Tuesday , 18 December 2018

AKTUALITET

SHENGJIN, MOTORRAT E UJIT KERCENIM PER PUSHUESIT

Motorrat e ujit jan kthyer n nj shqetsim serioz pr pushuesit n bregdetin e Shngjinit.Ata lvizin n do or t dites pa u shqetsuar nga askush, duke u kthyer n rrezik pr jeten e pushuesve.Shqetsimi sht ngritur nga kta t fundit t cilet shprehen se nuk respektohet distanca e prcaktuar, ndrsa policia nuk merr asnj mas. Sipas pushuesve motorrat e …

Lexo me shume

DMTOHET KONKURRENCA E TAKSIVE 4+1

Konkurrenca e pandershme sht nj ndr problematikat e shumta me t cilat po prballen taksistt e licensuar t qytetit t Shkodrs. Kjo vrehet akoma m tepr gjat sezonit veror, ndrsa taksistt thon se askush nuk merr masa pr kt situat. N qytetin e Shkodrs jan vetm 10 TAXI t licensuara, ndrsa jan me qindra t tjera q punojn pa asnj …

Lexo me shume

ZONA E GOLEMIT, PA UJE TE PIJSHEM DHE MES MBETURINAVE

Prania e mbeturinave dhe mungesa e ujit te pijshem vazhdojne te jene probleme shqetesuese ne qytetin e Shkodres. Zona e Golemit eshte nje nga lagjet qe vuan prej kohesh keto probleme. Edhe pse jemi ne mes te sezonit te veres, ne kete zone vazhdojne te hidhen mbeturina ne mes te rruges, por edhe ne kanale, ne mungese edhe te kontiniereve …

Lexo me shume

BARRIER N VILUN, A DO TE PARANDALOHEN AKSIDENTET?

Pas aksidentit tragjik, institucionet prgjegjse vendosn tabela vertikale n rrug, t cilat deri dje mungonin, si dhe ngritn nj barrier me rr e goma automjetesh, por sipas banorve kto jan masa qesharake, t cilat nuk mund ti parandalojn aksidentet e tjera. Zona e Vilunit sht kthyer shum her n burim aksidentesh. Mungesa e sinjalistiks dhe rruga tejet e amortizuar n …

Lexo me shume

MINISTRI BEQJA VIZITON URGJENCEN E SHENGJINIT

Ministri i Shndetsis Ilir Beqja vizitoi pikn e urgjencs mjeksore t prkohshme t Shngjinit, e cila funksionon tashm prej disa javsh pr ti ardhur n ndihm mbarvajtjes s sezonit turistik veror pr te gjithe pushuesit e kwtij bregdetit. Ai u njoh nga stafi mjeksor me ecurin e punes deri m tani, ku sipas Ministrit Beqaj q prej hapjes s ksaj …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKISE M. MADHE, VESHTAJ: PJERIN SPATHARI TE DOREZOJ MANDATIN E KESHILLTARIT

Kshilltart bashkiak te Partis Demokratike n bashkin e Malsis se Madhe kan krkuar gjat mbledhjes s radhs hartimin e nj relacioni 1-vjecar nga ana e ktij institucioni mbi punen e bere deri me tani. Ka qen kshilltari i djath Gjovalin Veshtaj, i cili krkoi transparenc nga ana e bashkis, ndersa i ka bere thirrje keshilltarit Pjerin Spathari qe te dorezoj …

Lexo me shume

NIKOLLA: PRIORITET MSIMDHNIES CILSORE N DIASPOR

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla deklaroi nga qyteti i Shkodrs se mbrojtja e gjuhs shqipe n diaspor dhe msimi i saj me standarde cilsore sht prioritet i bashkpunimit t ministris q ajo drejtron me homologt e saj n Kosov. Po ashtu, Nikolla vuri theksin tek rndsia e edukimit t fmijve shqiptar me nj metodologji t standrdeve Evropiane. Ministrja e Arsimit …

Lexo me shume

MSIMDHNIA N DIASPOR, HAP SIPARIN SEMINARI I XII

Seminari i XII mbrkombtar Pr msimin plotsues t gjuhs shqipe ne diaspor ka hapur siparin e tij t XII n qytetin e Shkodrs. N ditn e par t ktij seminari morn pjes shum msues nga diaspora, ndrsa Ministri i Arsimit t Kosovs, Arsim Bajrami tha se sht detyre e qeveris shqiptare dhe asaj t Kosovs q asnj fmij shqiptar n …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KSHILLIT, ANTART NGREJN PROBLEMATIKA

Edhe pse jashte rendit te dites kshilltart e Bashkis Shkodr kan diskutuar ne mbledhjen e keshillit bashkiak mbi problematikat qe shqeteson komunitetin. Mungesa e plazheve publike, mungesa e zyrave turistike te informacionit, situata ne klubin e futbollit Vllaznia, hapesirat publike, problematika e qenve endacake e shum t tjera ishin disa nga problematikat e ngritura nga keshilltaret. Por pasi kane miratuar …

Lexo me shume

MUNGESA E INVESTIMEVE, REPLIKA N KSHILLIN BASHKIAK

Mbledhja e Kshillit Bashkiak t Shkodrs ka sjell diskutime t shumta n lidhje me monitorimin e puns s bashkis dhe investimet qeveritare. Ishte kshilltari Fatlum Nurja ai I cili i krkoi q n fillim kryebashkiakes Voltana Ademi bilancin e 1 viti qveriss.   Keshilltari Nurja u ndal edhe tek diferencimi i qverisjes qndore n investime ndaj bashkive t djathta ndrsa …

Lexo me shume