AKTUALITET

MESHA E SHENJTE NE KATEDRALEN E “SHEN NIKOLLIT”

Qindra besimtare katolike i jane drejtuar katedrales se “Shen Nikollit” ne qytetin e Lezhes per te ndjekur meshen e shenjte te Pashkeve. Me qirinjt e ndezur ne duar qe percjellin driten e perjetshme qe vjen nepermjet Hyjit, besimtaret katolike te Lezhes jane lutur per me shume begati, paqe e harmoni ne familjet e tyre. Mesha e shenjte eshte drejtuar nga …

Lexo me shume

PASHKET, MESAZHI I URIMIT TE ARQIPESHKVIT MASSAFRA

Presidenti i Konferencs Ipeshkvore Shqiptare imzot Angelo Massafra n mesazhin e tij tradicional t Pashkve, I beri apel prfaqsuesve t politiks q t kujdesen m shum pr nevojat reale t m t varfrve n vendin ton q po njeh vetm rritje.”dshiroj tu drejtohem n mnyr t veant atyre q kan prsipr prgjegjsin politike t Vendit, n fardo niveli, duke i …

Lexo me shume

E PREMTJA E MADHE NE SHKODER, ORGANIZOHET UDHA E KRYQIT

Vuajtjet e Krishtit Shqiperia i kujton edhe permes episodeve ne shekullin XX, ku kleriket perjetuan tortura dhe pushkatime vetem per shkak te emrit te Tij. Dy ngjarje te madhe, Ngjitja e Krishtit dhe Rrugetimi i Martireve u bashkuan ne Udhen e Kryqit, e cila kete vit u zhvillua nga Katedralja e Shen Shtjefnit deri ne Varrezat e Rrmajt. Grupe te …

Lexo me shume

SPAHIA: PASOJAT DO TE JENE TE RENDA NESE PRANOJME REFUGJATE

Nese refugjatet do te pranohen ne vendin tone atehere pasojat do te jene katastrofike,duke nisur qe nga shendetesia, ekonomia e mbi te gjitha rreziku i terrorizmit. Deklarata erdhi nga drejtuesi i departamentit te emigracionit dhe diaspores prane partise demokratike Bardh Spahia gjate nje prononcimi per tv rozafa Spahia po ashtu akuzoj qeverine se nuk po tregohet transparente me qytetaret e …

Lexo me shume

NURJA: BYPASS- i I PAPERFUNDUAR, KATASTROFE EKOLOGJIKE

Bypassi i paprfunduar n brigjet e liqenit t Shkodres cdo dit e m tepr po dmton rnd nj ndr pasurit kombtare si sht liqeni i Shkodres, zon e mbrojtur Ramsar. Deklarata ka ardhur nga kshilltari bashkise Shkoder Fatlum Nurja I cili theksoi se mjedisi prreth Bypass- it n liqenin e Shkodres pervec zhberjes se nje potenciali ekonomik eshte dhe nje …

Lexo me shume

HELIDON BUSHATI NE MBESHTETJE TE TE SHKARKUARVE

Deputeti i partise demokratike Helidon Bushati ka qene ne mbeshtetje te larguarve nga spitali rajonal. Teksa ka degjuar ankesat e tyre Bushati tha se partia demokratike do te organizoje nje proteste masive per shendetesine, energjine, kompensimet e permbytjeve dhe mungesen e investimeve qe qeveria nuk ka kryer ne Shkoder. Ndersa ne momentin qe do te marrin pjese ne parlament, eshtja …

Lexo me shume

SPITALI RAJONAL SHKODER, 50 TE LARGUAR NGA PUNA

Ka shkuar ne 50 numri i punonjesve ne spitalin Rajonal Te Shkodres te cilat kane marre shkresen e largimit nga puna. Kjo ka bere qe sot ato te zhvillojne nje proteste, ku kerkojne rikthimin e tyre, pasi jane shkarkuar pa asnje motiv.   Ne mbeshtetje te tyre ka dale edhe sindikata e shendetesise e cila ka lajmeruar protesta cdo dite …

Lexo me shume

TURIZMI, LISTOHEN PROBLEMET NE SHKODER

Ndertimet pa leje ne afersi te kalase Rozafa dhe mungesa e sinjalistikes qe identifikon monumentet kulturore jane dy probleme kryesore ne qytetin e Shkodres. Kjo deklarate erdhi nga drejtori i Fototekes Kombetare Marubi, Lucian Bedeni gjate mbledhjes se katert te Planit te Pergjitshem Vendor te Bashkise Shkoder, ku moren pjese drejtues te muzeve, qendrave kulturore dhe te organizatave jo-fitimprurese. Me …

Lexo me shume

DISKUTIME PER PLANIN E PERGJITHSHEM VENDOR

Zona e NenShkodres ka qene ndalesa e rradhes e diskutimeve per planin e pergjithshem vendor te Bashkise Shkoder ndersa u diskutua per sfidat pas ndarjes territoriale dhe administrative. Edhe ne kete mbledhje, eksperti i planit urbanistik, Besnik Aliaj, beri te ditur 4 fazat qe do te kryhen per hartimin e planit te pergjithshem vendor. Por, ai u ndal per te …

Lexo me shume

RRUGA SHKODER-VELIPOJE, E AMORTIZUAR

Sezoni turistik eshte afer dhe Velipoja nuk eshte gati per te pritur turistet e shumte qe e vizitojne cdo vit kete zone.Rruga e amortizuar ne aksin Shkoder Velipoje eshte nje problem shqetesues per cdo drejtues automjeti, qe udheton ne kete rruge. I pyetur per kete shqetesim, administratori i Njesise Administrative te Velipojes, Mark Laloshi, shprehet se permiresimi I ketij …

Lexo me shume