Monday , 17 February 2020

AKTUALITET

LULZIM BASHA NË ZONAT E DËMTUARA NGA TËRMETI

“Gjendje shumë e rëndë e banorëve në Gjuricaj dhe Kërtushë të Ishmit dhe në Armath.” kështu shkruan kryedemokrati Lulzim Basha në rrjetet sociale, ndërsa ndan me ndjekësit foto te vizitës në këtë zonë të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit.“Gjendje shumë e rëndë e banorëve në Gjuricaj dhe Kërtushë të Ishmit dhe në Armath. Situata është emergjente, 90 përqind e …

Lexo me shume

RAMA, THIRRJE PËRSËRI NDËRTUESVE TË MOS I SHMANGEN PËRGJEGJËSISË

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar mëngjesin e kësaj të marte mbledhjen e gjashtë të jashtëzakonshme pas situatës së tërmetit. Rama i bëri thirrje edhe njëherë ndërtuesve që të mos i shmangen përgjegjësisë.Ndërkohë Rama tha gjithashtu se në vitin e ardhshëm nuk do të blihet asnjë makinë, nuk do të pajisjet asnjë zyrë, nga ato që kanë qenë rutina dhe do …

Lexo me shume

SHTABI I EMERGJENCAVE CIVILE SHKODER

Prefekti i Qarkut Shkodër Çesk Millja ka mbledhu këshillin e emergjencave civile ku është folur për situaten pas termetin në Durrës, dhe për mobilizimin e strukturave. Millja u shpreh se duhet koordinim i strukturave që të bëhët e munduar oardhja në ndihmë por edhe evidentimi i dëmeve të konstatuara në Qarkun Shkodër.Nga ana tjetër Kryetarja e Bashkisë Shkodër foli për …

Lexo me shume

TERMETI, FEMIJET NEN MBIKÇYRJEN E PSIKOLOGEVE

Këta nuk janë fëmijë të zakonshëm. Ata janë nga Thumana dhe Kurbini që u prekën nga tërmeti. Në sytë e tyre ka ende trishtim.Të vegjlit me familjet e tyre janë zhvendosur në Shëngjin në disa hotele dhe pranë tyre ka shkuar një grup psikologësh që po përpiqet që përmes argëtimit të mësojë më shumë për atë çka ata ndjejnë pas …

Lexo me shume

MINISTRIA E MBROJTJES JEP SHIFRAT E PASGODITJEVE TE TERMETIT

Ministria e Mbrojtjes jep shifrat e pasgoditjeve, që shoqëruan tërmetin e fuqishëm të 26 nëntorit. Në total janë regjistruar plot 1376 pasgoditje në vend, një pjesë e të cilave kanë qenë të forta, me magnitudë mbi 4 të shkallës Rihter. Ndërkohë, ministria njofton se sot nga ora 07.00 deri më tani janë regjistruar 5 ngjarje dhe dy janë të lokalizuara.Nga …

Lexo me shume

APELI I FUNDIT PËR NDËRTUESIT NGA RAMA

Kryeministri, Edi Rama, përsëriti edhe njëherë apelin për ndërtuesit e pallateve, apartamentet e të cilave kanë pësuar dëme të lehta jo strukturore që të paraqiten për të bërë deklarimin dhe të marrin përsipër të gjithë riparimin dhe dëmet materiale që u janë shkaktuar njerëzve. Shefi i qeverisë insistoi që këtë procedurë ta kryejnë sa më shpejt, pasi çdo ditë që …

Lexo me shume

MBLIDHET KËSHILLI I SIGURISË KOMBËTARE PËR SITUATËN NË VEND

Presidenti Ilir Meta mblodhi këtë të hënë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për situatën e post-tërmetit në Shqipëri. Mbledhja zgjati përreth 1 orë dhe u mbajt në Presidencë. Në të merrnin pjesë kryeministri Rama me Ministra të kabinetit dhe kryeparlamentari Ruçi. Në një postim në facebook pas takimit, Meta thotë se në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, diskutuan për një …

Lexo me shume

PEZULLOHET MËSIMI NË 3 QARQE TË VENDIT

Është pezulluar mësimi për nxënësit në qarqet e Durrësit, Tiranës dhe Lezhës. Njoftimi u bë nga Ministrja e Arsimit, Besa Shahini në një konferencë për mediat. Ajo tha se në Durrës mësimi është pezulluar deri në datën 9 dhjetor, ndërsa në dy qarqet Tiranë dhe Lezhë deri në datën 5 dhjetor. Në qarqet e tjera mësimi do vijojë normalisht që …

Lexo me shume

XHAÇKA TAKIM ME USHTARAKËT PËR SITUATËN E TËRMETIT

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka takuar ushtarakët e angazhuar në përballimin e pasojave të tërmetit pas përfundimit të kërkim-shpëtimit. Xhaçka falënderoi të gjithë ata që morën pjesë, me apo pa uniformë dhe shtoi se do përmirësojë strukturat e dedikuara për emergjencat civile.Me përfundimin e operacioneve të kërkim-shpëtimit, FA janë përqendruar në mbështetjen logjistike. Mbi 400 efektivë FA u angazhuan …

Lexo me shume

TËRMETI LË PASOJA NË FUSHË-MAMURRAS

Termeti i 26 nentorit ka lene mjaft pasoja ne Fushe-Mamurras të Kurbinit. Qindra banesa jane bere te pabanueshme për shkak të demtimeve dhe banoret jane larguar. Ata jane vendosur ne çadra, ndersa shprehen se jetesa është shume e veshtire pershkak te temperaturava te ulta.Në Bashkine e Kurbinit ekspertet e ardhur nga Tirana dhe te huaj kane nisur verifikimin e objekteve …

Lexo me shume