Saturday , 16 January 2021

AKTUALITET

BASHKIA SHKODËR, AKTIVITET NË DITËN KOMBËTARE TË RINISË

8 Dhjetori shënon Ditën Kombëtare të Rinisë. Të rinjtë e Qendrës Rinore Atelie kanë organizuar një aktivitet përkujtimor për këtë ditë të rëndësishme, ndërsa e kanë gërshetuar edhe me 16 ditët e aktivizmit kundër dhunës me bazë gjinore, nën sloganin “Heshtja nuk të mbron. Në fjalën e saj, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se ndryshimet duhet të fillojnë nga …

Lexo me shume

LEZHA NDEZ DRITAT E FESTAVE TE FUNDVITIT

Atmosfera e festave të fundvitit ka trokitur në qytetin e Lezhës edhe në këtë vit të pazakonte. Qyteti është veshur me dekorin festiv, ndërsa ceremonia e ndezjes së dritave bëri bashkë në sheshin “Gjergj Kastrioti” dhjetra qytetar të cilët për pak çaste sfiduan situaten e krijuar nga coronavirusi dhe ju gëzuan atmosferes të krijuar nga Bashkia në mënyre simbolike. Ky …

Lexo me shume

LARGIMI I DREJTORES SË SHKOLLËS “HAMDI BUSHATI”

Nxënësit e shkollës profesionale “Hamdi Bushati” në qytetin e Shkodrës kanë dalë këtë të hënë në një protestë. Ato janë kundër largimit të drejtores së kësaj shkolle, Jasmina Lumanaj, nga ky institucion. Ato kërkojnë rikthimin e drejtores në punë dhe theksojnë se nuk kthehen në shkollë pa rikthimin e drejtores Lumanaj. Mësohet se nxënësit i kanë bërë edhe një kërkesë …

Lexo me shume

SITUATA NË URGJENCËN E SPITALIT TË SHKODRËS

Në një prononcim për Tv Rozafa, mjekja e urgjencës pranë spitalit rajonal të Shkodrës, Xheneta Alija, flet për situatën pranë këtij reparti në spitalin e Shkodrës. Vetëm gjatë paradites regjistrohen rreth 50 deri në 60 vizita në repartin e urgjencës. Por, sa e përballon urgjenca këtë fluks, duke marrë parasysh që përveç virozave të stinës, është edhe virusi Covid-19? E …

Lexo me shume

SISTEM ELEKTRONIK PËR BARNAT FALAS

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, bën me dije se është siguruar financimi i plotë për paketat e trajtimit ambulator falas për pacientët që trajtohen në shtëpi. Rimbursimi 100% dhe financimi nga shteti për paketën e trajtimit me barna për të gjithë qytetarët të cilët kanë forma të lehta dhe të moderuara të sëmundjes, është një tjetër hap …

Lexo me shume

RADHE DHE PRITJE PER TE MARRE PENSIONIN

Radhë dhe orë të gjata në pritje, kjo ishte situata në zyren postare të tërheqjes së pensioneve në qytetin e Lezhës. Me maska, por pa respektuar distancën fizike pensionistet u bënë grumbull, në kundërshtim të plotë të urdherit të Komitetit Teknik të Eksperteve që nuk lejon grumbullimin e më shumë se 10 përsonave. Kjo situatë është e vazhdueshme çdo fillim …

Lexo me shume

GJETJA E TË VRARËVE GJATË KOMUNIZMIT

Në Shkodër janë rreth 300 të zhdukur gjatë periudhës së Komunizmit dhe nuk ju dihet ende varri, ndërsa familjarët kërkojnë dëshperimisht gjetjen e eshtrave të tyre dhe një varr ku mund të qajnë më të afërmit. Gentiana Sula, kryetare e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit të Shtetit në vitet 1944-1991, ishte në Shkodër ku kërkoi që të gjithë …

Lexo me shume

FESTA E “SHËN KOLLIT” I GJEN TË VARFËR QYTETARËT

Festa e “Shen Kollit” i gjen te varfer qytetaret shkodrane. Shitja e gjelave, qe eshte simbol i kesaj feste, ka rene ndjeshem dhe nje gje e tille pranohet edhe nga vete tregtaret. Ato theksojne se kete vit çmimet kane qene te lira. Nderkohe, problem mbetet edhe gjetja e nje tregu, teksa keto tregtare i sheh ne zona te ndryshme te …

Lexo me shume

MANASTIRLIU: KEMI SIGURUAR 100 MIJË TESTE TË SHPEJTA

Në një komunikim për mediat, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi se nga e hëna do të nis përdorimi i testeve të shpejta të antigenit për evidentimin e rasteve pozitive me COVID-19. Manastirliu tha se do të nisë nga Tirana fillimisht, ndërsa janë siguruar 100 mijë teste. Ndërkohë, nga 20 dhjetori do nis përdorimi i këtyre testeve në spitalet rajonale …

Lexo me shume

MANASTIRLIU: BUXHETI I 2021 PËR SHËNDETËSINË ËSHTË RRITUR

Nga seanca e kuvendit, ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha se buxheti i vitit 2021 për sektorin e shëndetësisë është rritur. Ndërkohë foli edhe për rritje të pagave të mjekëve, por dhe për një marrëveshje 15 mln euro me BERZH për përballjen me Covid. Pavarësisht masave të ndërmarra nga qeveria, situata vijon të jetë shqetësuese në vendin tonë nga virusi.

Lexo me shume