Breaking News

AKTUALITET

TRYEZA E ALEANCES SE GRAVE KESHILLTARE BASHKIAKE

Paraditën e kësaj të shtunë është organizuar në Shkodër tryeza e Aleancës së Grave Këshilltare Bashkiake. Një tryezë e mbështetur në DLDP, Bashki të Forta dhe UNWOMEN. E pranishme në këtë takim, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, nënvizoi rëndësinë e rritjes së rolit të grave në vendim-marrjet e rëndësishme për komunitetet ku ato bëjnë pjesë. Sipas Ademit, vullneti i partive …

Lexo me shume

FRPD DENONCON KUSHTET E ZHVILLIMIT TE PROVIMIT TE MATURES

Forumi Rinor i Partisë Demokratike në Lezhë ka denoncuar kushtet skandaloze, ne te cilat eshte zhvilluar provimi i i dyte i Matures shteterore ai Letersise. Sipas Kryetarit të FRPD-së Lezhe Albert Loçi, udhezimi i ministrise për zhvilimin e provimeve të matures shteterore në paslestrat e shkollave është skandali i radhes i kesaj Ministrie.Ai thotë se kushtet në të cilat jane …

Lexo me shume

PREZANTIMI I PRODUKTEVE TURISTIKE PER ALPET SHQIPTARE

Prezantimi i produkteve turistike për promovimin e Alpeve Shqiptare ishte në fokus të një takimi të organizuar mesditën e kësaj të premte në Bashkinë Shkodër. Gjatë takimit janë prezantuar 3 faqe interneti për Alpet Shqiptare, Nikaj- Mërturin dhe Shkrelin. Në fjalen e saj, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi ka vënë theksin në rëndësinë e turizmit malor dhe nevojën e promovimit …

Lexo me shume

PROVIMI I GJUHES SHQIPE DHE LETERSISE PER MATURANTET

Maturantët në vendin tonë i janë nënshtruar këtë të premte provimit të dytë të detyrueshëm. Janë 2.300 maturantë të DAR Shkodër që kanë zhvilluar provimin e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë. Sipas specialistes së DAR Shkodër, Frida Kopliku, proçesi ka nisur pa probleme në 15 qëndrat e administrimit, ku të gjitha kanë qenë në Shkodër. Tashmë, maturantët do të presin për …

Lexo me shume

SHKEMBINJT RREZIKOJNE KALIMTARET NE AKSIN LEZHE-SHENGJIN

Në rrugen Lezhë-Shëngjin pranë knalles rreziku është evident.Të tjerë shkëmbinj janë shkëputur dhe rrezikojnë të bien nga mali. Drejtuesit e automjeteve thonë se lëvizin me frikë në këtë segment rrugor, pasi rënia e gureve nga mali është e vazhdueshme.Ata kërkojnë që të mërren masa të menjehershme, pasi në këto kushte jeta e tyre është e rrezikuar. Një ditë më parë dy …

Lexo me shume

TAKIM PER SEZONIN TURISTIK NE LEZHE

Subjektet private që derdhin ujërat e zeza në det do të përballen me masa të ashpra ndëshkimore, ndërsa nuk do ju rinovohet leja mjedisore nëse nuk vendosin aperaturat e nevojshme për filtrimin e ujërave të ndotura.Paralajmerimi ka ardhur nga Prefekti i Lezhës Gjergj Prendi, gjatë një takimi që zhvilloi me drejtuesit lokal dhe të institucioneve rajonale për të diskutuar rreth …

Lexo me shume

ZGJIDHET PROBLEMATIKA PER PARKINGJET E INVALIDEVE

Ishte pikërisht kjo problematikë e ngritur në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, që mori menjëherë reagimin e drejtorit të spitalit rajonal të Shkodrës për vendosjen e parkingjeve. Vetë Gjina Ndou, kryetare e shoqatës së përsonave me aftësi të kufizuar Shkodër, e pranon një fakt të tillë dhe falenderon drejtorin Masmalaj që reagoi pas problematikës së trajtuar në Tv Rozafa. Por, …

Lexo me shume

TE MERKUREN RINISIN PROTESTAT E MINATOREVE KUNDER QEVERISE

Ditën e mërkurë rinisin protestat e minatorëve kundër qeverisë Rama, e cila po zvarrit miratimin e statusit të minatorit.Protesta do të zhvillohet përpara kryeministrisë dhe nëse institucionet nuk do reagojnë do të ketë përshkallzim te tyre.Vendimi është marrë pas një takimi të zhvilluar këtë të hënë të shoqatave të minatorëve, grupeve te interesit dhe Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë. Kreu …

Lexo me shume

FESTA E REPUBLIKES SE ITALISE

E kthye në traditë festa e Italisë është kremtuar edhe këtë vit në ambientet e Konsullatës Italiane në Shkodër. Me rastin e 72 vjetorin e vjetorit të krijimit të Republikës së Italisë ishte ambasadori Alberto Cutillo i cili falenderoi të pranishmit, dhe sqaroi se brenda muajit nis puna për kthimin e godinës së konsullatës në pallatin Italia. “Falenderoj orkestren për …

Lexo me shume

BLLOKIMI I TRIÇIKLAVE TE BANOREVE TE KOMUNITETIT ROM

Pas një proteste të zhvilluar para Bashkisë Shkodër, përfaqësues të komunitetit rom kanë zhvilluar një takim në ambjentet e këtij institucioni për shkak të bllokimit të triçiklave nga ana e policisë rrugore. Përfaqësues të Drejtorisë së Shërbimeve Sociale, Strehimit dhe Shëndetit Publik të Bashkisë Shkodër u kanë bërë të ditur se bllokimi i këtyre mjeteve ka të bëjë me respektimin …

Lexo me shume