Wednesday , 18 July 2018

AKTUALITET

QENDRA E BE- se, SESION KUNDER MIGRACIONIT TE PARREGULLT

Nuk do te kete azil politik prandaj studentet duhet te mendohen mire dhe ti thone stop tentativave per emigracion te pa rregullt. Deklarata erdhi nga specialistet e eshtjes se migracionit gjate nje sesioni i Informues mbi migracionin e pa rregullt.   Ndersa perfaqesues te ambsadaes Amerikane thane se nuk ka patur raste ku jane dhene viza pa qene me dokumente …

Lexo me shume

TE VERBERIT AKUZOJNE SHOQATEN PER ABUZIME ME PARA!

Anetare te shoqates te verberve Shkoder akuzojne shoqaten e tyre per padrejtesi dhe abuzime me parate qe u takojne.Ne nje deklarate per mediat, njeri nga anetaret, Hekuran Kerciku, thote se drejtues te shoqates u kerkojne te paguajne kotizacionet 12 mije leke per te perfituar 1 milione leke te humbura gjate viteve te kaluara. Ai i kerkon edhe njesive administrative te …

Lexo me shume

PENSIONISTET, AKT- MARREVESHJA ME OSHEE

  Drejtori I operatorit te shperndarjes se energjise elektrike ne Shkoder Xhevat Mollca ka reaguar mbi ankesen e banoreve te lagjes Luguezme. Ne nje interviste per Tv rozafa Mollca tha se po punohet per ndarjen e linjave ne menyre qe te mos kete me probleme Po ashtu Mollca tha pensionistet te cilet kane nje akt-marreveshje per debite nga 25 mije …

Lexo me shume

4- 5 EKZAMINIME NE DITE REZONANCEN MAGNETIKE

Rezonanca magnetike ne Shkoder prej dy ditesh pervec ekzaminimeve spitalore ka nisur edhe ekzaminimet ambulatore duke perfshire edhe qarkun Lezhe dhe Kukes. Specialisti Agim Dokaj tha se jo cdo kush mund te beje keto ekzaminime,ndersa aktualisht 4 deri ne 5 rezonanca kryhen ne dite. Liste pritja per pacientet eshte deri ne 20 dite Tashme ne spitalin Rajonal te Shkodres ekzaminimet …

Lexo me shume

BESELIDHJA E LEZHES, POLITIKA MESAZH VETEVETES

Lezha ka perkujtuar 572 vjetorin e Beselidhjes se princave shqiptar nen udheheqjen e Skenderbeut. Autoritete vendore, perfaqsues te besimeve fetare dhe zevendesministri i mbrojtjes Petro Koi iu bashkuan aktivitete te organizuara me kete rast. Ngritja e flamurit ne memorialin kushtuar 2 Marsit te vitit 1444 ka hapur edhe siparin e aktiviteteve. Ndersa kane patur mundesine e fjales se tyre, politikanet …

Lexo me shume

PERMBYTJET, RADOVANI: PROTESTA E BANOREVE E DREJTE

Ka qene e menjehershme pergjigjia e Prefektures se Qarkut Shkoder, pas paralajmerimit per proteste te banoreve te zonave te permbytura te NenShkodres.Ne nje prononcim per mediat, prefekti i ketij institucioni, Paulin Radovani, tha se cdo proteste eshte e drejte, por banoret e zonave te permbytura duhet te dine se per cfare protestojne.Gjithashtu, ai u shpreh se eshte e vertete qe …

Lexo me shume

OSHEE: FURNIZIM ME ENERGJI PA NDERPRERJE NE HIDROVORE

Furnizmi me energji pa nderprerje per hidrovoret ne Gjader, Ishull- Shengjin dhe Tale te Lezhes ka marre zgjidhje perfundimtare. OSHEEka nisur investimin per shtrirjen e linjes kabllore nga nenstacioni drejt ketyre tre hidrovoreve. Keto linja do te jene te sigurta dhe sipas drejtorit te oshe ne Lezhe Gezim Nikshiqi zgjidhet perfundimisht problemi i furnizimit me energji per hidrovoret. Te perballur …

Lexo me shume

STRUKTURA E RE ME SHKURTIME DRASTIKE NE KESHILLIN E QARKUT LEZHE

Struktura e re administrative e keshillit te qarkut Lezhes ka pesuar shkurtime drastike kete vit. 3 here me i vogel do te jete numri i punonjesve te ketij institucioni qe zbret ne 10 nga 30 qe ishte me pare. Ky reduktim i cili eshte miratuar ne mbledhjen e radhes se keshilit te qarkut Lezhe vjen ne zbatim te ligjit per …

Lexo me shume

PERMBYTJET, BANORET PROTESTE TEK PREFEKTURA

Banoret e zonave te permbytura te NenShkodres do te organizojne protesten e radhes per demshperblimet e munguara nga qeveria vendore per demet e shkaktuara gjate viteve 2010-2011. Kjo proteste do te zhvillohet diten e premte ne oren 10:00 para Prefektures se Qarkut Shkoder. Nje gje te tille e ka bere publike njeri nga organizatoret e kesaj proteste, Paulin Macaj. Ne …

Lexo me shume

SHKOLLA AT PJETR MSHKALLA PJESE E KOMITETIT EKONOMIK EUROPIAN

Shkolla “At Pjeter Meshkalla” eshte perzgjedhur per te perfaqesuar vendin tone ne komitetin ekonomik social europian ne muajn mars. Ne kuader te ketij perfaqesimi u zhvillua sesioni informues mbi migracionin. Nxenesit e shkolles patem mundesi qe te diskutonin me perfaqesuesin e ketij Komiteti Ekonomiko-Social- Europian. Ndersa mesuesit e shkolles sqaruan rendesine e kesaj pjesmarrje. Nga 28 shtete anetare te bashkimit …

Lexo me shume