Friday , 15 December 2017

AKTUALITET

MINISTRJA XHAÇKA ME BATALIONIN E BATALIONI E PARE TE VAUT DEJSIT: DO MERRNI ATE QE MERITONI

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e shoqëruar nga zëvendësministri Petro Koçi, zhvilluan një vizitë në batalionin e 1-rë të këmbësorisë në Vaun e Dejës. Fillimisht, ministrja Xhaçka u njoh nga komandanti i b1k nënkolonel Ali Mali, me punën, arritjet, por edhe problematikat e këtij batalioni. Më pas, ministrja zhvilloi një takim me të gjithë efektivët e batalionit, të cilët i përgëzoi …

Lexo me shume

GJIKNURI DHE MESI NE HEC VAU I DEJES

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri shoqëruar nga zv.kryeministrja Senida Mesi inspektuan hidrocentralin e Vaut të Dejës në Qarkun e Shkodrës. Ministri Gjiknuri tha se para një jave pati përmbytje në Shqipëri por mirëmenaxhimi i kaskadës, eksportet dhe shitja e energjisë në kohë për ti lënë hapësirë volumeve të pritshme të ujit nga reshjet e befta bënë që të …

Lexo me shume

RESHJET E BORES, BLLOKOHET PERSERI THETHI

Vetëm 24 orë  ka zgjatur mbajtja hapur e rruges se Thethit pasi reshjet e debores jane rikthyer duke e beret e pamundur kalimin e automjeteve ne kete aks. Prej 48 oresh ne kete zone jane shenuar reshje te dendura bore cka e kane beret e pamundur levizjen e automjeteve. Zona turistike e Thethit ishte e para që u bllokua nga …

Lexo me shume

MINISTRJA E DREJTESISE INSPEKTON BURGUN E REÇIT

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj e shoqëruar nga deputeti I Partisë Socialiste Luan Harusha dhe  Drejtori I Përgjithshëm I Burgjeve Arben Çuko, inspektuan Burgun e ri të reçit në Malësi të Madhe.Ministrja e Gjonaj u shpreh se ky burg plotëson gjitha standarten e BE-së dhe se pritet që të nis popullimi me të burgosur në fillim të janarit të vitit …

Lexo me shume

QENDRO: RRUGA E VELIPOJES NUK SHKAKTON PERMBYTJE

Nuk ka asnjë ndikim rruga e Velipojës mbi përmbytjet në zonë dhe se pretentimet e Bashkisë Shkodër un nuk I kam dëgjuar dhe nuk kam një përgjigje ndaj asaj që ka deklaruar Bashkia Shkodër. U shpreh kështu drejtori I ARRSH-së Afrim Qendro, në lidhje me interesimin e mediave mbi pretendimet e Bashkise Shkoder dhe kryetares se saj per ndertimin e …

Lexo me shume

BY PASSI I SHKODRES, ARRSH TAKIM NE BASHKINE SHKODER

Bay passi I Shkodrës dhe prezantimi I varianteve të realizimit të këtij projekti, ndikimi në mjedis dhe dëgjesa publike kanë shkaktuar debate në këtë takim. Blendi Dibra nga IRSH dhe përfaqësues I shqoërisë civile e ka cilësuar këtë takim në shkelje të plotë me ligjin për informim. Nga ana tjetër drejtori I ARrSH Afrim Qendro u shpreh se nuk është …

Lexo me shume

“ZVICRA DO TE MBESHTESE LEZHEN NE NDERHYRJET ANTI-PERMBYTJE”

Qeveria Zvicerjanë do ta ndihmojë Bashkinë e Lezhë, për realizimin e ndërhyrjeve antipermbytje.Gararancia ka ardhur nga përfasuesit e Ambasades Zvicerjane në në Shqipëri, të cilët zhvilluan një takim me kryebashkiakun e Lezhës Fran Frrokaj.Shefi i Misionit të Ambasadës Zvicerane, Philipp Keller, ka kërkuar që projektet e ardhshme të fokusohen në drejtim të antipërmbytjes. Duke përmendur faktin se Lezha është një …

Lexo me shume

ZHVILLOHET TAKIMI I FUNDIT I PROGRAMIT TE BASHKEPUNIMIT NDERKUFITAR ADRIATIK

Me pjesëmarrjen e Presidentit të Parlamentit Evropian, Antonio Tajani, dhe kryesues i Rajonit Abruzzo, Luciano D’Alfonso, u zhvillua takimi i fundit i IPA Programi i Bashkëpunimit Ndërkufitar Adriatik 2007-2013. Të pranishëm krahas rajoneve italiane ishin edhe delegacione nga të gjitha vendet e Ballkanit pjesëmarrëse në program, si të Republikës së Malit të Zi, Hercegovina-Neretva Rajoni (Bosnjë dhe Hercegovinë), Republika Srpska, …

Lexo me shume

NIS NDERHYRJA PER ZHBLLOKIMIN E QAFE THORE- THETH

Autoriteti rrugor ka nisur ndërhyrjen për zhbllokimin e aksit Qafe Thore- Theth këtë të merkure. Lajmi është bërë i ditur nga prefekti i qarkut Shkoder Çesk Millja ne nje deklaratë për mediat. Sipas prefektit Millja, kushtet atmosferike kanë ndikuar pozitivisht në përmirësimin e situatës nga reshjet e borës në qarkun e Shkodres. E duke u ndalur tek bllokimi i aksit …

Lexo me shume

AKU MBYLL TREGUN E PESHKUT NE RUS

Autoriteti kombëtar i Ushqimit në Shkoder zbriti ne aksion blic ne tregun e Rusit, ku kete radhe fokus i kontrolleve ishte tregtimi i peshkut. Prej kohesh ishte deklaruar se menyra si ushtrohet aktiviteti ne kete zone eshte jashte çdo standarti dhe inspektoret kane gjetur pikerisht festen e “Shen Kollit” per te zbarkuar ne kete zone, ku bene mbylljen e aktivitetit …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin