Saturday , 11 August 2018
Breaking News

AKTUALITET

AMBASADORI I MALIT TE ZI, VIZITE NE QYTETIN E SHKODRES

Ambasadori i Malit të Zi në vendin tonë, Dušan Mrdoviç, ka zhvilluar pasditën e së martes një takim në shoqatën e pakicës malazeze në qytetin  e Shkodrës, Alba-Montenegro. Gjatë fjalës së tij, ai tha se qëllimi i vizitës është të shikojmë punë që ka bërë shoqata dhe u shpreh i kënaqur me respektimin e të drejtave të pakicave malazeze në …

Lexo me shume

LISTA E RE E BARNAVE TE RIMBURSUESHME

Për listën e re të barnave të rimbursueshme ka reaguar edhe drejtori i Drejtorisë Rajonale të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor në Shkodër. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, Markens Shllaku, tha se ka pasur informacion për listën e re të barnave të rimbursueshme. Drejtoria ka në fokus bashkëpunimin, ndërsa kjo listë i shërben popullatës, …

Lexo me shume

RESHJET, FIERZA NE KUOTEN MAKSIMALE

Ndryshe nga vitet e kaluara janë prurje të pazakonta në liqenin e Fierzës. Në verilindje çdo ditë ka reshje dhe më shumë se 1200 metër kub ujë në sekondë shkarkohen nga lumenjtë e përrenjtë. Për këtë shkak ka disa ditë që niveli i liqenit ka kaluar kuotën maksimale prej 296 metrash, e cila sipas specialistëve cilësohet si kuota brenda normave …

Lexo me shume

MESAZHI I MYFTIUT TE SHKODRES PER MUAJIN E RAMAZANIT

Mesazhi i Myftiut të Shkodrës me rastin e Muajit Ramazan 1439 Imam Muhamed B. Sytari Myfti i Zonës Shkodër Të dashur dhe të nderuar, motra dhe vëllezër, bashkëqytetarë të shtrenjtë! Ditën e mërkurë, më 16 maj 2018, rreth dy miliardë njerëz në mbarë botën nisin një marrëdhënie të re me veten, me kohën, me ushqimin dhe pijen, me familjen dhe …

Lexo me shume

EDHE FARMACISTES E LEZHES NE PROTESTE

Edhe farmacistet e Lezhës ju bashkuan protestes kombetare, përmes së ciles kërkojnë ndryshimin e kontratës dhe të listes së barnave për vitin 2018-të.Nga ora 11 deri në 13 farmaciste ulen qepenat e dyqaneve. Farmacistet duan zgjidhje përfundimtare të çështjes së kontratës, listës dhe problemeve të tjera të sistemit farmaceutik, pasi në të kundert protestat e tyre do të vazjdojnë edhe …

Lexo me shume

FARMACISTET NE SHKODER NE PROTESTE

Farmacistët në disa qytete të vendit kanë mbyllur dyert në shenjë proteste në lidhje me çmimet e barnave të vendosur në listën e rimbursueshme. Edhe në Shkodër farmacitë janë mbyllur dyqanet në shenjë protestë në lidhje me kontratën e rimbursimit të barnave . Edhe në këto qytete protesta ka qenw dy orwshe nga ora 11 deri nw ora 13:00. Farmacistët …

Lexo me shume

ASNJE NDERHYRJE NE “UREN E VDEKJES” NE KURBIN

Në adriatik të Kurbinit situata mbetet e njejtë.10 ditë pas aksidentit ku humben jeten 3 të rinj, asnjë masë nuk është marrë për zgjerimin e ures e cila po merr jetë njerezish.Banoret e zonës e konsiderojnë të pafalshme neglizhencen e insitucioneve, ndërsa paralajmerojnë se tragjedi të tjera mund të përsëriten nësë nuk ndërhyhet për zgjerimin e ures e cila është …

Lexo me shume

OBOTIN E PRET NJE VERE “E FTOHTE”

Zona e Obotit në Njësinë Administrative Ana e Malit të Bashkisë Shkodër vijon të vuajë pasojat e përmbytjeve. Për më shumë se 1 muaj toka bujqësore dhe shtëpi të kësaj zone qëndruan nën pushtetin e ujit. Por edhe pse uji është larguar prej disa javësh, banorët akoma nuk e kanë marrë “veten”. Dëmet janë të konsiderueshme dhe shumë prodhime bujqësore …

Lexo me shume

NDIHMA PER FAMILJEN GJONI NE MIRDITE, PUBLIKIMI I RASTIT NE TV ROZAFA

Publikimi ne Televizonin Rozafa i gjendjes së vështire ekonomike të familjes Gjoni në Velë të Mirditës, ka sjellë sensibilizimin e shoqërisë.Apelit për ndihmë të kryefamiljarit ju përgjigjen pozitivisht një Mirditor që jeton në shtetet e Bashkuara të Amerikes si dhe një shoqatë.Ata mundësuan për këtë familje ndihma ushqimore dhe monetare, duke ju lehtesuar sadopak dhimbjen 7 anqtareve të kësaj familje. …

Lexo me shume

FSHATI PRANE LUMIT KIR, POR PA UJE TE PIJSHEM

Është pranë lumit Kir, por nuk ka ujë të pijshëm gjatë stinës së verës. Fshati “Ura e Shtrenjtë” në Njësinë Administrative Postrribë vuan mungesën e ujit të pijshëm. Banorët e zonës thonë se e marrin ujin në lumin Kir, por ka qenë shumë i ndotur në vitet e fundit. Ato kërkojnë që shteti të kthejë vëmendjen nga kjo zonë e …

Lexo me shume