Saturday , 20 January 2018

AKTUALITET

AKSI SHKODER-VELIPOJE, DEDVUKAJ: PROJEKTI GATI, KERKON FINANCIME TE MEDHA

Projekti per rrugen-Shkoder-Velipoje synon qe ta beje ate nje rruge shpejtesie duke anashkaluar shtepite e banimit. Projekti flet per nje aks I cili do te shkurtoje mjaft distancen drejt plazhit te Velipojes. Per tv rozafa mbi kete projekt ka folur drejtori I autoritetit rrugor te Veriut Nikolin Dedvukaj i cili thekson se projekti parashikon qe rruga te kaloje mbi argjinaturen …

Lexo me shume

KEPI: NDERPRERJA E UJIT PER SHKAK TE SHPERDORIMIT

Situata e furnizimit me uji te pijshem nuk eshte aspak e mire. Kjo se fundi pranohet edhe nga vete ndermarrja e ujesjellesit Shkoder ku titullari Leonard Kepi tha se nuk eshte per mungese kapaciteti por si shkak I shperdorimit qe bejne qytetaret ujit. I pyetur nese ka patur gjoba Kepi tha se deri me tani jo, por ne kemi grupe …

Lexo me shume

LEZHE, NIS NDERHYRJA NE UREN E VJETER

Pasi ishte kthyer ne nje shqetesim shume serioz, por qe ne fakt nuk u cilesua e tille as nga inspektoriati mjedisor, bashkia e lezhes eshte ndergjegjsuar dhe ka nisur riparimin e ures se vjeter mbi lumin drin. Firma qe ka bere edhe me pare rikonstruksionin e kesaj ure ka nisur nderhyrjen per te eleminuar zhurmen qe vinte nga llomarinat e …

Lexo me shume

BESIMTART MYSLIMAN KREMTOJNE FITER BAJRAMIN

Besimtart mysliman t qytetit t Shkodres kan kremtuar faljen e namazit t Fitr Bajramit n sheshin kryesor t metropolit verior. Myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka uruar t gjith besimtart mysliman me rastin e ksaj feste, gjate hytbes se Bajramit myftiu Sytari ka nderprere fjalen e tij n momentin kur kan rn kmbanat e katedrales, ne shenje respekti dhe …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI PERCJELLE MESAZHIN E URIMIT PER FITER BAJRAMIN!

Mesazhi i myftiut Sytari! Edhe pak or na ndajn nga iftari i fundit i ktij Muaji t begat, n t cilin prjetuam mrekulli t shumta t besimit dhe gjendjes s afrimit me Zotin e gjithsis, nprmjet agjrimit me bindje dhe prkushtim, adhurimeve t dits e t nats, pes namazeve ditore, 20 rekateve t prnatshme t teravis, Hatmes Sherife t Kuranit …

Lexo me shume

FUNDJAVA, I NXEHTI AFRIKAN MBERRIN NE SHQIPERI

Parashikimi i motit pr datat 16, 17, 18, 19 korrik tregon se jemi nn ndikimin e nj vale t nxehti afrikan q ka prfshir vendin ton dhe gjith Ballkanin, prfshir dhe vendet fqinje si Italia. Keto do t jen absolutisht ditt m t nxehta t muajit kur temperaturat e larta do t arrijn n maksimum. Ekspertt parashikojn se temperaturat m …

Lexo me shume

FLUKS TEK POSTA PR PAJISJEN ME DOKUMENTACIONE

Me ardhjen e emigrantve n vendlindje sht rrritur fluksi I prsonave q I drejtohen posts pr tu paisur me kupona pr pasaporta dhe karta identiteti. Brenda nj jave shiten rreth 600 kupona pr pasaporta dhe 400 kupona pr karta identiteti. Kjo pohohet pr TV ROZAFA nga Kryetarja e degs s Shrbimeve Lindita Shiroka. Shiroka pohon se jan marr t gjitha …

Lexo me shume

SEZONI TURISTIKE, PROBLEMET VIJOJNE NE QARKULLIM!

Duket se polica e Shkodres gjen kohe per gjithcka pervecse te kryeje detyrat per te patur nje qytet te rregullt. Qarkullimi I cili eshte ne varesi te komisariatit eshte cetem nje pjese e sektorit te policise e cila nuk kryen pothuajse asnje funksion. Qyteti i Shkodres pavaresisht se mban emrin qyteti I bicikletave duket se nuk e manifeston ate ne …

Lexo me shume

PUNONJESI I POLICISE BEN TE FORTIN ME GAZETARET!

Ndersa gazetare te mediave lokale dhe kombetare te qytetit te Shkodres ndodheshin prane komisariatit t Policis pasi u thirrn nga vet drejtuesit e bluve, njri nga punonjsit e policis I cili qendronte tek hyrja e komisariatit n mnyr t pasjellshme dhe t paedukat pr pr nj punonjs policie i ka krkuar punonjsve t mediave q t heqin njrin prej veturave …

Lexo me shume

SEKUESTROHET 104 METER LENDE DRUSORE, 7 MASA ADMINISTRATIVE

Jane marre te gjitha masat per sezonin veror qe te mos kete kontrabande te lendeve drusore e as shkaterrim te tyre. Ne kete menyre shprehet inspektoriati I policise pyjore Shkoder teksa ben me dije se gjate kesaj periudhe ka patur 12 raste te sekuestruara qe ne total kalpjne 100 meter kub si dhe 7 masa administrative. Apeli per qytetaret qe …

Lexo me shume