AKTUALITET

UNAZA PERENDIMORE E QYTETIT ME SHUME PROBLEME

Mungesa e sinjalistikes rrugore eshte nje nga problemet kryesore ne unazen perendimore te qytetit te Shkodres. Ne cdo dalje apo hyrje ne unaze mungon sinjalistika rrugore, ku ne mungese te shenjave, qytetaret duhet te tregojne shume kujdes nga automjetet qe levizin me shpejtesi te madhe. Vete banoret shprehen se ka pasur shume raste qe eshte rrezikuar jeta e tyre nga …

Lexo me shume

DITA E VERES NE LEZHE NJE ZHGENJIM

Dita e veres ishte e zbrazet dhe e zymte ne Lezhe kete vit. Pershkak te buxhetit ende te pamiratuar, Bashkia e Lezhes nuk mundi te kete asnje organizim qe te sinjifikoje festen e pritur. Dita e veres u be dite dimri, e kjo jo vetem per zymtine e motit. Asnje panair, asnje biznes prezent, asnje atmosfere festive vec spontanitetit. Qytetaret …

Lexo me shume

MIRDITE, UJESJELLESI INAGUROHET NGA MINISTRI POR S’ KA UJE

Ky ujesjelles ne Bargjane te Mirdites qe duhet te furnizoje pjesen me te madhe te kesaj njesie vendore perfshire edhe vete qytetin eshte inauguruar 1 muaj me pare nga ministri Edmond Haxhinasto, por uji nuk shkoi asnjehere ne cesmat e banoreve. Edhe pse u jane lidhur kontrata, asnje shtepi nuk jane furnizuar me uje dhe madje nuk kane shprese se …

Lexo me shume

CENI: JANE RRETH 500 HEKTARE TOKE ENDE NEN UJ

Situata e permbytjeve ne Njesine Administrative Ana e Malit gjate 24 oreve te fundit ka patur nje permiresim. Megjithate sipas administratorit te kesaj njesie Arben Ceni gjate nje Komunikimi telefonik konfirmon se ende ne uje jane rreth 500 hektare.Mes tyre 300 hektare jane te mbjella me jonxhe, 30 hektare grure, 1.5 hektare sere dhe pjesa tjeter eshte toke e lire. …

Lexo me shume

SAVE THE CHILDREN: KLANDESTINT THON SE DO HYJN N SHQIPRI

Prve mediave italiane dhe greke edhe Organizata t t drejtave t njeriut dhe ekspert ligjor po shprehin shqetsimin pr mundsin e kalimit t refugjatve sirian dhe irakiannga Greqia n Shqipri, tani q rruga kryesore e Ballkanit pr n Evrop, sht bllokuar nga mbyllja e kufijve. Organizata Save the Children thote se Ne po dgjojm q refugjatt n Idomeni dhe zona …

Lexo me shume

LOBI SHQIPTAR NE AMERIKE TAKIM ME DEPUTETIN EDUART NDOCAJ

Kauzes se ngritur nga deputeti i qarkut te lezhes eduart ndocaj per voten e emigranteve i eshte bashkuar edhe liga e shqiptareve te amerikes. Keta te fundit jane te bindur mbi nevojen per pranimin e emigranteve si pjese e rendesishne ne zhvillimin e vendit. Sekretari i ketij lobi shqiptar ne amerike, Fatos Bislimi ka qene ne lezhe per te zhvilluar …

Lexo me shume

RRUGET E LAGJES MARK LULA MES BALTES DHE UJIT

Rruget dytesore ne lagjet e qytetit te Shkodres vijojne te mbeten nje sfide per Bashkine e ketij qyteti e cila ende nuk ka miratuar buxhetin e ketij viti e per pasoje ende nuk dihet se cilat rruge do te marrin miratimin per rikonstruksion. Nje nder to eshte edhe rruga kryesore e cila te nxjerr ne rrugicat e lagjes Mark Lula. …

Lexo me shume

POLICIA, ULEN PAGAT DHE HIQET GRADA KRYEINSPEKTOR

Q nga 1 prilli, 2100 punonjs t Policis s Shtetit do t prballen me nj ulje t ndjeshme page pr shkak t ndryshimit t gradave. Bhet fjala pr minimalisht 5 mij e 500 lek q do ti zbriten secilit nga rroga mujore.Urdhri sht shprndar nga Drejtoria e Financave q n fillim t ktij muajit. Efekti negativ lidhet me ndryshimin e …

Lexo me shume

BASHKIA MALESI E MADHE APO ENDE BASHKIA KOPLIK?

Nje godine e amortizuar e cila dita dites po shkon drejt degradimit. Kjo eshte Bashkia e re e Malesise se Madhe e cila prej disa mujsh ka miratuar ne keshillin bashkiak stemen e re te saj.Saktesisht me daten 26 nentor mes debatesh kjo steme mori miratimin e keshilltareve te majte. Por qe kjo steme eshte miratuar vetem ne leter pasi …

Lexo me shume

SHKODRA LEVIZ PA BARRIERA

“Shkodra leviz pa barriera ka qene motoja e ne diten e dhurimit te karrocave per njerezit me aftesi te kufizuara. Ashtu si cdo vit, edhe kete vit u shperndan karroca per tetraplegjiket. Ne kete dite te rendesishme per keto njerez ishin te pranishem kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi dhe perfaqesues te organizates norvegjeze ne Shkoder. Nga ana tjeter Ademi …

Lexo me shume