Saturday , 11 August 2018
Breaking News

AKTUALITET

PROJEKT I RI PER LIQENIN E SHKODRES

Kryeministri i vendit tonë, Edi Rama, e ka nisur këtë të enjte me një lajm të mirë për të gjithë shkodranët. Në faqen e tij në “facebook”, kryeministri Rama ka publikuar një projekt që sipas tij do të transformojë qytetin e Shkodrës brenda 18 muajsh. Një projekt që prek liqenin e Shkodrës. Sipas kreut të qeverisë, nga një vend i …

Lexo me shume

MUNGESA E NDRIÇIMIT NE RRUGET KRYESORE TE SHKODRES

Mungesa e ndriçimit në disa rrugë kryesore të Shkodrës është ngritur si shqetësim nga ana e këshilltarëve në mbledhjen e rradhës të Këshillit Bashkiak Shkodër. Rrugë si ajo Shkodër – Hani Hotit, Shkodër – Postrribë, apo edhe Ura e Bunës vuajnë prej kohësh mungesën e ndriçimit. Nga ana tjetër, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi ia hedh “topin” ARRSH-së, duke thënë …

Lexo me shume

PS – LSI BLLOKOJNE MIRATIMIN E PROGRAMIT BUXHETOR AFAT-MESEM 2019-2021

Këshilltarët e PS dhe LSI në Këshillin Bashkiak Shkodër kanë bashkuar votat e tyre për të mos lejuar miratimin e pikës së 8 të rendit të ditës, atë për miratimin e projektit të parë të programit buxhetor afat-mesëm 2019  – 2021 për Bashkinë Shkodër.  Me 20 vota pro të këshilltarëve të djathtë, por 9 abstenim nga PS dhe LSI, kjo …

Lexo me shume

PROBLEMET E SHENDETESISE NE SPITALIN E SHKODRES

Pavarësisht premtimeve të shumta që janë bërë për shëndetësinë, problemet në këtë sektor janë të mëdha. Një gjë e tillë pohohet nga kryeinfermieri pranë repartit të kirurgjisë në spitalin rajonal të Shkodrës, Paolo Kaceri, që njëkohësisht është edhe pjesë e BSPSH Shkodër. Sipas tij, buxheti i spitalit rajonal të Shkodrës është problemi më i madh për shëndetësinë, pasi nuk është …

Lexo me shume

BIXHOZI DHE ALKOLI, SHKAK I KRIMIT NE FAMILJE NE MILOT

Në familjen e Kujtim Donajt në Mirditë janë hapur dyert e mortit. Djali i tyre u ekzekutua mëngjesin e së dielës nga bashkëshortja Violeta. 42-vjeçari ishte tregtar në tregun e Milotit dhe sapo kishte mberritur aty gruaja e tij 35-vjeçe shkoi me armë dhe e ekzekutoi me 4 plumba. Televizoni Rozafa ishte në shtëpinë e familjes Donaj në qytetin e …

Lexo me shume

MUNGON SIGURIA NE BREGDET

Po kryhen trajnime në njërën anë dhe në anën tjetër janë rreth 24 roje bregdetare të licensuar, por ende nuk gjendet një i till në plazhin e Velipojës, e për pasojë jeta e pushuesve rrezikohet. Pushuesit shprehen se janë të domosdoshëm rojet bregdetare, por deri tani nuk kanë parë asnjë. Nga ana tjetër mësohet se deri tani janë licencuar rreth …

Lexo me shume

SIGURIA NE ZONAT TURISTIKE GJATE SEZONIT TE VERES

Për të menaxhuar sigurinë në zonat turistike, Policia e Shkodrës ka angazhuar 131 punonjës policie dhe 20 mjete policore. Deklarata erdhi nga shefi i sektorit të rendit në Drejtorinë e Policisë Shkodër, Pjerin Lazri. Nga këto 63 punonjës të policisë janë vetëm në Velipojë, por këto punonjës natyrisht që nuk janë të mjaftueshëm shton Lazri. Ai sheh me shqetësim edhe …

Lexo me shume

PROBLEMET ME ENERGJINE ELEKTRIKE NE THETH

Luhatjet e energjisë elektrike dhe shpeshherë mungesa e saj ka krijuar një problem serioz për banorët e Thethit. Banorët ankohen për një gjë të tillë, teksa theksojnë se përdorin gjatë gjithë kohës gjenerator dhe pësojnë dëme të shumta në orenditë shtëpiake. Për këtë, banorët e zonës kërkojnë ndërhyrjen e shtetit. Ndërkohë, përgjegjësi i OSHEE në zonën e MbiShkodrës, Gëzim Vjerdha, …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET PER ISH- TE PERNDJEKURIT POLITIK

Edhe 11 ditë kanë mbetur nga afati përfundimtar, që Ministria e Financave dhe Ekonomisë u ka dhënë disa qindra vetëve, ish-të përndjekur apo trashëgimtarë të tyre, që duhet të trajtohen me dëmshpërblim. Por ata nuk mund të tërheqin shumat e akorduara në bazë të ligjit për dëmshpërblimin, pasi u mungon llogaria bankare, e cila rezulton të jetë e mbyllur. Ministria …

Lexo me shume

XHAFAJ TAKIM ME HOMOLOGUN MALAZEZ NUHOXHIQ

Fatmir Xhafaj, Ministri i Brendshem ka zhvilluar disa takime ne Shkoder, ai fillimisht u takua me homologun e tij malazez Mevludin Nuhoxhiq, dhe me pas ka zhvilluar edhe inspektime ne dy pikat e kalimit kufitar ne Han te Hotit dhe ne Muriqan. Gjate takimit informal dy ministrat konstatuan nivelin shume te mire te bashkepunimit mes vendeve tona dhe folen per …

Lexo me shume