AKTUALITET

TAKSISTET E LIÇENSUAR SERISH NE PROTESTE

Taksistet e licencuar te Shkodres kane dal serish ne proteste kunder informalitetit. Ata shprehen se po goditen nga taksite e pa licencuar dhe se po demtohen nga te pa licencuarit. Ndersa ata kabe kerkuar nderhyrjen e organeve shtetore. Taksistet sqarojne se kane kerkuar disa here nga organet shtetore si bashkia dhe tatim taksat qe te nderhyjne per te stabilizuar gjendjen …

Lexo me shume

INVESTIMET NE RRUGET E SHKODRES

Në mungesë të kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi, n/kryetarja e këtij institucioni, Emilia Koliqi, gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak Shkodër, foli për investimet në rrugët e Shkodrës. Ajo tha se po planifikohet gjetja e fondeve për ndërhyrje aty ku nuk ka qenë e mundur përgjatë vitit 2017. Gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak Shkodër, të zhvilluar pasditën e së hënës, u miratuan …

Lexo me shume

PROTESTA PER RRUGEN E DUKAGJINIT, REAGON BASHKIA SHKODER

Pas protestës së drejtuesve të automjeteve në rrugën e Dukagjinit ka ardhur edhe reagimi i Bashkisë Shkodër. Nëpërmjet një deklarate për mediat, drejtori i shërbimeve në Bashkinë Shkodër, Alfred Luleta tha se pas zhbllokimit është planifikuar ndërhyrja për mirëmbajtje në aksin Qafë Thore- Theth- Ndërlysaj gjatë gjithë vitit. Ndërsa, Vildan Broja, përgjegjës i sektorit të transportit në Bashkinë Shkodër, theksoi …

Lexo me shume

DREJTUESIT E MJETEVE NGA DUKAGJINI, PROTESTE PARA BASHKISE

Drejtuesit e mjetëve të zonës së Dukagjinit kanë zhvilluar këtë të hënë një protestë përpara Bashkisë Shkodër. Ata kërkojnë rikonstruksionin e rrugës për në drejtim të zonës së Dukagjinit. Sipas tyre, kjo rrugë është bërë e pakalueshme, duke vështirësuar edhe kalimin në këtë zonë. Ato thonë se prej 20 vitesh për rrugën e Dukagjinit nuk kujdeset askush, ndërkohë problem është …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E PUSHUESVE NE PLAZHIN E VELIPOJES

Prej disa ditësh, plazhi i Velipojës ka nisur të frekuentohet nga pushues edhe pse sezoni turistik nuk ka nisur akoma. Edhe këtë të hënë ka pasur një numër të konsiderueshëm pushuesish, kryesisht nga Kosova. Për Tv Rozafa, ata shprehen se kushtet e plazhit janë përmirësuar, ndërkohë taksa në rrugën e kombit është e shtrenjtë për kosovarët. Gjithashtu, ato shpresin si …

Lexo me shume

THETHI VIJON TE JETE I BLLOKUAR, 36 TURISTE KTHEHEN MBRAPA

Të kalosh për në Theth është e pamundur. Kjo pasi rruga për në këtë zonë turistike vijon të jetë e bllokuar. Nik Guri, banor i zonës së Thethit e bën publik në Tv Rozafa një shqetësim të tillë. Ai thotë se rruga është e hapur deri në Qafë-Thorë dhe nga këtu e deri në Theth vijon të jetë e bllokuar. …

Lexo me shume

RRUGA NE “FSHAT I RI” E LENE NE HARRESE

Kanë mjaftuar disa reshje shiu të rëna një natë më parë që rruga në zonën “Fshat i Ri” të Bashkisë Shkodër të mbushet me ujë. Gropat e hapura në këtë rrugë vijojnë të jenë një shqetësim kryesor për banorët e kësaj zone. Ato thonë se në këtë rrugë nuk është ndërhyrë prej disa vitesh. Situata bëhet më e vështirë në …

Lexo me shume

TREGTIMI JASHTE TREGUT TE STOM-GOLEMIT

Çdo të dielë tregu i bagëtive në Stom-Golem të qytetit të Shkodrës vijon të jetë i hapur për tregtarët. Administratori i këtij tregu thotë, Gjovalin Stolaj thotë se nëse një kafshë është e pa matrikulluar e nxjerrim nga tregu, por tregtarët vijojnë të shesin jashtë tregut. Ky është një shqetësim sipas tij, ndërsa thotë se tregu plotëson të gjitha kushtet. …

Lexo me shume

FIRMA PERGJEGJESE, NEGLIZHON RRUGEN E THETHIT

Strukturat e Forcave të Armatosura, me mjete të rënda me zinxhir, prej 2 javësh, vijojnë të jenë në mbështetje të Bashkive Shkodër e Malësi e Madhe, ku po bëhet i mundur hapja e segmentit rrugor Bogë-Theth. Një segment me një gjatës 22 km, i bllokuar nga dëbora qe prej muajit Dhjetor. Reshjet e shumta dhe të përsëritura të dëborës gjatë …

Lexo me shume

BASHKEPUNIMI ME KOMUNITETIN NE PASTRIMIN E TERRITORIT

Për disa ditë më rradhë, Agjensia e Zonave të Mbrojtura Shkodër, Bashkia Shkodër dhe Prefektura e Qarkut Shkodër ndërmorrën nismën për pastrimin e territorit. Sipas drejtorit të ADZM Shkodër, Agim Dardha, është detyrë parësore e bashkisë për mbajtjen pastër të territorit, por nevojitet edhe bashkëpunimi me komunitetin. Dardha shton se sapo të hapet rruga do ketë pastrim edhe në Theth. …

Lexo me shume