Saturday , 29 February 2020

AKTUALITET

URGJENCA E LAÇIT VENDOSET NE NJE QENDER BAMIRESIE

Shërbimi i urgjences nuk do të mungojë për qytetaret e Kurbinit.Pas mbylljes së spitalit si pasoje e dëmtimit të godinës nga tërmeti i 26 nëntorit, urgjenca është zhvendosur në ambjentet e një qendre bamiresie në qytetin e Laçit. Aty janë vendosur të gjitha paisjet e nevojshme dhe urgjenca është vënë në funksion siç ka qenë më parë, për tu ardhur …

Lexo me shume

NE PALLATET ME SHENJA TE KUQE JETOJNE NJEREZ

Në pallatet e shpallura ta pabanueshem në lagjen “Gurra” të qytetit të Lezhës vijojnë të jetojnë njerez. Shumë familje po sfidojnë friken, duke qëndruar në banesat e tyre të shkatërruara me argumentin se këtyre pallateve thjesht ju është vendosur shenja e kuqe dhe askush nga autoritet përgjegjëse nuk ju ka thënë se si të veprojnë. Banoret kërkojnë vlersim të specializuar …

Lexo me shume

BANORËT E POSTRIBËS NË PROTESTË

Banorët e njësisë administrative Postribë të Bashkisë Shkodër kanë dalë këtë të shtunë në një protestë. Ato kundërshtojnë cilësinë e punimeve në rrugën Qender Mes – Kullaj. Sipas tyre janë kryer punime skandaloze dhe kërkojnë që bashkia mos ta marrë në dorëzim deri sa të bëhet në parametrat që duhet, në të kundërt paralajmërojnë se do të përshkallëzojnë protestat.Siç shihet …

Lexo me shume

MALAJ: TËRMETI, VLERËSIMI I DËMËVE DHE RINDËRTIMI NJË SFIDË E VEÇANTË

Kostoja e vlerësimit të dëmeve dhe e rindërtimit pas tërmetit do të jetë një sfidë e veçantë. Por, fatkeqësia ndodhi dhe thirrja ime është që të ringrihemi dhe ti kthehemi normalitetit. Kështu u shpreh nga Shkodra, ish-ministri i financave Arben Malaj, që sipas tij fondet duhet të jenë transparente.Arben Malaj është edhe anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KËSHILLIT BASHKIAK SHKODËR

2 pika kanë qenë në rend dite në mbledhjen e radhës të Këshillit Bashkiak Shkodër. Pika që kishin të bënin me ndihmën ekonomike dhe u miratuan nga këshilltarët. Këto të fundit diskutuan edhe për disa problematika jashtë rendit të ditës.Ndërkohë njëri prej këshilltarëve Arbis Vjerdha kërkoi sqarim për mungesën e kryebashkiakes Ademi në mbledhje dhe një përgjigje e mori nga …

Lexo me shume

TERMETI, 13 FAMILJE PREJ 2 JAVESH NE PALESTER

Erestina Medja është një grua nga Lezha. Ajo së bashku me tre vajza të vogla që pas tërmetit që i shembi banesën është zhvendosur në palestren e shkollës së mesme “Hydajet Lezha”. Aktualisht është në muajin e 9 të shtatzanisë, ndërsa dispunon dhe një urdher mbrojtje, pasi dhunohej nga bashkëshorti.Medja thotë se po sakrifikon shumë bashke me tre vajzat e …

Lexo me shume

FEMIJA NGA MAMURRASI PREKET NGA ZGJEBJA

Sikur të mos mjaftonte drama që po përjetojnë familjet që kanë mbetur jashtë shtëpive, të shkatërruara apo të shpallura të pabanueshme si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit, mes tyre është shfaqur sëmundja e zgjebes. Një rast i tillë është konstatuar në një nga hotelet e Shëngjinit ku janë të strehuar përsonat e ngelur të pastrehe nga tërmeti. Burime nga …

Lexo me shume

SITUATA E TËRMETIT, NDRYSHIME NË QEVERI DHE PRESIDENCË

Situata e krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit e ka detyruar kryeministrin Edi Rama që ta shtojë kabinetin e tij me një ministri të re. Kreu i qeverisë ka propozuar Arben Ahmetajn si ministër shteti për rindërtim. Propozimin ia ka dërguar për emërim, kreut të shtetit Ilir Meta. “Programi i rindërtimit dikton hapjen e një vendi të posaçëm edhe në …

Lexo me shume

“SHQIPTARËT PO PËRBALLEN ME NJË REGJIM TË NGJASHËM TË 22 MARSIT 1992”

Shqiptarët sot po përballen me një tjetër sistem, me një tjetër regjim, të ngjashëm me atë që rrëzuam në 22 mars 1992. Sot shqiptarët po ikin çdo ditë. Kjo e bën më të dhimbshme realitetin tonë të përbashkët në Shkodër dhe në Shqipëri. Kështu u shpreh kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi, teksa mori pjesë në aktivitetin përkujtues të 13 dhjetorit …

Lexo me shume

HEKURUDHA NUK SHERBEN PER UDHETARE

Dikur një stacion i rëndësishem për udhëtaret, ndërsa sot ai është thuajse inegzistent.Udhëtarë nuk ka më, ndërsa treni I udhëtarëve ka mbi tre javë që qëndron I stacionuar pa lëvizur. Stacioni hekurudhor I Shkodrës pret vetëm punonjësit e vet, ndërsa qytetarët shprehen se udhëtimet I bëjnë vetëm me mjete tjera transporti në drejtim të Tiarnës apo Durrësit..Vagonët e trenit dhe …

Lexo me shume