AKTUALITET

PROÇESI MESIMOR VIJON NORMALISHT NE QARKUN SHKODER

Pavarësisht rënies së reshjeve të dëborës jo vetëm në Qarkun Shkodër, por në të gjithë vendin, mësimi vijon të zhvillohet rregullisht në pjesën më të madhe të shkollave. Në Qarkun Shkodër, në bashkitë Shkodër dhe Vau Dejës nuk ka probleme gjate proçesit mësimor. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga specialistja pranë DAR Shkodër, Morena Tirana. Ajo thotë se …

Lexo me shume

PUKA E IZOLUAR NGA DEBORA, NDERHYNE BASHKIA

Pas situates së krijuar nga reshjet e bores, të cilat në Pukë arriten në 60 cm, bashkia e Pukës ka ndërhyr për zhbllokimin e fshatrave të izoluar nga bora. Një mjet borpastrues I ministrisë së brendshme dhe tre eskavator të bashkisë kanë bërë të mundur zhbllokimin e njësive administrative Qelez e Qerret, ndërkoh po punohet për zhbllokimin e rrugëve që …

Lexo me shume

SITUATA NE QARKUN SHKODER NGA RESHJET E DEBORES

Reshjet e dëborës nuk kanë pushuar as këtë të enjte në Qarkun Shkodër. Në qytetin e Shkodrës nuk ka probleme sa i përket furnizimit me ujë të pijshëm dhe energji elektrike. Është bërë shpërndarja e kripës, lirimi i rrugëve dhe pjesët kaluese të trotuareve në të gjithë akset kryesore. Janë të hapura të gjitha segmentet ndërqytetase dhe qendrat shëndetësore janë …

Lexo me shume

KONTRATAT E REJA PRANE NDERMARRJES UJESJELLES-KANALIZIME SHKODER

Dy muajt e parë të këtij viti kanë hapur marrëveshje dhe kontrata të reja për ndërmarrjen ujësjellës-kanalizime Shkodër. Drejtori i kësaj ndërmarrje në Shkodër, Mark Molla, bën me dije se gjatë muajit janar janë bërë 936 marrëveshje dhe janë hapur 868 kontrata të reja, ndërsa në muajin shkurt 362 marrëveshje dhe 388 kontrata. Molla pranon se ka pasur edhe sanksione …

Lexo me shume

SHKODRA E PERFSHIRE NGA DEBORA

Reshjet e debores nuk kanë pushuar që tre ditë në Shkodër, e ndërsa e gjithë zona është mbuluar nga tepti I bardhë. Nga Mali I Taraboshit shihet qartë I e gjithë zona, ndërsa reshjet në orët e paradrkeës nuk kanë pushuar. Peshkatarët e zonës së Shirokë Zogaj kanë ankoruar varkat e tyre, ngricat dhe reshjet e dëborës I kanë mbajtur larg …

Lexo me shume

DEBORA, VESHTIRESI LEVIZJE NE BASHKINE PUKE

Reshjet e dëborës kanë krijuar vështirësi edhe në territorin e bashkisë Pukë, ku trashësia e borës ka arritur deri në 60 cm, ndërkoh temperaturat janë në vlerat -5°C. Në qytet ka trashësi bore deri në 60 cm, temperatura deri në – 5°C. Momentalisht ka veshtiresi në rrugët lidhëse brenda qytetit si dhe rrugët e lagjeve periferike. Po punohet me një mjet …

Lexo me shume

RESHJET E DEBORES, SITUATA NE QARKUN SHKODER

Reshjet e dëborës që nuk kanë pushuar as gjatë natës të së martes dhe këtë të mërkure kanë krijuar probleme në zonat malore. Kështu, aksi rrugor Shkodër-Theth është i bllokuar nga dëbora në vendin e quajtur Qafë Thore. Aksi rrugor Shkodër-Breg Lumi është i bllokuar nga dëbora në vendin e quajtur Mali Shoshit dhe trashësia e dëborës ka arritur rreth …

Lexo me shume

6 RASTE ME FRAKTURA NGA RRESHQITJA NE DEBORE

Në vetem dy ditë që Lezhën e pushtoj bardhesia e dëbores, 6 raste janë referuar në Spitalin rajonal të Lezhës.Qytetaret janë paraqitur me fraktura të ndryshme si pasoje e rreshqitjes në dëbore dhe akull.Mjeku i urgjences Xhulio Malaj, thotë se rastet kanë ardhur kryesisht me trauma në gjymtyre, ndërsa ju kë bërë thirrje qytetareve që gjatë këtyre ditëve me dëbore …

Lexo me shume

SITUATA NGA RESHJET E DEBORES NE QARKUN E LEZHES

Fshatra e Njesive Administrative Selitë, Orosh dhe Fan në Mirditë vijojnë të jenë të bllokuara nga dëbora trashësia e së ciles arrin nga 50 deri në 70 cm.Banoret e këtyre zonave, nuk kanë asnjë mundesi komunikimi me qendra administrative, ndërsa bëhet e ditur se nuk ka patur emergjenca Shëndetësore.Të dhënat janë bërë publike nga Specialisti i Emergjencave Civile në Prefekturen …

Lexo me shume

SKEMAT MBESHTETESE NGA AZHBR

Agjencia e Zhvillimit Bujqësor Rural ka prezantuar skemat mbështetëse për fermeret e Qarkut të Shkodrës. Në këtë mbledhje nuk ishin asnjë nga administratorët e njësive administrative të Bashkisë Shkodër. Ndërsa merrte pjesë edhe  Zv/ Kryeministrja Senida Mesi. Frida Krifca Drejtore e AZHBR u shpreh se nga 4000 fermen me NIPT aktiv në vitin 2017 kanë aplikuar vetëm 200 prej tyre, …

Lexo me shume