Monday , 21 January 2019

AKTUALITET

MINISTRI BLENDI KLOSI TAKIM PER TURIZMIN NE SHENGJIN

Për të patur një turizem të qëndrueshem e që prodhom të ardhura më shumë të gjithë aktoret duhet të punojmë që tani për tu përgatitur për sezonin e ardhshem turistik. Kështu u shpreh Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi gjatë një takimi me operator turistik dhe drejtues lokal në Shëngjin. Sipas tij qeveria po mendon për miratimin e një …

Lexo me shume

PD – PS BASHKOJNE VOTAT PER RRITJEN E TARIFES SE PASTRIMIT

Bashkimi i votave te keshilltareve te PD-se dhe nje pjese te PS-se ka sjell miratimit e rritjes se tarifes se pastrimit ne Keshillin Bashkiak Shkoder. 29 vota ishin PRO, ndersa 3 keshilltare te PS-se, Mata, Kadija, Vuksani, si edhe Nurja e Derraj, bashke me keshilltaret e LSI abstenuan. Pavaresisht miratimit te rritjes se kesaj tarife nuk munguan as debatet, ku …

Lexo me shume

DJEGIA E MBETURINAVE NE BY PASS

Tymi ka mbuluar Shkodrën gjatë ditës së sotme, grumbuj mbeturinash të cilat digjen pa shetësimin e askuj në zonën e By Pass-it me qëllim nxjerrjen e skrapit kanë qenë panorama që I është ofruar qytetit. Kanë qenë të shpeshta denoncimet për një fenomen të till që ndodh në këtë zonë por deri tani askush nuk e merr mundimin  që të …

Lexo me shume

“NDERTIMI I BY-PASS-it KA EDHE PROBLEME HIDRO-TEKNIKE”

Pervec prishjes se biodiversiteti dhe mos-zhvillimit te flores e faunes, ndertimi i by-passi prane Bunes ka edhe probleme hidro-teknike qe pasqyrohen me pas edhe ne permbytjet e qytetit. Deklarata erdhi nga inxhinieri Ridvan Gjeçaj, teksa ishte i ftuar ne emisionin “Miremengjes” te Tv Rozafa. Sipas Gjeçaj, ndertimi i by-passit krijon nje shkeputje te qytetit te Shkodres nga pasurite ujore. Nder …

Lexo me shume

NDERTIMI I BY-PASS-it PRANE BUNES, REAGON KRYEBASHKIAKJA ADEMI

Çeshtja e ndertimit te by-passit afer Bunes natyrisht qe nuk mund te lihej pa u diskutuar edhe ne mbledhjen e Keshillit Bashkiak Shkoder. Pas kerkesave te shoqeris civile, ka qene vete kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi ajo qe ka folur per kete ceshtje. Ademi tha autoriteti rrugor shqiptar ka nderruar disa here projekt-propozimet e tyre ne lidhje me by-passin. Me …

Lexo me shume

INFRASTRUKTURA DHE NGROHJA NE SHKOLLAT E BASHKISE SHKODER

Nje tjeter teme qe ka sjellur debate ne mbledhjen e Keshillit Bashkiak Shkoder ka qene edhe ngrohja dhe infrastruktura ne shkollat e Bashkise Shkoder. Duke vene ne dukje problematikat kryesisht ne shkollat e njesive administrative, keshilltaret kerkuan informacion edhe per menyren se si do te behet ngrohja ne te gjitha shkollat, por edhe nderhyrje te menjehershme. Pavaresisht nisjes se shperndarjeve …

Lexo me shume

SHPERTHIMET E BOMBULAVE TE GAZIT

Janë tre pika kolaudimi të bombulave të gazit në Shkodër të cilat janë të licensure dhe se duhet të ketë një kontroll më rigoroz të bombulave të gazit pasi rastet e fundit në Shkodër kanë shkaktuar dëme materjale të mëdha. Ndërsa kanë bërë mbylljen e 7 subjekteve të tjera që kanë tregtuar gazë jashtë kushteve teknike. Muçmeraj sqaron se deri …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER KA NISUR SHPERNDARJEN E DRUVE TE ZJARRIT NE SHKOLLA

Bashkia Shkodër njofton se prej nje jave ka nisur shpërndarja e druve të zjarrit për ngrohjen në shkolla. Proçesi ka filluar që nga njësitë administrative më të thella Shalë, Shosh, Pult ku ka përfunduar shpërndarja dhe po vazhdon me njësitë e tjera Administrative. Janë planifikuar për tu shpërndarë 804 m3 dru zjarri për vitin 2017. Në territorin e Bashkisë Shkodër …

Lexo me shume

RUAJTJA E BUNES, AKTIVITET EKO MENDJE- KESHILLI RINOR BASHKIAK SHKODER

Ne kuader te nismave sensibilizuese per ruajtjen e Bunes nga bay-passi i Shkodres, Keshilli Rinor Bashkiak Shkoder dhe organizata per ruajtjen e mjedisit “Eko Mendje” ndermorren mesditen e kesaj te Hene nje aktivitet ndergjegjesues prane pedonales se Molos. Kryetarja e Keshillit Rinor Bashkia Shkoder, Hejli Haxhia, tha se qellimi i aktiviteti eshte krijimi i nje mesazhi per qytetaret dhe per …

Lexo me shume

KERKESA DREJT KESHILLIT BASHKIAK SHKODER PER BY-PASS-in

Drejtuesi i “Eko Mendje” dhe njekoesisht aktivist ne qytetin e Shkodres, Mirsada Basha, i ka derguar nje email keshilltareve  te Keshillit Bashkiak Shkoder, per te ndalur punimet e bay-passit afer lumit Buna. Basha kerkon qe te shihet projekti i bay-passit dhe kalimi i tij afer lumit Buna eshte problem turistik dhe mjedisor. Sipas Bashes, shkodranet do te humbasin bunen, prandaj …

Lexo me shume