Wednesday , 19 December 2018

AKTUALITET

PAPA FRANESKU: TE MARRIM SHEMBULL NGA NENE TEREZA

Ndrsa ditn e nesrme pritet t nis ceremonia madhshtore pr shenjtrimin e Nn Terezs, Papa Franesku prshndet t pranishmit n Sheshin Shn Pjetr n Vatikan.Me rastin e Jubileut t Puntorve t Mshirs dhe Vullnetarve n fjaln e tij Ati i Shenjt krkoi q t gjith t ndjekim shembullin e Nn Terezs, fotoja e s cils kish pushtuar bazilikn e sheshit …

Lexo me shume

TE AFERM, MIQ DHE QYTETARE VLERESOJNE EFEKTIVIN E VRARE

Ndarja nga jeta e efektivit te FNSH-se Shkoder, Ardian Kodra, ka zhytur ne dhimbje jo vetem familjaret e tij, por edhe te afermit, banoret e lagjes ku Kodra ka jetuar, si edhe qytetaret e tjere qe e kane njohur ate. Per Tv Rozafa, te aferm dhe banore te lagjes shprehen se ndarja nga jeta e Kodres ka qene nje lajm …

Lexo me shume

NENE TEREZA, VATIKANI DO TE PRES 100 MIJE BESIMTARE

Masa t larta sigurie jan marr n Vatikan pr t garantuar zhvillimin sa m t mir t ceremonis s Shenjtrimit t Nn Terezs, ka deklaruar gjat konferencs s shtypit Drejtori i Zyrs s Shtypit n Vatikan, Greg Burke.Rruga e Pajtimit q lidh qytetin e Roms me shtetin e Vatikanit sht e mbyllur.N Vatikan ka hyr n zbatim plani i siguris …

Lexo me shume

VRASJA E KODRES, NISHANI: NGUSHELLIME, LAJM I RENDE PER SHQIPTARET

Presidenti Nishani u ka shprehur ngushllime familjarve pr rnien n krye t detyrs t efektivit t FNSH-s Shkodr, Ardian Kodra.Nishani sht shprehur se lajmi i rnd pr ndarjen e parakohshme nga jeta t efektivit me eksperienc, sht e rnd jo vetm pr familjart por pr t gjith shqiptart. Presidenti ka gjetur rastin t’ibj thirrje Policis s Shtetit dhe organeve ligjzbatuese …

Lexo me shume

KONFLIKTI RAMA- ADEMI, DEBATE NE KESHILLIN E BASHKISE

Mbledhja e radhes e keshillit Bashkiak te Shkodres ka qene vijimesi e debateve politike te nisur 2 dite me pare mes Kryeministrit Edi Rama dhe Kryebashkiakes Voltana Ademi. Teksa ne keshill eshte paraqitur nje Projekt- Rezolute nga ana e Ademit e cila kerkonte bashkepunimin e keshillit per per ndarjen e perfitimit te fondeve qeveritare per Bashkine Shkoder. I menjehershem ka …

Lexo me shume

SHENGJINI VIJON TE MBETET I POPULLUAR

Bregdeti i Shengjinit vijon te mbetet me fluks te larte pushuesish edhe pse zyrtarisht kemi hyre ne stinen e vjeshtes. E gjithe vija bregdetare eshte mjaft e populluar. Moti ka favorizuar vazhdimin e sezonit turistik veror ne kete bregdet. Ata qe kane zgjedhur kete periudhe per pushimet e tyre thone se aktualisht eshte me mire. Sherbimet cilesore edhe kete fund …

Lexo me shume

KONGRESMENI ELIOT ENGEL, QYTETAR NDERI I LEZHES

Kongresmeni amerikan Eliot Engel do te jete qytetari i nderit ne Lezhe. Per kontributin e dhene per ceshtjen shqiptare atij i eshte dorezuar titulli ne nje ceremoni te organizuar ne memorialin e vendvarrimit te Skenderbeut nga kryebashkiaku i Lezhes Fran Frrokaj.Krahas autoriteteve vendore, ne dorezimin e titullit kongresmenit Eliot Engel ishte edheambasadori amerikan ne vendin tone Donald Lu. Atij i …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 68-VJETORI I “MASAKRES SE KOPLIKUT”

Eshte perkujtuar kete te Enjte ne Koplik te Malesise se Madhe, 68-vjetori i “Masakres se Koplikut” nga regjimi komunist. Gjate aktivitetit te zhvilluar, kryetari I unionit te perskutuarve, Besim Ndregjoni kerkoi pjesemarrje ne parlament te femijeve te persekutuarve dhe largimin e disa deputeteve qe kane lidhje me regjimin komunist. Pervec familjareve te persekutuarve ishin edhe kryetari i forumit te perndjekurve, …

Lexo me shume

PAS DEKLARATES SE KRYEMINISTRIT RAMA REAGOJNE BANORET

Pas ultimatumit te vendosur nga Kryeministri Edi Rama nje dite me pare per prishjen e ndertimeve, t cilat ndodhen disa metra tribunes qendrore t stadiumit Loro Borii, kane reaguar pronaret e bizneseve dhe banesave aty prane. Ato theksojne se objektet jane te ndrtuara n pronat e tyre me leje ndrsa cmimi i shpronsimit te akorduar nga qeveria konsiderohet qesharak. Prej …

Lexo me shume

ADEMI: BIZNESET DHE SHTEPITE NUK SHEMBEN! HAKMARRJA E RAMES PRIMITIVE

Kryetarja e Bashkis Shkodr Voltana Ademi ka dal n nj deklarat pr mediat, menjher pas debatit q ajo pati mbrm me Kryeministrin Edi Rama, pr shtjen e ndrtimeve rreth stadiumit Loro Borii ku ka thn se kto objekte nuk do t shemben, pasi jan t gjitha me leje.Ademi ka shtuar se, nuk mund tiu grabitet prona qytetarve, pasi sht e …

Lexo me shume