsonave që kryejnë këto vepra penale.Kjo ka qenë deklarata e Prefektit të Lezhës Gjergj Prendi, në takimin e zhvilluar me drejtuesit e insitucioneve për marrjen e masave në përballimin e situates që mund të krijohet nga zjarret gjatë stines së veres.Prefekti Prendi …

Lexo me shume

“SHOQERIA CIVILE NE VEPRIM DHE ZBATIMI I LIGJIT”

“Shoqëria Civile në Veprim dhe Zbatimi i Ligjit” është projekti i cili po zbatohet në Bashkinë e Kurbinit, nga Shoqata për mireqenie dhe ambjent.Në fokus të këtij projekti është korrupsioni me pronat publike në Bashkinë e Kurbinit.Në takimin e organizuar me punonjes të kwsaj njesie vendore dhe përfasues të shoqërisë civile, drejtuesi i Shoqatës për mireqenie dhe ambjent Luan Lusha, …

Lexo me shume

PROGRAMET IPA ME MALIN E ZI

Sekretariati i Përbashkët Teknim Shqipëri Mali i Zi, në kuadër të Strukturave Operuese të Programit ka mbajtur në Shkodër ceremonin për shpalljen dhe promovimin e projekteve të përzgjedhura për financim në kuadër të Thirrjes së Parë të Programit IPA BNK Mali i Zi – Shqipëri 2014-2020. ” Keto projekte të përbashkëta thellojnë marrdhëniet mes dy vendeve si dhe ndihmojnë në …

Lexo me shume

337 PERFITUES PER SUBVENSIONET NE BUJQESI

Nga 433 aplikime për subvensione në bujqësi për Qarkun Shkodër, 337 prej tyre kanë rezultuar përfitues. Kjo është shifra më e madhe e gjithë viteve që nga 2007 që kur kanë nisur aplikimet në fushën e bujqësisë. Një gjë e tillë u bë e ditur nga drejtori i bujqësisë në Qarkun Shkodër, Mustaf Kraja, i cili sqaroi fërmerët se kanë …

Lexo me shume

AMBASADORI I MALIT TE ZI, VIZITE NE QYTETIN E SHKODRES

Ambasadori i Malit të Zi në vendin tonë, Dušan Mrdoviç, ka zhvilluar pasditën e së martes një takim në shoqatën e pakicës malazeze në qytetin  e Shkodrës, Alba-Montenegro. Gjatë fjalës së tij, ai tha se qëllimi i vizitës është të shikojmë punë që ka bërë shoqata dhe u shpreh i kënaqur me respektimin e të drejtave të pakicave malazeze në …

Lexo me shume

LISTA E RE E BARNAVE TE RIMBURSUESHME

Për listën e re të barnave të rimbursueshme ka reaguar edhe drejtori i Drejtorisë Rajonale të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor në Shkodër. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, Markens Shllaku, tha se ka pasur informacion për listën e re të barnave të rimbursueshme. Drejtoria ka në fokus bashkëpunimin, ndërsa kjo listë i shërben popullatës, …

Lexo me shume