Wednesday , 17 January 2018

AKTUALITET

BASHKIA LEZHE NE VESHTIRESI FINANCIARE

Bashkia Lezhë po kalon një situatë mjaft të vështire financiare, çka ka ndikuar edhe tek pagat e punonjesve të administrates të cilët nuk janë paguar preh gati tre muajsh. Ky fakt pranohet nga vetë Kryetari i Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, sipas të cilit borxhi i trasheguar prej 5.2 miliard lekesh ka dhënë ndikim në këtë drejtim.Frrokaj shton se deri tani …

Lexo me shume

PROTESTA E BANOREVE TE THETHIT, REAGON KRYEBASHKIAKJA ADEMI

Qellimi jone eshte te zgjidhim problematiken dhe jo te nderhyjme me force. Ky ishte reagimi i kryebashkiakes se Shkodres, Voltana Ademi, pas protestes nje dite me pare te banoreve te Thethit qe u ankuan se po perballen me gjoba dhe proçedime nga policia e shtetit dhe IKMT per kullat qe kane rikonstruktuar. Ademi tha se per kete problematike eshte diskutuar …

Lexo me shume

“PASTRIMI I SHQIPERISE” BENE BASHKE MESIN DHE ADEMIN

Aksioni I pastrimit të Shqipërisë I inicuar nga Kryeministri Rama bënë bashkë  Kryebashkiaken Voltana Ademi dhe Zëvëndës Kryeministren  Senida Mesi. Një angazhim prej 10 mijë personave, kryesisht administratë publike dhe nxënës të shkollave të Shkodrës janë angazhuar në pastrimin e vendit.  Dy drejtueset kanë dhënë mësazhin e tyre mbi emergjencen e mbajtjës pastër të mjedisit. Administratori I njësisë Administrative Ana …

Lexo me shume

ZV/ KRYEMINISTRJA MESI TAKIM NE BASHKINE LEZHE

Reforma ne sherbimet publike ka qene teme e nje takimi qe Zv/ kryeministerja e vendit Senida Mesi, ka zhvilluar me kreun e bashkise Lezhe Fran Frrokaj. Ne takim eshte diskutuar qe ne zyrat me nje ndalese te kesaj njesie vendore, te hapet edhe zyra e integruar per marrjen e sherbimeve nga institucionet te qeverisjes vendore, duke ju mundesuar qytetareve dhe …

Lexo me shume

BANORET E THETHIT: KERKOJME TAPITE, PO NA GJOBISIN!!!

Banoret e Thethit kërkojnë tapitë e pronave, të trashëguara nga të parët e ku kanë lindur edhe vetë, pasi po pwrballen me gjoba e proçedime nga policia e shtetit dhe IKMT për kullat që kanë rikonstruktuar. Të gjendur përballë një fakti të tillë ata kërkojnë zgjidhje, pasi vlera e gjobave ka shkuar në 200 milion lekë. Këshilltari bashkise Shkoder, Mark …

Lexo me shume

KOMISIONI MJEKESOR I SPITALIT TE SHKODRES KUNDER DREJTORIT TE RI

Zgjedhja e drejtorit te ri të spitalit rajonal të Shkodrës duket se nuk është pritur mirë nga mjekët e këtij spitali. Komisioni mjekësor i spitalit të Shkodrës kundërshton zgjedhjen e Masmalajt në krye të spitalit rajonal të Shkodrës. Ky komision i ka dërguar një kërkesë zv/kryeministres Mesi, ministrit të jashtëm Bushati dhe deputetëvë të partisë socialiste Shkodër, ku kërkon të …

Lexo me shume

LEZHE, MBLIDHET KOMITETI I EMERGJENCAVE CIVILE

Prefekti i Lezhës Gjergj Prendi ka paralajmeruar Bashkitë e këtij, qarku se nuk do ju konfirmoje buxhetet nëse nuk përcaktojnë 3% të fondit për emergjenacat civile siç e përcakton ligji. Këtë deklaratë Prendi e bërë gjatë mbledhjes së Komisionit të Emegjencave Civile, ku ishin të pranishem përfasues të insitucioneve nga i gjithë qarku. Drejtori i Bordit të Kullimit për Veriun …

Lexo me shume

EMEROHET DREJTORJA E RE E AKU SHKODER

Pas emerimit te drejtorit te ri te spitalit, nje tjeter institucion ne qytetin e Shkodres ka mesuar emrin e titullarit te ri. Behet fjale per Autoritetin Kombetare te Ushqimit ne Shkoder, qe tashme ka nje drejtues te ri. Inspektorja Hasije Sadrija do te jete ne kete post, por e komanduar. Ka qene vendimi i drejtorit te pergjithshem Agim Ismaili, i …

Lexo me shume

GJOBAT E AUTOMJETEVE, BASHKEPUNIM MES POLICISE BASHKIAKE E TE SHTETIT

Policia bashkiake e Shkodres ka kerkuar hedhjen e gjobave te saj ne sistemin e policise se shtetit, duke krijuar keshtu mundesine e krijimit te nje bashkepunimi. Nje gje e tille u be e ditur nga shefi i qarkullimit rrugor per Qarkun Shkoder, Valmir Nikolli, teksa ishte i ftuar ne emisionin “Miremengjes” te Tv Rozafa. Ai shtoi se eshte bere kerkesa …

Lexo me shume

LEZHE, QENDER KOMUNITARE PER ROMET DHE EGJIPTIANET

Lezha tashmë do të ketë një qender komuninatare miltifunsionale e cila do të jetë në shërbim të komunitetir rom dhe egjiptian të këtij qyteti.Ndërtimi i sajë u bë i mundur nga Organizata e urdherit te Maltes në Shqipëri në bashkëpunim me Bashkinë Lezhë.Në ceremoninë e inagurimit të kësaj qendre ishin të pranishem përfasues të organizates Shqiptare të Urdherit të Maltes, …

Lexo me shume