AKTUALITET

“EKO MENDJE” DHURON PAKO USHQIMORE PER DY TE MOSHUARIT NE GRUEMIRE

Lajmi i publikuar ne Tv Rozafa nje dite me pare per djegien e baneses se ciftit te moshuarve ne fshatin Rrash-Kullaj te Gruemires ne Bashkine Malesi e Madhe ka marre reagime te shumta. Keshtu, kete te Shtune, shoqata per ruajtjen e mjedisit ne Shkoder “Eko Mendje” ka ndermarre nje nisem duke i derguar dy te moshuarve disa pako ushqimore, per …

Lexo me shume

TAKIM NE PREFEKTURE PER SITUATEN E ZJARREVE

Është mbajtur në prefekturë mbledhja e radhës për situatën e zjarreve. Prefekti I Qarkut Shkodër Paulin Radovani kërkoj mbështetje më të madhe ndaj shërbimit zjarrfikës për të përballuar situate e krijuara. Nga ana tjetër edhe Drejtori I Koordinimit me Prefekturat  Bekim MuratiI pranishëm në mbledhje u shpreh se kërkohet angazhim I të gjithëve me qëllim arritjen e rezultateve. Një shtim …

Lexo me shume

PERGJEGJESIA PER KAFSHET E RRUGES

Një grua është sulmuar nga qenët e rrugës, që natyrisht nuk I përkasin askuj. Për pasoj kjo e fundit është rrëzuar nga bicikleta dhe ka pësuar dëmtime të rënda.  Fatmirësisht përvec dëmtimeve fizike e moshuara është jashtë rrezikut për jetën. Por nëse këta qenë në kushte rruge të cilët sulmoin njerëz cdo ditë, dhe në shumë raste edhe kafshohen, kush …

Lexo me shume

U SHKRUMBOHET BANESA, DY TE MOSHUAR JETOJNE NEN NJE PEME

Banesa u eshte shkrumbuar prej me shume se 1 jave dhe tashme jetojne ne qiell te hapur. Behet fjale per nje cift te moshuarish qe jetojne ne fshatin Rrash- Kullaj te Njesise Administrative Gruemire ne Bashkine Malesi e Madhe. Tahir dhe Laje Kuçi, 88 vjeç dhe 75 vjeçe nuk kane nje banese ku te strehohen, ndersa askush nuk eshte interesuar …

Lexo me shume

ZENIA E HAPESIRAVE PUBLIKE NE VELIPOJE, ANKESA E BASHKISE SHKODER

Zenia e hapësirës publike nga persona të paregjistruar në Qendren Kombetare te Bizenseve dhe pa asnjë të drejtë në ushtrimin e aktivitetit tregtare, ka sjell reagimin e Bashkisë Shkoder ndaj institucioneve të tjera. Në një shkresë zyrtare drejtuar Drejtorisë së Tatimeve, Drejtorisë së Hetimit tatimor, Drejtor i Policisë së Qarkut Shkodër, Bashkia Shkodër ka bërë prezent një problematikë të tillë. …

Lexo me shume

PUNIMET NE BY-PASS, BANORET E DOBRAÇIT NE PROTESTE

Banoret e lagjes Dobraç ne qytetin e Shkodres kane dale kete te Enjte ne nje proteste. Ato kerkojne shpresonesimet e tokave qe u jane demtuar nga punimet qe po kryhen per by-pass-in e Shkodres. Banoret deklarojne se u kane marre tokat qe ne prill te vitit 2013, duke hedhur akuza se u kane hyre brenda ne territor te tyre. Sipas …

Lexo me shume

VELIPOJE, RRETH 55 PERSONA NE DITE PARAQITEN PRANE QENDRES SHENDETESORE

Rreth 55 persona ne dite paraqiten prane Qendres shebdetesore ne Velipoje per te kerkuar ndihme. Pjesa me e madhe e tyre kane problemed kryesisht respiratire dhe kardiake. Por sipas drejtorit te shendetit public, nuk mungojne as rastet e pickimeve. Moshat e treta jane me te prekura nga problemet kardiake. Ndersa urgjenca eshte e pajisur me te gjitha medikamentet. 2 raste te …

Lexo me shume

ZYRAT E INFORMACIONIT TURISTIK NE FUNKSION TE PLOTE

Prej nje muaji zyrat e informacionit turistik ne Shkoder, Velipoje dhe Theth jane vendosur ne funksion te turisteve te ndryshem. Numri i te cileve kete sezon ka qene i madh, ku nuk kane munguar edhe nga vendet e largeta. Sipas drejtorit te turizmit ne Bashkine Shkoder, Gentian Mema, interesimi nga turistet prane ketyre zyrave eshte i madh, sidomos per ate …

Lexo me shume

TRAFIK I RENDUAR NE DALJE TE QYTETIT TE SHKODRES

Te levizesh ne rruget e qytetit te Shkodres ne keto dite te para te muajit Gusht ka qene dhe vijon te jete teper e veshtire. Por, situata veshtiresohet me shume ne hyrje-daljet e qytetit te Shkodres. Rradhe te gjata jane krijuar edhe kete te Merkure ne afersi te Ures se Bahcallekut dhe Ures se Re te Bunes. Pamjet e deshmojne …

Lexo me shume

GJOBITEN 8 QENDRA SHENDETESORE, SHKAK MBETJET SPITALORE

8 Qendra shendetesore ne Shkoder jane gjobitur perkatesisht ne masen administrative 3 deri ne 5 milion leke nga inspejktoriati I pyjeve dhe mjedisit. Kjo pasi nuk kishin kontrata te rregullta per depozitimin e mbetjeve spitalire te rrezikshme. Terthorja thote se kontrollet do te jene intensive edhe per spitalin rajonal te shkodres. Ministria e Mjedisit, () është institucioni kryesor në hartimin …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin