Breaking News

AKTUALITET

2000 HA TOKE BUJQESORE NEN UJE NE BASHKINE SHKODER

Vijon të përmirësohet situata në zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër. Kështu në Njësitë Administrative të përmbytura sipërfaqja totale ka arritur në 2125 Ha. Rënie të nivelit të ujit ka edhe në Njësinë Administrative Dajç, ku tashmë janë 880 ha. Gjithsesi kërkohet të ndërhyhet për lartësimin e argjinaturës së Pentarit, Shirqit dhe Darragjatit. Ndërkohë, rruga Shirq-Darragjat kalohet me makinat e …

Lexo me shume

PERMBYTJET, MUNDESI E MIRE PER PESHKIM

Dëmët në zonat e përmbytura jane të mëdha, kryesisht në të mbjellat e stinës, të cilat shihen qartë se janë dëmtuar plotësisht. Por nga ana tjetër banorët e zonës kanë gjetur argëtim, duke qenë se favorizohen edhe nga klima por edhe nga niveli ujit i cili ka mbërritur fare pranë shtëpive. Gjyetian e peshkut në fushat e përmbytura tashmë është …

Lexo me shume

LEZHE, GURET RREZIKOJNE BANORET E NJE PALLATI

Jeta e banoreve të një pallati në lagjen “Varosh” të qytetit të Lezhës rrezikohet çdo ditë, nga guret që bien nga kodra aty pranë.Banoret thonë se lëvizin me frikë, pasi rënia e gureve të përmasave të ndryshme është e vazhdueshme.Ata kërkojnë që të merren masa sa më parë për të frenuar këtë fenomen, pasi në këtë situatë siç thonë ata …

Lexo me shume

ARRIN NE 2700 HA TOKE BUJQESORE SIPERFAQJA NEN UJE NE BASHKINE SHKODER

Ka zbritur ne 2710 ha toke bujqesore siperfaqja nen uje ne territorin e Bashkise Shkoder. Vetem ne Njësine Administrative Dajç jane 1010 ha toke nen uje. Kërkohet të ndërhyhet për lartësimin e argjinaturës së Pentarit, Shirqit dhe Darragjatit. Rruga Shirq-Darragjat kalohet me makinat e larta të ushtrisë. Problem paraqitet edhe Lagjia Mazija përsa i përket kalimit. Janë edhe mbi 100 …

Lexo me shume

LARGIMET E KESHILLTAREVE TE LSI

Largimet e këshilltarëve të LSI-së drejt Partisë Socialiste në disa bashki të vendit tonë nuk kanë qenë të pakta në ditët e fundit. Edhe Bashkia Shkodër u përfshi nga ndryshime të tilla, teksa katër këshilltarë të LSI-së u larguan drejt PS-së. Ndërkohë, në këshillin e Bashkisë Malësi e Madhe nuk do të ndodh diçka e tillë. Kjo bëhet e ditur …

Lexo me shume

SKEMA E RE E NDIHMES EKONOMIKE NE MALESI E MADHE

Skema e re e ndihmës ekonomik ka ngjallur debate në mbledhjen e rradhës të Këshillit Bashkiak Malësi e Madhe. Një mbledhje që u zhvillua këtë të enjte dhe e pranishme, me kërkesë të këshilltarëve të djathtë, ishte edhe drejtoresha e zyrës së shërbimit social Shkodër Valbona Tula. Këshilltaret sollën raste të familjeve që janë në nevojë dhe varfëri ekstreme, por …

Lexo me shume

PERMBYTJET SHKAKTOJNE PROBLEME EDHE NE EKOSISTEM

Permbytjet qe kane perfshire zonen e Shkodres kane shkaktuar probleme edhe ne ekosistem. Nje gje e tille pranohet edhe nga vete drejtori i Administrates se Zonave te Mbrojtura Shkoder, Agim Dardha. Ai ben apel qe te nis nje aksion per pastrimin e ketyre zonave pas largimit te ujit. Deme jane shkaktuar edhe ne biodiversitetin e zones se Velipojes dhe do …

Lexo me shume

VIJON TE PERMIRESOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA

Situata në territorin e Bashkisë së Shkodrës vijon te permiresohet. Pas inspektimeve në terren të bëra nga Bashkia Shkodër, në Njësitë Administrative të përmbytura sipërfaqja totale ka arritur mbi 3670 Ha. Ne Njësia Administrative Dajç: 1415 ha , ka rritje të nivelit me 20 cm sipas Hidrometrit të Dajçit. Kërkohet të ndërhyhet për lartësimin e argjinaturës së Pentarit, Shirqit dhe …

Lexo me shume

KELMENDI I IZOLUAR NGA DEBORA PREJ 10 DITESH

Qarku Shkodër vijon të përballet me problemin e përmbytjeve. Konkretisht një pjesë e territorit të Bashkisë Shkodër dhe Vau Dejës ndodhen nën ujë prej disa javësh. Si rrjedhojë janë shkaktuar dëme të konsiderueshme në këto zona. Por, ditët e fundit, disa zona të këtij qarku janë shoqëruar edhe me reshje dëbore. Natyrisht problematikat më të mëdha hasen në zonat malore …

Lexo me shume

VIJON TE PERMIRESOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA

Situata në zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër vijon të njoh përmirësim. Sipas njoftimit të bashkisë sipërfaqja totale nën ujë ka arritur në mbi 3740 Ha. Pra, uji largohet nga të tjera toka bujqësore në zonat e përmbytura. Por, në Njësinë Administrative Dajç ka 1415 ha tokë bujqësore nën ujë. Kërkohet të ndërhyhet për lartësimin e argjinaturës së Pentarit, Shirqit …

Lexo me shume