AKTUALITET

FIRMA PERGJEGJESE, NEGLIZHON RRUGEN E THETHIT

Strukturat e Forcave të Armatosura, me mjete të rënda me zinxhir, prej 2 javësh, vijojnë të jenë në mbështetje të Bashkive Shkodër e Malësi e Madhe, ku po bëhet i mundur hapja e segmentit rrugor Bogë-Theth. Një segment me një gjatës 22 km, i bllokuar nga dëbora qe prej muajit Dhjetor. Reshjet e shumta dhe të përsëritura të dëborës gjatë …

Lexo me shume

BASHKEPUNIMI ME KOMUNITETIN NE PASTRIMIN E TERRITORIT

Për disa ditë më rradhë, Agjensia e Zonave të Mbrojtura Shkodër, Bashkia Shkodër dhe Prefektura e Qarkut Shkodër ndërmorrën nismën për pastrimin e territorit. Sipas drejtorit të ADZM Shkodër, Agim Dardha, është detyrë parësore e bashkisë për mbajtjen pastër të territorit, por nevojitet edhe bashkëpunimi me komunitetin. Dardha shton se sapo të hapet rruga do ketë pastrim edhe në Theth. …

Lexo me shume

VIJON PUNA PER EVIDENTIMIN E DEMEVE NE ZONAT E PERMBYTURA

Bashkia e Shkodrës vijon punën për evidentimin në terren të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet. Grupet e punës janë duke vijuar punën prej disa ditësh në njësitë administrative të Anës së Malit, Berdicës, Dajçit, Rrethinave dhe Velipojës. Drejtori i bujqësisë në Bashkinë Shkodër, Alban Sekja, thotë se dëmi është shumë i madh në disa kultura bujqësore. Sipas Sekjes, deri nga …

Lexo me shume

BY-PASSI, SA SHUME PRITJE PER PERFUNDIMIN E TIJ

Projekti për By-Passin në qytetin e Shkodrës vijon të jetë një projekt gjysmak dhe i nisur në mënyrë të gabuar. Siç duket edhe nga pamjet edhe punimet po zhvillohen me ritme të ulëta, ku nuk dallohen më shumë se 10 punëtorë përgjatë këtij segmenti nga Zona e Dobraçit deri tek banesat e komunitetit rom të qytetit të Shkodrës. Por, më …

Lexo me shume

META NE SHKOLLEN AUSTRIAKE NE SHKODER

Një viztë në kuadër të ditëve të hapura Presidenti vendit ilir Meta zhvilloi edhe në shkollën profesionale ” Peter Mahringer” në Shkodër. Që njihet ndryshe edhe si shkolla austriake. me këtë rast Presidenti Meta së bashku me ambasadorin Austriak në vendin tonë Sutler ndau edhe certifikatat e dy finalisteve pjesëmarrëse në garat mes shkollave profesionale të Austrisë. Presidenti i vendit …

Lexo me shume

FESTA E ZOJES SE KESHILLIT TE MIRE

25 vite më parë me rastin e festës së Zojës së Këshillit të Mirë, pajtorës së Shqiptarëve në vendin tonë do mbërrinte në viziten e tij baritore historike për mbarë Shqipërinë Shën Gjon Pali i dytë. Ndalesa e parë do ishte tek Kisha rrëzë Kalasë së Rozafës ku edhe sot pas 25 vitesh u kremtua mesha e shenjte nga Arqipeshkvi …

Lexo me shume

“BASENI I LUMIT MAT TOKE ARE DHE TRUALL”

Edhe në basenin e Lumit Mat toka është ndarë si arë dhe truall.Ky fakt është bërë i ditur nga prefekti i Lezhës Gjergj Prendi, gjatë një takimi që zhvilloi pak ditë më drejtuesit e kompanive që shfrytëzojnë lumin për inerte.Sipas Prefektit Prendi të gjitha rastet do të jenë objekt verifikimi nga insitucioni që ai drejton, ndërsa çdo abuzim do të …

Lexo me shume

DOKUMENTAR MBI ARDHJEN E PAPA GJON PALIT 2

Pas meshës së mbajtur në katedralen e “Shën Shtjefnit” në Shkodër, u paraqit edhe një dokumentar mbi ardhjen e Papa Gjon Palit 2 në Shqipëri. Një nga mështarët, Dom Gjergj Simoni, para besimtarëve tregoi vuajtjet e meshtarëve nga komunizmi, ku tha se janë pushkatuar 37 mështarë ndërsa foli edhe për ardhjen e Papës në vendin tonë. Populli shqiptar ka provuar …

Lexo me shume

MESHA PER 25-VJETORIN E VIZITES SE PAPA GJON PALIT 2 NE SHQIPERI

Në kuadër të 25-vjetorit të vizitës së Papa Gjon Palit të Dytë në Shqipëri, Kisha Katolike Shkodër ka organizuar pasditën e së mërkurës meshën solemne. Mesha u zhvillua në katedralen e “Shën Shtjefnit” të qytetit të Shkodrës, nën drejtimin e arqipeshkvit të dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra. Në fjalën e tij para besimtarëve, ai tha se detyra e besimtarët është …

Lexo me shume

META: BASHKIA SHKODER, ASNJE NDIHME NGA QEVERIA

Investimet që po kryhen në Bashkinë e Shkodrës janë të gjitha me fondet e grmbulluara nga taksat e qyteterëve. Ndërsa deri më tani asnjë nga projektet e dërguara nuk janë mbështetura nga qeveria. shprehet kështu nënkryetari i Bashkisë Shkodër Dritan Meta i ftuar në emisionin “Autochthonous” në TV Rozafa. Meta u shpreh edhe në lidhje me një sërë investimesh që …

Lexo me shume