AKTUALITET

KOL NIKOLLI AKUZA MINISTRISE SE ARSIMIT

Konfederata Sindikale ka dale haptazi kunder testimit te arsimtareve dhe shume reformave te tjera qe ka ndermarre qeveria Shqiptare . Presidenti i kesaj konfederate Kole Nikolli nepermjet nje konference per mediat i beri thirrje qeverise qe te bashkpunoje dhe te marre parasysh mendimin e tyre pasi ne kete kundert do te kete protesta dhe greva. Ndersa kontraten e firmosur disa …

Lexo me shume

OSHEE, RIPARIME NE KABINEN “VASIL SHANTO”

Gjate dites se sotme operatori i shperndarjes  se energjise elektrike ka nisur zevendesimin e kabllove dhe kabines “Vasil Shanto”. Inxhinieri Paulin Qarri tha per mediat se riparimet do te bejne qe furnizimi me energji elektrike ne kete lagje te jete me parametra cilesor. Nje dite me pare rreth 150 familje egjyptiane dhe rome kane protestuar pasi u eshte nderprere energjia …

Lexo me shume

TARKA: BRENDA 3 MUAJSH RIPAROHET URA E BAHĒALLEKUT

Ka reaguar drejtori i autoritetit rrugor te veriut mbi gjendjen aktuale te Ures se Bahēallekut. Nga 2 muaj qe deklaruan ne Nentor inspektoret e autoritetit, drejtori Tarka ka nderruar version. Brenda 3 muajsh do te behen riparime duke nderruar edhe fugat e premtuara tha Spartak Tarka per Tv Rozafa. Ura e Bahcallekut eshte premtuar disa here se do te rikonstruktohet. …

Lexo me shume

DEFEKTI NE KABULLIN NENTOKSOR, QENDRA E LEZHES NE ERRESIRE

Qe prej mengjesit te sotem qendra e qytetit te lezhes eshte ne erresire totale. Shkak eshte bere djegia e kabullit nentokesor ne sheshin e ri te ndertuar sefundmi. Pa energji jane edhe insitucionet kryesore, si bashkia, prefektura, qarku, pallati i kultures, drejtoria arsimore apo arkiva. Kjo solli mjaft anomali ne punen e ketyre institucioneve ne sherbim te qytetareve. Bizneset qe ndodhen …

Lexo me shume

NGROHJA NE SHKOLLA, QYTETI I LEZHES VAZHDON TE JETE PROBLEM

Shkollat e Lezhes vazhdojne te jene te ftohta. Ne asnje prej 7 shkollave te qytetit nuk ka ngrohje. Shkollave qe jane ndertuar vitet e fundit nuk ju fuksionon sistemi i kaldajave, ndersa ne ato te vjetrat nuk ka oxhaqe per sobat me dru. Kesaj situate nxenesit i paraprijne duke u veshur trashe. Me keto veshej qendrojne edhe ne klasa. Disa …

Lexo me shume

KRYQEZIMI BLINISHTIT, AUTORITETI RRUGOR PO NXIT AKSIDENTETET

Kjo tabele e vendosur pergjate superstrades Lezhe- Shkoder te tregon se para ke nje kryqezim, por vendin e sakte duhet ta hamendesosh. Ne ardhje kjo tabele eshte hequr fare, arsyen e dine vetem ingjinieret e autoritetit rrugor. Ky eshte vetem fillimi i problemeve te zadrimoreve me Lezhe me kryqezimin e Blinishtit. Pak muaj me pare autoriteti rrugor vendosi barrierat mbrojtese ne …

Lexo me shume

REAGON OSHEE- EGJYPTIANET DHE ROMET DEBITORE

I menjehershem ka qene reagimi i inspektoreve te operatorit te shperndarjes se energjise elektrike te cilet thane se komuniteti rom dhe egjyptian jane debitore ndersa perpara ligjit te gjithe jane te barabarte. Megjithate Shefi i sektorit te shitjes Adi Uruēi shpjegoi se kjo shtrese ka lehtesira nese lidhin akt-marreveshjen. Po ashtu operatori i energjise elektrike ne kete kabine po ben …

Lexo me shume

BANORET E LAGJES “ILIRIA” NE PROTESTA

Banorėt e komunitetit egjyptian dhe rom nė lagjen “Liria” nė Shkoder kanė zhvilluar njė protestė pasi OSHEE- ja u ka ndėrprerė energjinė elektrike. Ndėrsa kanė lėshuar akuza pėr abuzim ndaj tyre nga lexuesit e OSHEE- sė, banorėt kanė shtuar se nė rastin e tyre bėhėn edhe dallime racore,  ndėrsa shoqatat qė pėrfitojnė mln lekė nė kurriz tė tyre as qė …

Lexo me shume

ĒAKU: SHKOLLA PREKAL E AMORTIZUAR, NDERPRITET MESIMI

Ulja e temperaturave dhe reshjet e rena gjate diteve te fundit kane krijuar disa probleme ne shkolla te ndryshme te Shkodres. Inspektori prane Drejtorise rajonale arsimore Entri Ēaku gjate nje interviste beri me dije edhe problematikat aktuale Po ashtu edhe ngorja ne disa shkolla gjate ketyre diteve mungon, ndonese Ēaku thote se po merren masa nga ana e bashkise Shkoder …

Lexo me shume

E MARTA, DITA ME E FTOHTE E KESAJ JAVE

E marta do tė jetė dita mė e ftohtė e kėsaj jave. Alarmi ėshtė dhėnė nga meterologėt, tė cilėt parashikojnė njė ulje tė temperaturave nė zonat malore deri nė -15 gradė, ndėrsa nė Shkoder deri nė -7 gradė. Vendi ynė prej ditėsh ėshtė pėrfshirė nga temperaturat e ulėta, megjithatė duket se mė e keqja nuk ka ardhur ende, pasi e …

Lexo me shume