AKTUALITET

PERKUJTOHET 47-VJETORI I REVOLTES SE SPAÇIT

47-vjetori i revoltës antikomuniste të Spaçit edhe këtë vit e gjeti ish-burgun famkeq në një gërmadhe që po degradon gjithnjë e më shumë.Ndonësë të paktë në numer për shkak të situatës së krijuar nga pandemia COVID-19, ish të burgosur politik dhe familjar të tyre u rikthyen në vendin e dënimit për të marrë pjesë në veprimtarine përkujtimore të organizuar me …

Lexo me shume

VENDVARRIMI I SKENDERBEUT I BOSHATISUR

Vendvarrimi i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit në qytetin e Lezhës, hapi dyert të hënen e 18 majit, por këtij aseti historik po i mungojnë vizitoret. Në ditet e para të rihapjes numri i tyre ka qenë mjaft i ulet, ndërsa parashikohet që kjo situatë të vijojë për një kohë të gjatë, duke qene se një pjesë e konsiderueshme e …

Lexo me shume

RAMA: SHQIPËRIA DO HAPET PLOTËSISHT BRENDA MAJIT

Nga parlamenti, kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipëria do të hapet plotësisht brenda majit. Kufinjtë e Shqipërisë do jenë të hapur dhe do përgatitemi për sezonin turistik, por në rast se do vijë një valë më e rëndë, duhet ta përballojmë me seriozitetin që e përballuam theksoi Rama.Për menaxhimin e situatës, Rama tha se ka marrë përgëzime nga shumë …

Lexo me shume

U RIKTHYE NË PUNË, EDHE PSE KISHTE VITE NË PENSION

Mjeku Dhimitër Kraja u rikthye në punë, edhe pse kishte vite në pension. Detyra e thërriste më shumë se kurrë dhe ai zgjodhi që të mos zgjidhte rehatinë, në një kohë lufte me një armik të padukshëm. Sot, kur vendi duket se është drejt fitimit të kësaj beteje, ai ka dhënë një mesazh shumë të rëndësishëm, ku kryefjalë është respektimi …

Lexo me shume

PËRKUJTOHEN DITËT E QËNDRESËS ANTI-KOMUNISTE

Tre ditëshi i Qëndreses Antikomuniste që nisi në Spaçe njohur ndryshe si revolta e Spaçit dhe më pas me revolten e Qaf Barit, është përkujtuar sot me kurora me lule tek memoriali i vendosur në qëndër të qytetit të Shkodrës. Nebil Çika Kryetar i Shoqatës Antikomuniste e Ish-të Përndjekurve Politik u shpreh se jemi në një periudhe të instalimit të …

Lexo me shume

GURAKUQI: UNIVERSITETIT TE SHKODRES TI KTHEHET DINJITETI

Është koha që Universitetit të Shkodrës ti rikthehet dinjiteti i tij, është shprehur kështu profesor Romeo Gurakuqi, ish deputeti i PD-së, njëherësh dhe pedagog universitar në lidhje me gjëndjen në universitet. Ai shprehet se vetëvetiu cdo gjë është koncentruar në Tiranë ndërsa në Shkodër dhe në Universitetin e tij duhet të rikthehet dinjiteti. Elita e re drejtuese e Universitetit të …

Lexo me shume

PROJEKT-VENDIM PËR NDRYSHIMIN E QENDRËS HISTORIKE TË SHKODRËS

Ministria e Kulturës ka inicuar hartimin e një projektvendimi për ndryshimin e Qendrës Historike të Shkodrës dhe Zonës së Mbrojtur të saj, ndërkohë që për këtë është informuar edhe bashkia e Shkodrës. Kjo e fundit ka kërkuar dokumentacion shtesë në lidhje me këtë projektvendim, duke deklaruar se informacioni është primar dhe i domosdoshëm për vlerësimin teknik.“Përmes komunikimit zyrtar, Ministria e …

Lexo me shume

UNIONI NDËRKOMBËTAR DEMOKRAT REAGON PËR SHEMBJEN E TEATRIT

Unioni Ndërkombëtar Demokrat (IDU), ka reaguar në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar. Përmes një deklarate, organizata më e madhe botërore e partive të qendrës së djathtë dhe të qendrës, dënoi shembjen e teatrit dhe e cilësoi si një akt antidemokratik. Sipas IDU, kjo ishte një tjetër shembull i rrënimit të vazhdueshëm të demokracisë nga kryeministri Rama.”Unioni Ndërkombëtar Demokrat shpreh …

Lexo me shume

MJEKU I “SHEFQET NDROQIT” TREGON SI E LUFTUAN COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video-mesazh të mjekut të “Shefqet Ndroqit”, Perlat Kapisyzi, i cili luftoi në vijën e parë të betejës kundër koronavirusit.Në mesazhin e tij, mjeku Kapisyzi thekson se personeli shëndetësor kontribuoi në sheshimin e kurbës dhe u duartrokit nga komuniteti.Mes të tjerash, mjeku shton se kur të marrë fund pandemia edhe personeli shëndetësor do …

Lexo me shume

PUNONJËSE TË FASONERISË NË SHKODËR NË PROTESTË

Më shumë se 300 punonjëse të një fasonerie në Shkodër kanë protestuar këtë të marte para Zyrës Rajonale të Punës në Shkodër. Ato kanë marrë pagën e luftës prej 40 mijë lekësh të reja, por kërkojnë edhe asistencën, pasi kanë dalë si të papunë.Nga ana tjetër, drejtorja e Zyrës së Punës Shkodër, Rozafa Zmijani, sqaroi punonjësit se ka kontaktuar me …

Lexo me shume