Wednesday , 24 January 2018

AKTUALITET

AMBULANTET KERKOJNE NGA BASHKIA NJE TREG TE PERSHTATSHEM!

Tatim-taksat kane lene afat deri te merkuren per shitesit ambulant per tu pajisur me nipt net e kundert do te konfiskojne mallin. Te ndodhur perballe kesaj situate Tregtaret I jane drejtuar bashkise Shkoder per te gjetur nje zgjidhje te re tregtimi. Ata duan nje treg te pershtatshem ndersa shprehen se jane dakort qe te paguajne taksat sipas ligjit.   Aktualisht …

Lexo me shume

F. ARREZ, VIJON DEMTIMI I PYJEVE. ASNJE MASE PER PARANDALIMIN!

Masakra Pyjore n Fush Arrz mbrrin dhe n ekonomin pyjore t Lak Rroshit, atje ku nuk po kursehen as drurt e holl, ndrsa Shteti a thua t ishte pal me kontrabandistet, vijon t hesht. Pas rrafshimit t dhjetra siperfaqeve, masive pyjore n zonen e Fush Arrzit duket se tashm radha I ka ardhur Lakut t Hithit , ku shum shpejt …

Lexo me shume

KUMBARO-ADEMI BASHKE PER TEATRIN “MIGJENI”

Do te bashkpunojme me kryebashkiaken Voltana Ademi per te nisur punen se bashku ne shtepine e artistave. Deklarata erdhi nga Ministria e Kultures Mirela Kumbaro e cila tha se brenda nj periudh t shkurtr do t nisin punimet e teatrit Migjeni t Shkodres dhe nga viti i ardhshm artistt do t ken nj tempull arti t rikonstruktuar sipas parametrave bashkohor. …

Lexo me shume

BERISHA MBESHTET PROTESTEN NE SHKODER

PAS PROTESTES SE ZHVILLUAR NE SHKODER KA REAGUAR ISH KRYEMINISTRI SALI BERISHA I CILI NEPERMJET NJA STATUSI NE FB THA: SHKODRA NE PROTESTE, NE MBROJTE TE PUNESIMIT, BIZNESIT, KUNDER BANDAVE TE QEVERISE!TE DASHUR MIQ, SOT SHKODRA ESHTE NE PROTESTE MASIVE NE MBROJTJE TE PUNESIMIT, BIZNESIT DHE KUNDER POLITIKES STALINISTE TE QEVERISE, AKSIONIT TE BANDAVE TE SAJ. PROTESTA E TREGTAREVE TE …

Lexo me shume

RESTAUROHEN AMBJENTET E QENDRES SE ZHVILLIMIT DITOR

Fale fondacionit Mbreteresha Geraldine Mjediset e brndshme t qendrs s zhvillimit ditor n Shkoder i jan nnshtruar nj rikonstruksioni, duke br t mundur q shrbimi pr mbi 90 fmij me probleme t theksuara shndetsore t ofrohet n kushte bashkkohore. Presidentja e fondacionit Elia Zaharia pervec perkushtimit te saj kerkoj edhe bashkpunimin e institucioneve teksa beri apel qe te mos kete …

Lexo me shume

Shkoder startojne protestat!

Bizneset, arsimi, shendetesia dhe qindra qytetare te tjere te zhgenjyer nga reformat drastike te qeverise Shqiptare kane marshuar ne shesh. Ne protesten e tyre paqesore te zhgenjyer nga varferia qe ka zbritur kembekryq metropoli verior nuk ka duruar me ka startuar me mareshimin 1 oresh ne rruget e qytetit. Kryetari I BSPSH Albert Tuka tha se kjo nuk eshte proteste …

Lexo me shume

NIS PASTRIMI NE NJESINE BERDICE. ADEMI: QEVERIA TE MBESHTES LANDFILDIN

Njesia Berdice ne bashkpunim me Bashkine Shkoder kane nisur zbatimin e nje master plani urgjent per pastrimin e terriotrit. Adminitratori I kesaj njesia Aleksander Pashuku tha se ky plan perfshin dy etapa e para vendosja e kontiniereve ne shkolla dhe prane qendrave shendetesore ndersa faza e dyte do te beje shperndarje ne cdo cep te territorit.Kryebashkiakia Voltana Ademi tha …

Lexo me shume

BILALI: DEMTIMI JO PA QELLIM, SHKODRA I DI ARSYET

Nje akt t turpshem por jo I pa qellim eshte demtimi I memorialit 2 prilli per kryetarin e shoqates anti-komuniste 2 prilli Brahim Bilali I cili gjate nje prononcimi per Tv Rozafa tha se nuk ka fjale te pershkruaje indinjaten ndaj kesaj ngjarje. Demtim,I I memorialit 2 Prilli ne Shkoder ka zgjuar indinjaten e thelle te istitucioneve, shoqatave por edhe …

Lexo me shume

ADEMI: DEMTIMI I MEMORIALIT AKT I TURPSHEM

Nje akt I turpshem per Shkodren dhe ate cfare perfaqesojne deshmoret e 2 prillit. Ky ka qene reagimi I kryebashkiakes pas shkaterrimit te Memorialit te Deshmoreve te 2 Prillit 1991 me qytetin e Shkodres, Ademi ka kerkuar edhe bashkpunimin e policise per verifikimin e ngjarjes sht akt I turpshm pr gjith Shkodren, pasi sht dmtuar memoriali I katr djemve q …

Lexo me shume

PAULIN STERKAJ NUK PYET PER LIGJIN!

Vetm pak or pasi ministri i shendtsis Ilir Beqja mori cmimin botror Jo duhanit pasi Shqipria ja doli t zbatoj me sukses ligjin antiduhan, njri nga deputt kryesor t partis socialiste Paulin Sterkaj shkel me t dy kmbt ligjin anti- duhan. I pashqetsuar nga askush e as nga drejtuesit e shendetsis t cilt gjendshin n mbledhjen e PS- s n …

Lexo me shume