Breaking News

AKTUALITET

KRONI: ME DATEN 20 PRILL STUDENTET DHE PEDAGOGET VOTOJNE!

Pervec 2 kandidaturave per rektore jane publikuar edhe kandidatet per dekane dhe pergjegjes departamentesh. Kryetari I komisionit Profesor Medi Kroni gjate nje interviste per tv Rozafa ben publike edhe kandidaturat.   Fakti se pjesa me e madhe e kandidaturave jane vetem me nje kandidat, Kroni jep edhe formulen qe I ben ata dekane apo pergjegjes departamentesh. Me daten 20 prill …

Lexo me shume

PANARITI: ERTEFIKATAT E PRONESISE DO TE MARRIN ZGJIDHJE

eshtja e ertefikatave te pronesise eshte nje problem I cili pritet te marre zgjidhje pasi po bashkepunojme me Kryebashkiaken dhe Prefektin qetitujt er pronesise te konvertohen ne ertefikata pronesie duke I dhene fund ketij problem 25 vjear. Deklarata erdhi nga vete Ministri I Bujqesise Edmond Panariti.Persai perket tregjeve Panariti dha apelin e prere qe te mos tregtohet jashte kushteve frigoriferike, …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK DEBATE PER NDERMARRJEN E UJESJELLESIT

sht mbajtur mbledhja e Kshillit Bashkiak t Shkodrs ku sht ngritur cshtja e miratimit t buxhetit faktik t 2016. Keshilltari Fatlum Nurja ngriti shqetesime mbi taksen e ndikimit n infrastruktur e cila sht kthyer pr rishqyrtim nga institucioni i prefektit. Kjo taks nga 8% sht kthyer n 4%.   Miratimi i statutit t Shoqris ujsjells kanalizime sh.a. ka ngjalle debate …

Lexo me shume

PROBLEMET ME REFORMEN TERRITORIALE, FRROKAJ GJEN MBESHTETJEN E DONATOREVE

Pasi eshte faktuar se kalimi i disa institucioneve ne varesi te njesive vendore nuk eshte shoqeruar edhe me fonde per kryerje sherbimesh apo investime vec pagave te punonjesve, kryetari i bashkise se Lezhes Fran Frrokaj i kthen syte nga donatoret. Kete shqetesim e prezantoi edhe ne takimin me drejtues te fondacionit Konrad Adenauer. Sipas tij edhe qeveria po improvizon me …

Lexo me shume

RIPAROHET DEFEKTI, RIKTHEHET UJI PIJSHEM

Pas riparimit t defektit n Fund t Xhabijes nga ana e ndrmarrjes s ujesjelles- Kanalizimeve, sht rikthyer uji i pijshm ne 2 zona te qytetit te Shkodres n nj pjes t Parruces dhe Xhabijes. Sipas drejtorit t ujesjells- Kanalizimeve, riparimi i defektit sht br n koh rekord. Shperthimi i ketij tubi ka qene i menjehershem ne menyre aksidentale gje qe …

Lexo me shume

SYTARI: DROGA, ALKOOLI DHE ABORTET HARAM PER MYSLIMANET!

Rinia shqiptare eshte e pa shprese dhe nuk ka mundesi punesimi. Droga, krimi ne familje dhe rritja e aborteve jane haram per myslimanet. Deklarata te forta kunder droges, alkolit dhe krimit ka bere Myftiu i shkodres Imam Muhamed Sytari gjate hytbes se te premtes ne Xhamine e Parruces. Shqip?ria jon? e shtrenjt? l?ngon sot, nga mungesa e moralit islam n? …

Lexo me shume

NIS PASTRIMI I PLAZHIT TE SHENGJINIT

Mbeturinat e krijuara gjate dimrit ne bregdetin e Shengjinit kane nisur te pastrohen. Punonjesve te sherbimit ne kete njesise administrative u jane bashkuar edhe nxenesit eshkollave. Firma sipermarrese e pastrimit solli mjetet dhe punonjesit e saje per te ndihmuarne kete aksion. Nga sot, bregdeti i Shengjinit do te kete kete pamje. Kreu i kesaj njesieadministrative Tonin Uldedaj thote se jane …

Lexo me shume

DHUNA NDAJ GAzetarit, REAGON UNIONI I GAZETAREVE SHQIPTARE

Pas deklarates se ministrite te Shendetsise Ilir Beqaj ne drejtim te gazetarit te zerit te amerikes Pellumb Sulo, ka reaguar edhe dega Rajonale e Shkodrs e Unionit t Gazetarve Shqiptar e cila proteston pr sjelljen jokorrekte dhe arrogante t oficerve t Ministris s Mbrojtjes dhe shoqruesve civil pasditen e se merkures ne mjediset e spitalit Rajonal te Shkodres ndaj korrespondentit …

Lexo me shume

46 ANKESA TE QYTETAREVE DREJT ZYRTAREVE PER VITIN 2015

46 Ankesa nga qarku Shkoder jane paraqitur gjate vitit 2015 prane sherbimit te eshtjeve te brendshme dhe ankesave per qytetaret. Kjo u deklarua gjate nje takimi te zhvilluar ne prefekturen e Shkodres   Edhe perfaqesues te strukturave te policise, zjarrefikesve dhe prefektures pranuan se duhet te kete nje marredhenje korrekte mes strukturave shteterore dhe qytetareve. Prefekti Radovani tha se policia …

Lexo me shume

NXENESIT: NE I RESPEKTOJME POR NUK KA SINJALISTIKE

Java e sigurise rrugore kete te enjte u zhvendos ne shkollen 9-vjeare Ndre Mjeda. Por teksa qellimi Ishte sensibilizimi I nxenesve ne respektimin e rregullave te qarkullimit, keta te fundit adresuan disa pyetje direkte per policine dhe pushtetin vendor Specialisti I hetimit dhe parandalimit te aksidenteve Hasan Mua u pergjigj se pushteti vendor duhet te beje me shume ne pajisjen …

Lexo me shume