Wednesday , 17 January 2018

AKTUALITET

PUK, PRITEN DRURT QINDRA VJEAR T MRIZIT T MEMAJVE

Shkatrrimi mbi pyjet e Puks t mbetura thuajse n mshir t fatit tashm duket se nuk po kursen as zonat t cilat konsiderohen si pika turistike t ksaj zone. Dmtuesit e pyjeve duke prfituar dhe nga fushata elektorale nuk e kan kursyer motosharrn as mbi pyjet qindra vjear te Mrizit t Memajve atje ku historia shnon zhvillimin e ngjarjeve m …

Lexo me shume

NDRPRITET ENERGJIA N FSHATIN KONAJ T BASHKIS VAU DEJS

N fshatin Konaj t bashkis s re t Vau Dejsit duket se kan nisur persekutimet politike vetm 2 dit pas rezultatit t zgjedhjeve. Banort e ktij fshati kan lidhur nj kontrat me qeverin shqiptare duke rn dakort q kompensimet e prmbytjeve t jen faturat e energjis elektrike. N fakt gjat dits s sotme OSHEE ka ndrprer energjin elektrike n …

Lexo me shume

PRITET ZGJERIMI I HARTS LIDHSE

Shngjini do t lidhet shum shpejt me tragete udhtarsh edhe me barin, ndrsa vazhdojn tratativat edhe me nj kompani kroate pr t sjell n kt bregdet edhe kroiere turistsh. Pas interesit t treguar si nga kompanit ashtu edhe nga pasagjert pr t lvizur nga Shngjini menjher pas vendosjes s linjs s par me Brindizin, autoritetet portuale t Shngjinit kan deklaruar …

Lexo me shume

TAKIM SENSIBILIZUES MBI MBETJET SPITALORE

Prej m shum se nj viti n spitalin rajon t Shkodrs po zbatohet projekti pr sensibilizimin e stafit mjeksor pr diferencimin e mbetjeve spitalore, e pr kt arsye jan vendosur postera n spitalin rajonal pr t sensibilizuar personelin mjeksor. N takimin e organizuar n institucionin e shndetit publik shefi i higjiens Burim Gjyli theksoi se problemi i diferencimit t mbetjeve …

Lexo me shume

PD: POLICIA PO USHTRON PRESIONE NE POSTRRIBE

Partia demokratike e Shkodres ka denoncuar kontrollet e ushtruara ne banesat e perkrahesve te PD- se ne komunen e Postrribes. Sipas nenkryetarit te PD- se Bujar Hoti policia e shtetit po ushtron presione ndaj simpatizantve t PD- s n prag t zgjedhjeve t 21 Qershorit. Banort ndaj t cilve sht ushtruar kontroll nga policia theksojn se kto kontrolle kan qn …

Lexo me shume

SHKOLLA MARK LULA VIHET N FUNKSION

Diskutimet dhe problemet e hasura ndrmjet Bashkis Shkodr, Drejtoris Arsimore Rajonale dhe Ministris s Arsimit mbi vendosjen n funksion t shkolls Mark Lula tashm jan zgjidhur. Duke filluar nga data 15 qershor t gjith prindrit mund t regjistrojn fmijt e tyre nga klasa e par deri n at t nntn pran ksaj shkolle. Kjo u pohua dhe nga zv/ministrja e …

Lexo me shume

DITA NDRKOMBTARE E DHURUESVE VULLNETARE T GJAKUT

N ditn Ndrkombtare t Dhuruesve Vullnetar t gjakut, kryqi I kuq dega Shkodr ka drmarr nismn pr t shprdar fletushka QE t ndrgjegjsOJE qytetart pr t dhuruar m shum gfjak. Kryetari I kryqit t kuq dega Shkoder, Astrit Dervishi pohon se kjo nism ka gjetur prkrahje nga institucionet n Shkoder. Koordinatorja e kryqit t kuq Shkoder pohon se qytetart mund …

Lexo me shume

SHQIPTART DHE MODELI SOCIAL EUROPIAN

A po ndjek Shqipria nj model t caktuar t shtetit social, a po merr ajo shembull nga vendet e Bashkimit Europian pr ndrtimin e shtetit social, e shum pyetje t tjera u trajtuan gjersisht dhe n disa kndvshtrime nga nj panel lektorsh, specialist t fushs dhe njerz q kan qen kontribues t drejtprdrejt n ndrtimin e shtetit.Ky takim u zhvillua …

Lexo me shume

MARRVESHJE BASHKPUNIMI SHQIPRI-MAL I ZI

N kuadr t masave q do t merren pr mbarvajtjen e sezonit turistik sht nnshkruar nj aktmarrveshje ndrmjet policis s Malit t Zi dhe Shqipris. Marrveshja sht nnshkruar nga drejtori i Policis s Shqipris dhe Malit t Zi. Drejtori i Policis s Shqipris Haki ako dhe Drejtori i Policis s Malit t Zi Slavko Stojanovic theksuan se kjo akt marreveshje …

Lexo me shume

BARAZIA GJINORE, DISKUTOHET NE PRAG TE ZGJEDHJEVE!

N kuadr t programit ” pr nj partneritet pr barazin gjinor” sht organizuar nga rrjeti i grave Millenium dhe organizatagruaja n Zvillim. Nj takim i cili m shum ngjante si nj takim i cili ishte organizuar pr kandidaten ePS pr bashkin Shkoder Keti Bazhdari se sa pr t diskutuar programet mbi barazin gjinore. Moderatoria Jeta Katro akuzoi kandidatn Voltana Ademi …

Lexo me shume