Tuesday , 14 August 2018

AKTUALITET

DITA BOTERORE E DHURIMIT TE GJAKUT

14 qershori shenon diten boterore te dhurimit te gjakut. Kryqi i kuq dega Shkoder ka gjendur qe te jape mesazhe sensibilizuese ne shkolla te ndryshme, per nevojat qe ka spitali i shkodres dhe banka e gjakur. Te njejten thirrje beri edhe nendrejtorja e spitalit Rajonal Teuta Rrjolli. Thirrjes per te dhuruar gjak i jane pergjigjur Te rinjte e forumit socialist ne …

Lexo me shume

UJI NE QYTETIN E SHKODRES, NE TE GJITHA PARAMETRAT E DUHUR

Uji në qytetin e Shkodrës është në të gjitha parametrat e duhur. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga shefi i higjenës pranë Drejtorisë Rajonale të Shëndetësisë Shkodër, Burim Gjyli. Kjo pasi në drejtim të kësaj drejtorie ka pasur ankesa nga qytetarët shkodranë. Gjyli thekson se sasia e mikrobeve është në kuotat minimale. Prandaj, pavarësisht ankesave çdo gjë është …

Lexo me shume

PELEGRINAZHI NE KISHEN E “SHNA NDOUT” NE LAÇ

Të marten ne mbremje kulmuan ditet e pelegrinazhit në Kishen e “Shna Ndout” në Laç.Me mijera pelegrinj, nga e gjitha Shqiperia por edhe jashtë sajë nisen rrugen e pelegrinazhit që prej oreve të para të mëngjesit, për të kaluar naten në këtë vend të shenjte, në përpjekje për të imituar shenjtin, që sipas tyre ka kaluar në vargmalin e Kurbinit.Pelegrinj …

Lexo me shume

RAPORTI PER GJAKMARRJEN, 704 FAMILJE TE PREKURA

Shqipëria ka aktualisht 704 familje të prekura nga gjakmarrja, prej të cilave 591 jetojnë në Shqipëri ndërsa 113 prej tyre janë larguar jashtë vendit. Studimi u krye nga shoqata “Gjenerata e Re” me ndihmën e autoriteteve policore dhe OSHEE në 6 qarqet e prekura nga kjo dukuri: Shkodër, Kukës, Dibër, Lezhë, Tiranë dhe Durrës. Ajo që vihet re është se …

Lexo me shume

MASAT E POLICISE PER PELEGRINAZHIN NE KISHEN E LAÇIT

12 dhe 13 qërshori shënon festen e Shna Ndout, ku mijëra pelegrinj i drejtohen Kishës së Laçit.Me qëllim mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout, policia ka marrë një sërë masash, duke kufizuar disa segmente rrugore mbi lëvizjen dhe parkimin e mjeteve.Sipas policisë nga ora 08:00 datë 12.06.2018 deri në oren 24:00 datë 13.06.2018, do të kufizohen disa segmente …

Lexo me shume

MUNGOJNE KULLAT E VROJTIMIT NE PLAZHIN E SHENGJINIT

Në një kohë që sezoni turistik ka nisur dhe numri i pushuesve është gjithnjë në rritje, në zonen turistike të Shëngjinit nuk mungojnë problemet.Nga një vëzhgim i bërë konstatohet se në të gjithë vijen bregdetare, ende nuk është vendosur asnjë kullë vrojtimi edhe pse kjo është e përcaktuar me ligj për të garantuar sigurinë e pushuesve. Pushuesit thotë se ndjehen …

Lexo me shume

MUNGESA E TERMINALIT TE AUTOBUSEVE

Shkodra është një nga ata qytetet që nuk ka një terminal autobusësh. Me ardhjen e sezonit veror shtohet edhe fluksi i autobusve të turistëve. I vetmi vend është në qëndër të qytetit. Ndërsa përfaqësues të Bashkisë Shkodër sqarojnë se e vetmja zgjidhje është terminali. Por heqja nga pronësia e Bashkisë së Shkodrës të parkut të autobusve në 2015, ka detyruar …

Lexo me shume

PROÇEDURAT PER PRIVATIZIMIN E KLUBIT VLLAZNIA

Proçedura që do të ndiqet për privatizimin e klubit Vllaznia do të jetë e gjatë. Kështu shprehet ish-avokati i ekipit të Vllaznisë, Apollon Haxhi. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, ai sqaron se pronari i klubit Vllaznia sh.a është Këshili Bashkiak Shkodër dhe ai do të vendosë për privatizimin e ekipit. Haxhi shton se tek Vllaznia ekziston një …

Lexo me shume

TREGTARET AMBULANT SERISH NE PROTESTE PARA BASHKISE LEZHE

Ndryshe nga vitet e shkuara shetitorja e Shëngjinit do të jetë tërsisht e lirë dhe nuk do lejohet të shesë asnjë tregtarë ambulant.Një urdhër i tillë ka irritur tregtarët,të cilët dolën sërish në protestë para godinës së bashkisë Lezhë.Ata kundërshtojnë vendimin për vendin e caktuar nga bashkia,që është fundi i shetitores,pasi sipas tyre,kjo nuk frekuentohet nga turistët.Tregtarët kërcënojnë se do …

Lexo me shume

HAPJA E GURORES DHE NDERTIMI I RRUGES PER MAKINERITE E RENDA

Banorët e fshatit Milan në Njësinë Administrative Postribë të Bashkisë Shkodër kanë dalë këtë të hënë në një protestë për të kundërshtuar hapjen e një guroreje dhe ndërtimin e rrugës për makineritë e rënda të një biznesi. Banorët janë kundër këtij veprimi. Sipas tyre, nuk bëhet fjalë vetëm për dëmtim të ekosistemit dhe prishje të kullotave, por edhe për rrezik …

Lexo me shume