Sunday , 23 February 2020
Breaking News

AKTUALITET

MINISTRIA E FINANCAVE NXIT BIZNESET

Nisur nga situata e jashtëzakonshme e krijuar nga tërmeti i datës 26 Nëntorit, në ndihmë të familjeve të dëmtuara, Ministria e Financave dhe Ekonomisë nxit të gjitha bizneset që të kontribuojnë për nismën “Shqipëria Solidare” me qëllim lehtësimin e pasojave nga ky tërmet tragjik. Për këtë qëllim Ministria e Financave ka përgatitur Aktin Normativ sipas së cilit do të rritet …

Lexo me shume

TERMETI/ 2 SHKOLLA PROBLEMATIKE NE SHKODER, POR MESIMI VIJON TE HENEN

6 shkolla janë me problematika të vogla në godina në Bashkinë Shkodër si shkak i lëkundjeve të tërmetit, ku 2 prej tyre janë me problematika më të mëdha. Një gjë e tillë u bë e ditur nga drejtorja e zyrës vendore të arsimit Shkodër, Blediana Osja, e cila shtoi se institucionet e arsimit para-universitar në Shkodër janë të gatshme për …

Lexo me shume

ABUZIM ME LEJET E NDËRTIMIT, 7 – 15 VITE BURG

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka bërë me dije gjatë mbledhjes së qeverisë mëngjesin e kësaj të shtunë se po përgatitet ligji, ku çdo kush që abuzon me lejet e ndërtimit do të dënohet nga 7 – 15 vite burg. Vendimi i qeverisë pritet të merret pas tërmetit që ra me 26 nëntor, ku vdiqën 51 persona, e ndërsa janë …

Lexo me shume

DHURONI PER FAMILJET E PREKURA NGA TERMETI

Kontributi i çdo shqiptari, kudo në botë, është shumë i vlefshëm sot për të përballuar situatën e gjendjes së jashtëzakonshme, si pasojë e tërmetit të datës 26 nëntor.Ministria e Financave dhe Ekonomisë informon se për çdo qytetar apo biznes që ka mundësinë të kontribuojë në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti shkatërrues, Qeveria ka vendosur në dispozicion një adresë …

Lexo me shume

TERMETI, SITUATE E VESHTIRE NE KURBIN

Situata pas termetit në Bashkinë e Kurbinit paraqitet mjaft e vështire. 28 pallate kanë pësuar dëmtime serioze. 8 prej janë bllokuar me sherit nga Bashkia, pasi ekspertet i kanë vlersuar si të pabanueshem. Disa prej banoreve vijojnë qëndrojnë brenda, duke sfiduar friken e të tjerë kanë nisur të marrin orenditë për tu shpërngulur nga aty.Në Kurbin janë ngritur 6 qedra …

Lexo me shume

SHENGJINI HAP DYERT PER BANORET E PASTREHE

Shëngjini ka hapur dyert për banoret e mbetur të pastrehe nga termeti i 26 nëntorit. 600 shtreter të një resorti turistik janë vënë në dispozicion të banoreve të Bashkisë Lezhë, Kurbin dhe të Thumanës. Akomodimi ka nisur që prej mbrëmjes të së enjtes dhe po vijon edhe gjatë ditës së premte.Prefekti i Lezhës Gjok Jaku ju ka bërë apel banoreve …

Lexo me shume

“SHQIPTARËT E DËSHMUAN SE JANË BESIMTARË DHE E DUAN TË MIRËN”

Në hytben e kësaj të premte, tema kryesore e Myftinisë Shkodër natyrisht që ishte tërmeti dhe dëmet që ka lënë në disa zona të vendit tonë. Në fjalën e tij para besimtarëve, nga xhamia e Parrucës, myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari tha se shqiptarët në këto ditë dëshmuan se janë besimtarë dhe që e duan të mirën.Ndër të tjera, …

Lexo me shume

75-VJETORI I ÇLIRIMIT TË SHQIPËRISË

Ashtu si 28-nëntori, edhe 29 nëntori ka kaluar me një përkujtim të thjeshtë në Shkodër, si shkak i tërmeteve të fundit në vend dhe viktimave të shumtë që humbën jetën. Veteranë të LANÇ, përfaqësues të mazhorancës, si edhe të pushtetit lokal përkujtuan 75-vjetorin e çlirimit të Shqipërisë në varrezat e dëshmorëve në Shkodër. Ato vendosën kurora me lule pranë dëshmorëve.Përfaqësues …

Lexo me shume

MINISTRJA XHAÇKA APEL QYTETARËVE

Edhe pse pasgoditjet e tërmetit të fuqishëm vazhdojnë të ndihen dhe janë me magnitudë që shkon deri në 4 ballë, ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka në një komunikim me mediat tha këtë të premte se lajm i mirë është që kjo magnitudë është me trend rënie. Ajo i ka bërë edhe një herë thirrje qytetarëve që kanë banesat të dëmtuara …

Lexo me shume

RRITET PËRSËRI NUMRI I VIKTIMAVE NË ZONAT E TËRMETIT

Një tragjedi natyrore goditi Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit, ku tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter mori 49 jetë njerëzish dhe la mbi 700 të plagosur, si dhe një pamje dramatike në Durrës e Thumanë, me një sërë ndërtesash të kthyera në gërmadha. Kjo e premte shënon mëngjesin e katërt pas tragjedisë dhe shqiptarët vijojnë të jenë në panik, …

Lexo me shume