Wednesday , 20 June 2018

AKTUALITET

PUNONJESIT E HEKURUDHES NE GREVE 24 ORESHE

Edhe punonjėsit e hekurudhės nė Shkodėr i janė bashkuar greves njė ditore tė sindikatės sė transportit hekurudhor. Marrja e rrogave me vonesė prej disa muajash dhe mospagimi i sigurimeve shoqėrore qė prej muajt janar 2016 ka bėrė qė punonjėsit e hekurudhės shqiptarė tė sabotojnė punėn dhe tė futen nė njė greve 24 orėshe. Punonjėsit thonė se kėrkojnė kushte mė tė …

Lexo me shume

URA E BARDHAJVE – POSTRRIBE, MUNGON SINJALISTIKA

E rikonstruktuar para pak muajsh, aksi rrugor Ura e Bardhajve – Postrribe ende nuk ploteson kushtet per nje levizje te sigurte te kembesoreve. Rikonstruksioni i saj ka bere qe kjo rruge te kete parametra evropiane, por mungesa e sinjalistikes, dhe levizja e shpejte e automjeteve, bejne qe kalimi ne kete rruge te jete i pasigurte dhe shkak per shume aksidente. …

Lexo me shume

SHKOLLA “MARK LULA”, BANORET: NUK PRANOJME NDRYSHIMIN E EMRIT TE SHKOLLES

Pas miratimit nga ana e Prefektit per ndryshimin e emrit te shkolles “Mark Lula” ka reaguar serish i afermi i “Mark Lules”. Ai shpreh zhgenjimin e tij teksa thote se e kishte ditur prefektin njeri me integritet dhe te matur Vladaj ben me dije se nuk e pranon kete ndryshim emri ndersa me te marre nje kopje te ndryshimit te …

Lexo me shume

PREFEKTI RADOVANI: PAGA E NJERIT PREJ N/KRYETAREVE TE SHKOJE PER TEATRIN

Ka reaguar prefekti i Shkodres Paulin Radovani per uljen e pages baze te aktoreve te teatrit te cilet nuk kane shkollen e larte. Radovani tha se ekziston mundesia qe Bashkia te gjeje hapsirat e duhura ne buxhet keta aktore, teksa u hspreh i gatshem qe te firmose cdo ndryshim i cili shkon ne favor te ketyre artisteve Radovani shkoj edhe …

Lexo me shume

MIRATOHET BUXHETI I BASHKISE LEZHE

Bashkia e Lezhės tashmė do tė ketė mundesi qė tė veprojė me buxhetin e saj. Ndonėse me shumicė tė majtė Kėshilli Bashkiak i ka hapur rrugė miratimit te buxhetit pėr vitin 2016. Palet duket se kanė gjetur dakortesine mbi disa ndryshime nė buxhet, tė cilat kanė sjellė mė pas miratimin me shumicė votash tė tijė. Keshilltaret e majte jane tė …

Lexo me shume

SHENGJIN, ZONA PRANE PORTIT PA ENERGJI

Me dhjetra biznese dhe konsumator familjarė pranė zones sė portit nė Shėngjin kanė mbetur pa energji elektrike prej 24-orėsh. Shkak pėr kėtė situatė ėshtė bėrė djegia e transformatorit qė furnizon kėtė zonė me energji elektrike, ndėrsa ende nuk ėshtė bėrė i mundur zėvendėsimi i tijė. Biznese dhe banorė tė zones thonė se mungesa e energjisė po penalizon turizmin nė prag …

Lexo me shume

“VLERESIMI STRATEGJIK MJEDISOR” NE DEGJESEN PUBLIKE TE K.BASHKIAK

“Vleresimi strategjik mjedisor” ka qene ne fokus te degjeses se rradhes publike te zhvilluar ne sallen e Keshillit Bashkiak mesditen e kesaj te Marte. Ky takim u organizua ne kuader te planit te pergjithshem vendor nga Bashkia Shkoder dhe studio fituese e planit, ku moren pjese grupe interesi. I pranishem ne kete degjese ishte edhe eksperti i mjedisit, Sherif Lushaj, …

Lexo me shume

ULEN PAGAT, AKTORET E TEATRIT “MIGJENI”: JEMI KRAHASUAR ME PUNETORET E BORDIT TE KULLIMIT

Eshte ulur pagesa baze e emblemes se aktoreve te teatrit “Migjeni” . Aktori Besnik Ēinari mes ironise dhe revoltes ka shprehur indinjaten e thelle pasi qeveria ka rritur pagat e tyre ndersa Bashkia i ka ulur ato. Jane krahasuar me punonjesit e bordit te kullimit gjate nje takimki te zhvilluar thote Ēinari Edhe aktoria  Drande Xhaj ka denocuar kete veprim absurd …

Lexo me shume

MUNGESA E TREGUT, PROBLEM PER KULTIVIMIN E DUHANIT

Zona e Postribes ne qytetin e Shkodres njihet per kultivimin e duhanit. Banoret e kesaj zone merren me cdo vit me mbjedhjen e ketij produkti, por vitet e fundit kane hasur probleme te shumta per gjetjen e nje tregu per kultimin e duhanit. Dy prej banoreve te kesaj zone, qe jane edhe kultivues te duhanit shprehen se ne 2-3 vitet …

Lexo me shume

VELIPOJA, SEZONI TURISTIK ME PROBLEME

Kjo eshte pamja qe ofrohet ne Plazhin e Velipojes ne kete fillim sezoni. Mbeturina te shumta te cilat japin pershtypjen se ky plazh jo vetem qe nuk eshte pastruar por nuk eshte as gati per sezonin turistik. Disa here jane ndermarre nisma nga ana e Bashkise dhe se fundmi edhe nga Shoqata e bashkive per pastrimin e plazhit, por sic …

Lexo me shume