Breaking News

AKTUALITET

MIRATOHET PLANI I PERGJITHSHEM VENDOR PER BASHKINE SHKODER

Ne nje postim te shperndare ne “facebook”, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi lajmeron se eshte miratuar plani i pergjithshem vendor. “Kam kënaqësinë e madhe t’ju njoftoj miratimin përfundimtar të Planit të Pergjithshëm Vendor (PPV) për Bashkinë e Shkodrës. Ky plan tashmë është publikuar duke i hapur rrugën zbatimit. Plani i zhvillimit strategjik dhe urban është dokumenti më i rëndësishëm i hartuar …

Lexo me shume

LEZHE, LABORATORI BAKTEREOLOGJIK JASHTE FUNKSIONI

Kryerja e testeve per semundjen hiv aids nuk mund te realizohet aktualisht ne lezhe. Prej disa kohesh laboratori baktereologjik, ku edhe kryhen keto analiza nuk eshte i furnizuar me materialet e nevojshme per realizimin e ketij sherbimi. Ne keto kushte, te shumta jane grate shtatzena qe jane detyruar te kthehen pas edhe pse kryerja e kesaj analize eshte e detyrueshme. …

Lexo me shume

AMBASADORI LU: ASKUSH NUK ESHTE MBI LIGJIN

“Do të donim shumë që shoqëria civile të na bashkohej për peshqit të mëdhenj kriminalë. Hetimet po vazhdojnë ndaj Saimir Tahirit dhe Adriatik Llallës, askush nuk është mbi ligjin dhe tashmë Tahiri do të përballet si qytetar i zakonshëm pa imunitet. Kështu u shpreh ambasadori i SHBA në vendin tonë, Donald Lu, gjatë një dalje për mediat. Lu thekson se …

Lexo me shume

“DITA E HAPUR” NE SHKOLLEN TEKNIKE PYJORE SHKODER

Shkolla teknike pyjore “Kolë Margjini” në Shkodër ka organizuar këtë të premte aktivitetin “Dita e Hapur”. Një aktivitet i kthyer në traditë për këtë shkollë dhe që organizohet çdo vit. Drejtori i shkollës, Agron Çeka, tha se kjo ditë do të thotë që shkolla jonë është e hapur për të gjithë nxënësit e shkollave 9-vjeçare. Ai shtoi se kjo shkollë …

Lexo me shume

3 MAJ, DITA E SHTYPIT TE LIRE, HOTI: GAZETARIA PO PERBALLET ME DISA SFIDA

Gazetaria po përballet me disa sfida përveç lirisë së shtypit dhe ky profesion është në udhëkryq të rrezikshëm. Kështu shprehet pedagogu i gazetarisë në universitetin e Shkodrës, Ardi Hoti, në ditën e Shtypit të Lirë. Sipas tij, sot nuk ka rëndësi vërtetësia e lajmit, por shpejtësia me të cilën jepet ky lajm. Ai shton se në mediat tradicionale gazetarët janë …

Lexo me shume

TEK KRYQI, VENDI KU NDODHI AKSIDENTI ME 3 VIKTIMA

Jo larg vendit të aksidentit tragjik me tre të rinj të vdekur, ndodhet kryqi.Kështu njihet edhe zona në këtë territor të Adriatikut të Kurbinit.Tre jetë të tjera janë shuar në aksidente të mëprashme, ndwrsa ekspertiza për shkakun e aksidentit të së martes, ende nuk ka dalë.Por besohet se tre të rinjtë Simon Kaza, Juli Margjini dhe Bert Marku udhëtonin me …

Lexo me shume

NDOCAJ: KUKSIANET PROTESTUAN PER BUKEN E GOJES

Eduard Ndocaj, kryetari i Partisë Bashkimi Shqiptar Demokristian i ftuar në emisionin “Autoktonus”, akuzoi qeverinë Rama që sipas tij ka falimentuar. Ai u shpreh edhe në lidhje me taksën në rrugën e kombit, ndërsa shtoi se një ministër i brendshëm kapet duke trafikuar drogë dhe nuk shkon në burg, ndërsa Kuksianët që protestoin për bukën e gojës arrestohen. Ndocaj foli …

Lexo me shume

POLICIA BASHKIAKE DHE E SHTETIT NE MBESHTETJE TE TAKSIVE

Drejtuesit e policisë së qarkullimit në shkodër dhe të policisë bashkiake kanë garantuar taksitë e lincensuar se nuk do ketë më informalitet në Shkodër. Nga ana tjetër drejtuesit e taksive kanë kërkuar mbështetje nga ana tyre dhe se kanë akuzuar si policinë e shtetit ashtu edhe atë bashkiake se nuk po i kryejn deryrat. Drejtuesit e dy policive kanë kërkuar …

Lexo me shume

ADEMI INSPEKTON PUNIMET NE RRUGEN E VARREZAVE NE BELTOJE

Kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi ka inspektuar këtë të mërkure punimet në rrugën e varrezave në zonën e Beltojës të Njësisë Administrative Berdicë. E shoqëruar nga banorë të zonës, kryepleq të fshatrave dhe administratori Aleksandër Pashuku, Ademi ka parë nga afër ecurinë e punimeve. Ajo ka bashkëbiseduar me drejtuesit e kompanisë që kryen punimet dhe me banorët e zones, …

Lexo me shume

TAKSISTET E LIÇENSUAR SERISH NE PROTESTE

Taksistet e licencuar te Shkodres kane dal serish ne proteste kunder informalitetit. Ata shprehen se po goditen nga taksite e pa licencuar dhe se po demtohen nga te pa licencuarit. Ndersa ata kabe kerkuar nderhyrjen e organeve shtetore. Taksistet sqarojne se kane kerkuar disa here nga organet shtetore si bashkia dhe tatim taksat qe te nderhyjne per te stabilizuar gjendjen …

Lexo me shume