Wednesday , 25 April 2018

AKTUALITET

ZGJEDHJET UNIVERSITETI, KANDIDATJA TROSHANI PREZANTON PLATFORMEN E SAJ

Do te gjejme te gjitha mundesite per te permiresuar cilesine ne mesimdhenie ne universitetet e Shkodres. Kjo deklarate erdhi nga kandidatja per rektore ne universitetin Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres, Arjeta Troshani. Nje gje te tille, ajo e deklaroi prezanitimit te platformes se saj finale. Gjithashtu, Troshani kerkoj voten e studenteve dhe deklaroj se dera e saj ka qene …

Lexo me shume

TITUJT E PRONESISE, MINISTRI PANARITI: TE MOS LIDHET ME POLITIKEN

Procesi i plotesimit te titujve te pronesise mbi token bujqesore ka qene ne fokus te takim-trajnimit te zhvilluar paraditen e kesaj te Hene ne Prefekturen e Qarkut Shkoder. Te pranishem ne kete takim ishin kryetaret e bashkive te Qarkut Shkoder sebashku me specialistet e drejtorive te bujqesise. Ne kete mbledhje nuk mungoi as ministri i bujqesise, Edmond Panariti, i cili …

Lexo me shume

BEKTESHI: SYNIMI IM DO TE JETE RRITJA E CILESISE SE UNIVERSITETIT

Kandidati per rektor ne universitetin Luigj Gurakuqi Adem Bekteshi ka shpalosur platformen e tij per Universitetin e Shkodres. Zhvillimi i metejshem i cilesise ne 3 nivelet do te jete prioritet nese Bekteshi do te marre drejtimin e universitetit Luigj Gurakuqi. Deklaratat u ben ne takimin e zhvilluar ne kuader te permbylljes se fushates per zgjedhjen rektorit te universitetit te Shkodres. …

Lexo me shume

KARTAT E SHENDETIT, OSJA: APEL QYTETAREVE TE PARAQITEN NE 4 PIKAT E QYTETIT

Teksa kane mbetur edhe 2 jave nga perfundimi i afateve te librezes se shendetit drejtori i Fondit te Sigurimit te Detyrueshem te Kujdesit Shendetesor Arvit Osja beri apel qytetareve qe te mos krijojne rradhe vetem prane pikes se vetme qe ndodhet tek poliklinika por te drejtohen edhe ne 3 pikat e tjera. Gjate ketij rrugetimi prej 4 muajsh aplikimi i …

Lexo me shume

NDOTJA E LAGUNES SE KUNES, REAGOJNE MINISTRIA E BUJQESISE DHE BASHKIA

Ministria e Bujqsis eshte vene ne levizje per ndotjen ne lagunn e Kunes. Ministri Panariti deklaroi nga Lezha se institucioni q ai drejton do te analizoje kampiont e ujit qe jane marre nga laguna per te percaktuar shkallen e ndotjes dhe masat qe duhen per te permirsuar situaten. Ndersa paralajmeroi se ndotesit do te ndeshkohen sipas ligjit, Panariti kerkoi qe …

Lexo me shume

LULETA: KETE VIT PERFUNDON RRUGA PRANE KAFES SE MADHE

Bashkia Shkoder me ne fund ka reaguar mbi situaten e rruges prane Kafes se madhe e cila prej muajsh vuan prishjen e asfaltit per shkak te disa punimeve.Pergjegjesi I drejtorise se sherbimeve publike Alfred Luleta thote se keto punime kane qene me kerkese te vete banorevwe per kanalizime. Megjithate Bashkia Shkoder ka marre persiper qe pjesen e pa perfunduar se …

Lexo me shume

UNI: KETE VIT DO TE NDERHYHET PER KAFEN E MADHE DHE KULLEN E INGLIZIT

Kafia e madhe do te marre vleren qe meriton nepermjet nje rikonstruksioni te rendesishem. Nderhyrja eshte lajmeruar nga vete zevendes ministri I kultures Zef UNI I cili po ashtu tha se edhe kulla e Inglizit pritet qe te kete nje projekt te vecante per tu nderhyre me pas Deklarates se drejtores rajonale te kultures se 70% e monumenteve kane nevoje …

Lexo me shume

HYSA: 80% E HOTELEVE NE VELIPOJE TE LIENSUARA

Me afrimin e sezonit turistik drejtoria e tatim-taksave ka nisur hartimin e planit per kontrolle ne zonat turistike. Edhe kete vit fokusi do te jete Velipoja si destinacioni me I madh turistik ne very mimi real me mimin e deklaruar te produkteve do te kete nje kontroll te vecante sipas Hyses pasi te dhenat per abuzime ne cmime gkate sezonit …

Lexo me shume

STERBEQ, NUK KA TREG PER BIMET MEDICINALE

Prej 2 vitesh fermeret e fshatit Sterbeq te njesise administrative Qender ne Malesi te madhe nuk kane treg per bimet medicionale qe prodhojne. Ky prodhim ka mbetur stok ne magazine ndersa i kane drejtuar thirrje bashkise se Malesise se amdhe si dhe drejtorise se bujqesise qe te hapin nje treg shitje. Ka qene premtimi i pare qe gjate fushates elektorale …

Lexo me shume

MYFTINIA SHKODER, FUSHATE PER RUAJTJEN E MJEDISIT

Te ruajme mjedisin ka qene motoja e Myftinise Shkoder ne kuader te nje fushate sensibilizuese dhe ndergjegjesuese per ruajtjen dhe mbajtjen paster te ambjentit. Kjo fushate u zhvillua ne ish-komunen Postrribe me ane te nxenesve te kurseve te mesim-besimit te xhamive te disa fshatrave ne kete zone. Keto nxenes mblodhen mbeturinat e hedhura ne afersi te Ures se Mesit, nje …

Lexo me shume