Breaking News

AKTUALITET

TENSIONE NE KUVEND. PERPLASJE MES DEPUTETEVE DHE GARDES

Tensione në Kuvend. Sali Berisha dhe Flamur Noka përplasen me punonjësit e Gardës në foltore çka bëri që drejtuesi i seancës Gramoz Ruçi të ndërpresë seancën. Berisha tentoi të marrë fjalën pasi foli për procedurë Lulzim Basha i cili kërkoi që maxhoranca të tërhiqej nga nisma, ndërsa Taulant Balla foli gjithashtu për procedurë por për një nismë të Shoqërisë Civile …

Lexo me shume

THETHI VIJON TE MBETET I BLLOKUAR!

Zona turistike e Thethit vijon te mbetet e bllokuar nga debora. Pavaresisht premtimit, per mos-bllokim te kesaj zone, situata eshte perseritur edhe njehere, duke bere qe te kete bllokim te kesaj zone, siç ka ndodhur ne vitet e fundit. Por, shqetesues mbetet fakti se mungon perseri ashtu siç duhet nderhyrja e shtetit apo pushtetit lokal. Bashkia Shkoder me heret ka …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT, “ÇMENDET” PERROI NE LAÇ

Reshjet e shiut kanë sjellë probleme të shumta edhe në qytetin e Laçit.Përroi që kalon përmes qytetit doli nga shtrati në mënyre të menjehershme, çka krijoj frike dhe panik tek qytetaret.Uji vërshoj frikshem nëpër rruget e qytetit, duke sjellë dhe përmbytjen e disa bizneve.Vërshimi i ujit solli vështiresi lëvizje për qytetaret dhe automjetet.Situata e krijua u monitorua në terren nga …

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE SHKODER KONFERENCA E MJEKESISE

Kete te shtune eshte organizuar nje konference mjekesore ne qytetin e Shkodres. Nje conference qe kishte ne fokus urgjencat mjekesore dhe per te bere nje analize te sistemit te kesaj urgjence. Skender Brataj, shef i pergjithshem i sistemit te urgjencave, tha se teknologjia na lejon qe te mos humbasim asnje thirrje te qytetareve prane urgjences mjekesore. Brataj shtoi se te …

Lexo me shume

RRUGA E DUKAGJINIT, BANORET E ZONES KERKOJNE NDERHYRJE

Rruga e Dukagjinit vijon te jete nje problem serioz per banoret e kesaj zone. Per kete arsye, anetare te shoqates “Dukagjini” dhe banore te kesaj zone zhvilluan nje mbledhje sebashku per te diskutuar problematikat e kesaj zone.  Ato ben me dije se jane mundesuar kontakte me qeverine dhe ministrat e kabinetit Rama per t’u njohur  me kerkesat e banoreve. Gjithashtu, …

Lexo me shume

ENDE ASNJE NDERHYRJE NE UREN E SHEMBUR TE DROJES

Ende nuk ka nisur asnjë ndërhyrje për rindertimin e Ures së Drojes në Mamurras e cila u shmmb gjatë përmbytjeve të fundit.Për të kaluar nga njera ane e lumit në tjetrin, banoret lëvizin çdo ditë duke rrezikuar jeten, pasi kjo është mënyra e vetme dhe pa kosto financiare, ndërsa për nxënësit e shkolles së Shperdhetit është vënë në dispozion një …

Lexo me shume

NDRYSHIMET NE PROJEKTIN E BY PASS-i!

Kryministri Edi Rama u shpreh ne kuvend se kryebashkiakja aktuale e Shkodres Voltana Ademi ka kërkuar ndryshimin e projektit të BY Passit të Shkodrës, ndërsa ka kërkuar edhe përgjigje nga ish-kryetari I Shkodrës deputeti actual I PD-së Lorenc Luka. TV Rozafa është interesuar pranë Bashkisë Shkodër në lidhje me propozimet që ka kërkuar Bashkia Shkodër me qëllim ndryshimin e By …

Lexo me shume

NIS SHPERNDARJA E SHPERBLIMEVE PER PENSIONISTET

Ashtu siç ishte njoftuar, këtë të premte ka nisur shpërndarja e shpërblimeve të fund-vitit për të gjithë kategoritë e pensionistëve që përfitojnë në bazë të vendimit të këshillit të ministrave. Shpërndarja e shpërblimeve ka nisur në të gjitha zyrat postare edhe në Qarkun Shkodër. Drejtorja e Institutit të Sigurimeve Shoqerore, Shkodër, Violeta Staka, tregon kategoritë e pensionistëve që përfitojnë. Gjithashtu …

Lexo me shume

SHKAKU I PERMBYTJEVE NE LEZHE

Lezha, nuk ka infratrukturen e duhur për evadimin e ujera kur ka reshje të dendura shiu, ndaj dhe ndodhin përmbytje.Kështu shprehet Drejtori i Shërbimeve në Bashkinë Lezhë, Ndue Lushi, sipas të cilit në përmbytjen e një natë më parë ka ndikuar dhe mungesa e energjisë elektrike për rreth 30 minuta tek sistetimi i pompave. Lushi shton se për ti dhënë …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 13 DHJETORI I 1990-es

Është përkujtuar 27 vjetori I demonstratës antikomuniste të 13 dhjetorit 1990 ku Shkodranët e rrëzuan të parët bustin e Enver Hoxhës. Shkodranët ishin të parët në Shqiperi që hodhen në ere bustin e diktatorit Enver Hoxha duke i hapur rruge me pas edhe zhvillimeve te tjera demokratike ne te gjithe vendin. Për protagonistët e asaj kohe sot ajo shpresë e …

Lexo me shume