AKTUALITET

AKSIONI I IKMT NË VELIPOJË, REAGON ADEMI

Pas nisjes së aksionit për prishjen e ndërtesave pa leje në Velipojë ka reaguar edhe kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi. Gjatë mbledhjes së Task Forcës për Turizmin, Ademi ka kërkuar që shembjet të mos bëhen në mënyrë selektive. Sipas saj, qytetarët të cilëve iu prishen objektet duhet të njoftohen përpara.Ademi ritheksoi edhe njëherë se me 15 nëntor, afati …

Lexo me shume

SHTOHEN RASTET NË SHKODËR MË COVID 19

Koronavirus po njeh rritje shqetesuese te rasteve ne te gjithe Shqiperine ndersa nuk po ndalet zinxhiri i infektimeve dhe ne Shkoder. Keshtu diten e sotme kane rezultuar 4 raste te reja. Burime per TV Rozafa bejne me dije se behet fjale per 3 persona te cilet jane kontakt i personave te cilet dolen pozitiv 1 dite me pare si dhe …

Lexo me shume

AMBASADORI I KOSOVES TAKIM NE BASHKINE LEZHE

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri Nait Hasani zhvilloi një takim në Bashkinë e Lezhës, ku në fokus të diskutimeve ishte sezoni turistik, duke qenë se një pjesë e konsiderueshme e pushuesve në plazhet e Lezhës janë shtetas kosovar. Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu duke vlersuar si vendimin e duhur hapjen e kufirit me Kosoven u shpreh se bashkia po punon …

Lexo me shume

KURBIN, FAMILJA 10 ANETARESHE NE ÇADER PREJ 6 MUAJSH

Kjo çader verore është streha e 10 anëtareve të familjes Abazi në Kurbin, që prej tërmetit të 26-nëntorit të vitit 2019-të i cili ju shkatërroi banesen. Jetesa në këto kushte është mjaft e vështire sidomos për fëmijet mitur dhe njëren nga nuset e shtëpisë e cila është muajin e shtatë të shtatzanisë.E vetmja mbështetje për këtë familje ka qenë paisja …

Lexo me shume

STREHA PËR REFUGJATËT KALIMTARË

Ne rruget e Shqipërisë i sheh çdo ditë. Në grupe grupe. Ata ecin në këmbë për të mbërritur në vendet e BE-së. Omar është 22 vjeç dhe sëbashku me shokun e tij kanë 1 muaj që ecin në këmbë.“Dua të mbërrij në Itali, kemi një muaj që ecim në këmbë. Kemi fjetur në rrugë, në park, disa herë edhe brigjet …

Lexo me shume

NDRYSHON SISTEMI I MENAXHIMIT TE MBETJEVE NE SHENGJIN

Në Shëngjin do të aplikohet një sistem ndryshe i menaxhimit të mbejtjeve gjatë këtij sezoni turistik. Përgjatë bregdetit nuk do të ketë asnjë kontenier mbeturinash, por njesitë e shërbimit do ti nxjerrin mbetjet të paketuara pas mesnate nga ku do ti marrin mjetet e pastrimit.Ky fakt është bërë i ditur nga kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu gjatë një takimi që …

Lexo me shume

SHOQATA E TRANSPORTIT PUBLIK NË PROTESTË

Edhe pse u dha lajmi se me 15 qershor do të rihapet transporti publik në vend, shoqata e transportit publik ndërqytetas, ka zhvilluar një protestë para Ministrisë së Infrastrukturës. Ato u mblodhen para Ministrisë, duke kërkuar heqjen e akcizës së naftës dhe TVSH-së. Shoqata e Transportit Publik paralajmëron përshkallëzim të protestës dhe bllokim të dhënies së shërbimit nëse nuk ka …

Lexo me shume

RASTET ME COVID-19 NË POLIKLINIKËN E SHKODRËS, SHTOHEN MASAT

Një gjë e tillë ka krijuar kaos dhe radhë në hyrje të institucionit, teksa qytetarëve u matej edhe temperatura. Por, siç shihet edhe nga pamjet nuk respektohej aspak distanca, ku qytetarët qëndronin ngjitur me njëri-tjetrin. Për këtë duhej edhe ndërhyrja e policisë, për të qetësuar situatën.Ndërkohë, drejtori i poliklinikës Egir Lezha thotë se poliklinika dezinfektohet çdo ditë pas orës 13:00 …

Lexo me shume

FAMULLIA E BELTOJËS NË NDIHMË TË REFUGJATËVE

E ndërsa shteti shqiptar i lë në mëshirë të fatit Kisha Katolike ka dale në ndihmë të tyre. Famullia e Beltojës ofron për gjithë emigrantët shtegtarë ushqim…Gjatë periudhës së pandemisë së Koronavirusit një numër i madh i emigrantëve nga Lindja e Mesme kanë mbërritur në vendin tonë dhe kërkojnë të udhëtojnë drejt vendeve të Evropës Perendimore.

Lexo me shume

PRESIDENTI META DEKORON FAMULLINE E SHEN MHILLIT

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekoruar me urdherin e lartë “Nënë Tereza” famullinë e Shën Mhillit në Laç, për kontributin humanitar, material dhe shpirtëror të dhënë në ndihmë të familjeve të dëmtuara nga tërmeti i 26-nëntorit 2019 si shembull i solidaritetit e mirësisë njerëzore dhe fetare.Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishin të pranishem përfaqesues të klerit katolik, …

Lexo me shume