Thursday , 26 April 2018

AKTUALITET

1 JANAR 2016, NDRYSHOJNE PATENTAT PER SHOFERET

Duke nisur nga fillimi i vitit 2016, zotėruesit e lejeve tė drejtimit pėr automjete dhe motomjete duhet tė pajisen me kartonė tė rinj patente. Ky ndryshim nuk imponohet nga sistemi i ri i patentės me pikė, pasi kartonėt aktualė i pėrmbushin standardet, por vjen si njė nga kushtet e Brukselit nė negociatat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Europian. Sipas ligjit qė …

Lexo me shume

NENE BARBULLA U SHUA PA E NJOHUR PERKUJDESJEN E SHTETIT

Ka humbur jeten ndersa priste qe institucionet e shtetit te gjenin nje forme perkujdesjet per te. Ky ka qene fati i te moshuares Barbulla Pepa nga fshati Fang i Mirdites, e cila u be personazh pershkak te kushteve ekstreme te jeteses dhe nderprerjes se energjise elektrike nga OSHEE pasi ajo rezultonte debitore. Ndonese u kerkua mbeshtetje per te moshuaren, nene Barbulla …

Lexo me shume

ĒULAJ: POLITIKA PO NA PERDOR NE TE PERSEKUTUAREVE

Dekorata dhene per hetuesin  e At Zef Pllumbit vijon te ngjalle serish polemika. Kete here eshte Ndoc Ēulaj kryetari i shoqates se trashigimtareve te pushkatuar I cili thote per Tv Rozafa se Shyqyri Ēoku ka vene dore dhe mbi ate personalisht, dhe dekorimi i tij eshte nje poshterim I madh per kete shtrese. Ndersa I beri thirrje ish te perndjekurve …

Lexo me shume

BASHKIA:SHOQATAT NUK KANE KRYER SI DUHET VAKSINIMIN

Pas apelit te nje dite me pare nga ana e drejtorise se Bujqesise ka reaguar bashkia Shkoder e cila pranon faktin se qente e rruges jane krhyer ne nje problem serjoz. Veterineri Prele Camaj tha se po kerkohen fonde qe te gjendet nje zgjidhje perfundimtare per qente endacake. Bashkia Shkoder nje vit me pare ka vene nje fond prej 6 …

Lexo me shume

ABRAHAMS: INSTITUCIONET “PAK” FUNKSIONALE

Institucionet ne Shqiperi nuk kane pavarsine e duhur, kjo duhet te ishte baze per zhvillimin e nje vendi modern dhe te drejte. Deklarata erdhi nga gazetari amerikan Fred Abrahams i cili kaloi nje periudhe te gjate ne vendin tone duke u shenderruar ne nje nga aktivistet me te zjarrte te drejtave te njeriut edhe konstatimi i tij u be pikerisht …

Lexo me shume

KRAJA: S’ KA ME DURIM, BASHKIA DO TE PROĒEDOHET

“Ka humbur durimi me shkresa prandaj e vetmja zgjidhje eshte gjobe-venie ose zbatimi i ligjit qe do te thote proēedim penal ndaj Bashkise Shkoder per qente e rruges.”- Deklarata ka ardhur nga kryeveterineri prane drejtorise se bujqesise Selim Kraja i cili tha se bashkia Shkoder nuk ka ndermarre asnje mase peer qente endacake te rruges Kraja tha se nga nje …

Lexo me shume

RRITEN ĒMIMET NE PRAG TE FESTAVE TE FUNDVITIT

Festat e fundvitit ashtu si gjithmone shoqerohen me rritje te cmimeve te produkteve.Kryesisht fruta-perimet jane ata qe e ndjejne kete tendence rritjeje per konsumatoret. E keta te fundit shprehen se tashme jane mesuar me zakonin  e rritjes se cmimit te produkteve nga tregtaret sa here qe jemi ne prag te festave. Kjo rritje e cmimeve te produkteve eshte bere tashme …

Lexo me shume

PANAIRI I GJELIT TE DETIT QE VLERSOHET VETEM DY DITE NE VIT

Eshte i famshem, por pergjithsisht konsumohet vetem 2 dite ne vit. Vecorite e tije ushqyese nuk mjaftojne qe gjeli i detit te jete pergjithsisht pjese e tryezes. Per te ndryshuar kete situate, ne Zadrime te Lezhes organizohet per te tretin vit radhazi panairi i gjelit te detit. Ky dordolec i vendosur te superstraden drejt Shkodres eshte ftesa e pare drejt …

Lexo me shume

PERSONAZHI I PROTESTES: S’JAM PENDUAR

Ky personazh eshte 76- vjecari Ndue Zeka nga fshati Blinist i Lezhes. Nje dite me pare ai udhetoi drejt Tiranes per t’iu bashkuar protestes se opozites ndersa u be protagonist duke qene i pari qe hypi mbi bunkerin prane Ministrise se Brendshme dhe me mjete rrethanore tentoi prishjen e tij. Nuk ka asnje pendese per veprimet e kryera, ndersa deklaron se te njejten gje …

Lexo me shume

PROTESTA E OPOZITES, ARRESTOHEN 5 PERSONA

5 persona jane arrestuar nga Policia e Tiranes si pjese organizative e protestes ndersa eshte vendosur proēedimi ne gjendje te lire i Enno Bozdos. Policia e Tiranės nė bashkėpunim me Prokurorinė pranė Gjykatės sė Shkallės sė Tiranė, bene me dije se  udhėzoi dhe drejtoi veprimet, ka nisur procedim penal pėr organizatorėt e kėtij tubimi:– Enno Bozdo, 43 vjeē, banues nė …

Lexo me shume