Breaking News

AKTUALITET

JO NDERPRERJE ENERGJIE PER FAMILJET NE NEVOJE

Avokati i Popullit depozitoi pran Kuvendit t Republiks s Shqipris disa propozime mbi aksesin e furnizimit me energji elektrike pr konsumatort e cnueshm. Zyra e shtypit prmes nj deklarate pr median informon se Avokati i Popullit ka rekomanduar: T mos mungoj energjia elektrike pr familjet e varfra, q nuk kan mundsi ta paguajn. Aktualisht sht koha dhe duhet t krijohen …

Lexo me shume

RIKTHEHEN RESHJET E DEBORES NE VERI TE VENDIT

Reshjet e bors u rikthyen t enjten pasdite ashtu sikurse n t gjithe veriun e vendit edhe n zonn e Puks duke mbuluar e gjith territorin.Reshjet t cilt kan vijuar pr gjat gjith dits n Puk kan arritur n afro 20 cm ndrkohe q n Qafen e Mali trashesia e reshjeve I kaloj 50 cm. Aktualisht autoritetet bn t ditur …

Lexo me shume

BEQAJ: KUJDESIN SHNDETSOR T SPECIALIZUAR, PO E SJELLIM N ZONAT KU JU BANONI

Njsit e lvizshme, ajo e mamografis dhe e kontrollit baz prej dy ditsh ndodhen n Daj t Shkodrs pr t br kontrollet baz n popullatn 40-65 vje, si dhe depistimin ndaj smundjeve tumorale t gjirit tek grat. Ministri i Shndetsis, Ilir Beqaj ka qen pran Qendrs Shndetsore t Dajit pr t par nga afr se si po funksionojn ekzaminimet n …

Lexo me shume

TARABOSH, ANTENAT E TRASMETIMIT PREJ 3 DITSH PA ENERGJI ELEKTRIKE

Prej 3 ditesh, antenat e trasmetimit te mediave audio- vizive ne Shkoder, ne malin e Taraboshit vuajne mungesen e energjise elektrike. E sikur te mos mjaftonte ky problem deri me tani nuk ka asnje reagim nga operatori i shperndarjes se energjise duke rrezikuar edhe transmetimin e te gjitha mediave qe operojne ne Shkoder, por edhe sinjalin e mediave kombetare te …

Lexo me shume

LEZHE, PREZANTOHET PREFEKTI I RI EDUART NDRECA

I shoqeruar nga Ish deputeti socialist Arben Ndoka, prefekti i ri i Lezhes Eduart Ndreca ka mberritur ne zyren e tij per tu prezantuar para administrates se institucionit te prefektit. Ai eshte pritur nga sekretari i pergjithshem Altin Jaku i cili e ka informuar prefektin Ndreca me situaten e deritanishme dhe rolin qe ky institucion ka luajtur ne perballimin e …

Lexo me shume

EDUART NDRECA EMEROHET PREFEKT I QARKUT LEZHE

Insitucioni i prefekti te t Lezhs tashm do t ket drejtuesin e ri. Eduart Ndreca pason n kt post Ndrec Deden e dorhequr pr t kandiduar pr postin e kreut t bashkis Mirdit. Prej 8 muajsh insitucioni i prefektit drejtohej nga sekretari i Prgjithshem Altin Jaku.Vendimi sht marr gjat mbledhjes s sotme t Kshillit t Ministrave. Prefekti i Ri i …

Lexo me shume

MESI: SITUATA GRIPALE NE RRITJE MBI 850 RASTE NE JAVE

Aktualisht ka nje rritje te ndjeshme te kurbes epidemiologjike ne Shkoder, kjo kryesisht e referuar tek femijet. Shefi I epidemiologjise prane drejtorise se shendetit publik Artan Mesi thote se mbi 850 raste ne jave paraqiten me simptoma te ndryshme ku dominojne ato me infeksione respiratore. Ne kohen kur vaksinimi vihet ne pikepytje Mesi thote se ka rezoltuar qe femijet e …

Lexo me shume

LEZHE, MONITORIM TE GJITHA AKSEVE ME RADAR

Fillimisht u vendos sinjalistika paralajmeruese, ndersa tani rruget e lezhes po monitorohen edhe nga radaret e policise rrugore. Postoblloqet e policise kane rritur masat ndaj kundravajtesve ndersa gjithcka eshte e dukshme per te rritur transparencen. Shefi i qarkullimit rrugor ne lezhe Luan Shehaj thote se e gjithe kjo vjen si nje mase per parandalimin e aksidenteve. Njollat e zeza per …

Lexo me shume

MORATORIUMI SHTYHET PER INTERESA PERSONALE

  Shoqata e gjuetareve Jakup Bjari ka dale kunder propozimit te shtyrjes se moratoriumit te gjuetise. Shtyrja e moratoriumit vjen si efekt i interesave personale qe kane individe te caktuar, pasi moratoriumi eshte respektuar vetem nga shoqata thone anetaret e kesaj shoqate. Shoqata e gjuetareve do ti bashkohe protestes diten e enjte ne sheshin Nene Tereza ne Tirane Gjuetia e …

Lexo me shume

BASHKIA HAP RRUGE DHENIES SE LEJEVE TE NDERTIMIT

Bashkia Shkoder vijon normalisht dhenien e lejeve te ndertimit per qytetin ndersa kufizimet prekin vetem njesite administrative deri ne hartimin e nje plani te pergjithshem vendor. Kjo u be e ditur nga specialistia Jasmina Borii gjate nje konference per mediat.Gjate ketij viti jane 8 aplikime qe jane paraqitur ne zyren e urbanistikes Shkoder te gjitha nen 6 kate.

Lexo me shume