AKTUALITET

FUSHATE SENSIBILIZUESE PER KONTROLLIN SHENDETESOR BAZE

Per 3 dite radhazi ne qytetin e Shkodres firma kontraktuese per kryerjen e check upit do te jene ne nje fushate sensibilizuese. Fushata konsiston ne informimin e qytetareve per kryerjen e kontrolleve baze. Administratori i kompanise tha se qarku i Shkodres ka nje logjistike te veshtire, megjithate kompania ka marre te gjitha masat per te mundesuar transport dhe materiale cilesore …

Lexo me shume

PROKURIMET E DREJTEPERDREJTA, REAGON ADEMI: KEMI ZBATUAR LIGJIN

Kryebashkiakja e Shkodrs, Voltana Ademi, ka reaguar lidhur me publikimin n median e shkruar t nj artikulli me dat 8 maj 2016, sipas t cilit ajo i kishte dhn 100 mln lek pa gar nj kompanie. Media n fjal I sht referuar t dhnave nga agjencia Open Procurement ku bht e ditur se Vetm n dy muajt e fundit, bashkia …

Lexo me shume

UJESJELLES-KANALIZIME, HERMETIKE ME QYTETARET

Ndermarrja e Ujesjelles-Kanalizime prej muajsh eshte kthyer ne nje institucion hermetik persa i perket transparences ndaj qytetareve. Disa here radhazi ka kryer punime te ndryshme por asnjehere nuk ka informuar qytetaret mbi oraret e nderprerjeve te ujit. Per kete qytetaret jane ankuar disa here ne emisionin Mirmengjes duke kerkuar qe te kete me shume informacione ndaj qytetareve. Nese titullaret e …

Lexo me shume

AMBASADORI GREK VIZITE NE ZYREN E KESHILLIT TE QARKUT

Ambasadori i Greqise ne vendin tone Leonidhas Rokanas ka zhvilluar nje takim me kryetaren e Keshillit te Qarkut Shkoder Greta Bardeli. Bardeli i bri nj ekspoze t puns t njsive t reja t qeverisjes vendore n prgjithsi dhe at t kshillit t qarkut Shkodr n veanti. Ajo diskutoj edhe rreth vizits s saj muajin e kaluar n Qarkun e Epirit …

Lexo me shume

VIZITA E KRYEMINISTRIT RAMA, SHKODRA NE QYTET- RRETHIM

9 Maji i 2016- es, dita e europes do t mbahet mend gjat ne qytetin e Shkodres, pasi shkodranet kane perjetuar nje qytet- rrethim te vertete, ku pr disa or qytetart nuk jan lejuar t lvizin ne pedonalet “Kol Idromeno” dhe “28 Nentori” si dhe disa rruge te tjera. Shkak ka qn prania e kryeministrit Edi Rama dhe trojkes s …

Lexo me shume

9 MAJ, SHKODRA PA MAKINA

Qe ne oret e para te mengjesit policia e qarkullimit rrugor dhe bashkia Shkoder jane kujdesuar qe akset kryesore dhe pedonalja Kole Idromeno te bllokohen per levizjen e automjeteve duke mos lejuar qarkullimin, per shkak te aktiviteteve qe do organizohen pasditen e se Henes ne kuader te dites se Europes. Pervec bllokimit te qarkullimit, policia bashkiake dhe ajo e rendit …

Lexo me shume

RRUGA UDHAKRYQ NE LAGJEN NDOCAJ E AMORTIZUAR

E shtruar para 40 vitesh, kjo rruge vazhdon te jete e njejte akoma edhe ne ditet e sotme, duke mos pasur asnje nderhyrje ne vitet e fundit, pavaresisht premtimeve te shumta nga drejtuesit e pushtetit lokal. Rruga Udhakryq ne lagjen Ndocaj vuan amortizmin dhe eshte nje problem shqetesues per banoret e kesaj zone, te cilet shprehen se prej vitesh kjo …

Lexo me shume

RADOVANI: PRONAT, PROBLEMI ME I MADH PER QARKUN E SHKODRES

Problemi me madhor per Shkodren eshte zgjidhja e konfliketeve te pronesise, zgjidhje e cila nukpritet qe te ndodhe se shpejti per shkak te komplikacioneve qe ka nder vite. Deklarata erdhi nga prefekti pailin Radovani I cili tha se po bent e pamunduren qe kjo eshjte te marre zgjidhje nje here e mire, ndersa regim ka patur edhe nga Ministria e …

Lexo me shume

RRUGA QE LIDH FSHATIN PISTULL ME PARAM E AMORTIZUAR

Banoret: Ne fushate u premtua asfaltimi i saj, deri me tani nuk ka ndodhur Rruga qe lidh fshattin Pistull me ate te Paramit prej vitesh ndodhet ne gjendje tejet te amortizuar. Banoret thone se kjo penalizon tregtimin e produkteve te tyre pasi amortizimi I mjeteve eshte I pa shmangshem. Ndersa premtimet ne fushate elektorale nga ana e kryetarit te Bashkise …

Lexo me shume

AKTIVITETET NE DATEN 9 MAJ

Bashkia Shkoder nepemjet nje deklarate per mediat ka beret e ditur axhenden e aktiviteteve qe dote zhvillohen neser medaten 9 maj. Aktivitetet do te kulmojne nga ora 19 deri ne oren 21 pergjate pedonales Kole Idromeno dhe do te perfundojne ne sheshin perpara Bashkis Shkodr, ku do te zhvillohet nje koncert i orkestres se Shkodres dhe projektimi t videos Dialog …

Lexo me shume