AKTUALITET

ADEMI: SITUATE E VESHTIRE NE RRUGEN E VELIPOJES

Punimet në rrugën e Velipojës vijojnë me ritme të ngadalta. Edhe pse u premtua që do ishte gati për këtë sezon turistik një gjë e tillë nuk do ndodhë. Edhe përmbytjet kanë pasur ndikim në ngadalësimin e punimeve. Vetë kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, thotë se ka pasur ankesa nga shumë operatorë turistik. Situata është shumë e keqe, pasi prisnim …

Lexo me shume

“BASHKE PER NJE QEVERISJE TE GJELBERT AKTIVE”

“Bashke për një qeverisje të gjelbert aktive” është projekti që do të zbatohet në Lezhë në fokus të së cilit do të jenë çështjet e mjedisit.Prezantimi i këtij projekti u bë në prani të eksperteve të fushes si dhe aktoreve lokal, ndërsa synimi është ndergjegjësimi i të zgjedhurve lokal që të përfshijnë në planet e tyre një qeverisje të mirë …

Lexo me shume

“DUHET VETEM NJE INFRASTRUKTURE E MIRE PER RRUGEN E THETHIT”

Problematika me borën  që sjell bllokimin e rrugës se Thethit është e tillë prej disa vitesh. Prandaj, vetëm një infrastrukturë e mirë do të mund të zgjidhjë çështjen e kësaj rruge. Kështu shprehet kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Ajo  bëri me dije se është një rrugë që do financohet nga Banka Botërore, por më parë duhet nënshkruar marrëveshja mes bankës …

Lexo me shume

KORRUPSIONI NE SHQIPERI, I PERHAPUR NE TE GJITHA DEGET E QEVERISJES

Departamenti i Shtetit thotë se problemet më të konsiderueshme të të drejtave të njeriut në vitin 2017 në Shqipëri, ishin “kufizimet në lirinë e shprehjes dhe të shtypit, përfshirë autocensurën dhe frikësimin e gazetarëve shkaktuar nga interesat financiare dhe politike; dhe korrupsioni i përhapur në të gjitha degët e qeverisë”. Përsa u takon zgjedhjeve, raporti i referohet OSBE-së, kur thotë …

Lexo me shume

LEZHE, FSHATI TROSHAN PA UJE TE PISHEM

Janë investuar 1 miliard lekë për ujësjellësin e ri të fshatit Troshan të Njesisë Administrative të Blinishtit në Lezhë, por uji i pishem mungon sërish.Përballë kësaj situatë një përfasi e banoreve i janë drejtuar Bashkisë Lezhë për të gjetur zgjidhje.Ata zhvilluan një takim më parfasues të kësaj njesie vendore, duke ju prezantuar problematiken.Sipas banoreve ujësjellësi i ri është ndërtuar pa …

Lexo me shume

ADEMI: MBETJE TE SHUMTA NE VELIPOJE

Bashkia Shkoder ne bashkepunim me institucione te tjera vijon fushaten sensibilizuese per pastrimin e mjedisit. Kete te premte aksioni u perqendrua ne derdhjen lumit Buna ne zonen e Velipojes. E pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi. Ajo pranoi se ka mbetje te shumta ne kete zone dhe beri apel per me shume bashkepunim. Zona e Velipojes njeh nje …

Lexo me shume

“PO GRABITEN TOKAT E MALESOREVE NE KELMEND”

Leja e shfrytezimit te HEC-it ne Selce – Tamare te Njesise Administrative Kelmend nuk eshte pritur mire nga kreu i PD Malesi e Madhe, Anton Kokaj. Sipas tij, qeverisja e Rilindjes nuk ka te ngopur dhe po grabit tokat e malesoreve te Kelmendit. “Qeverisja e Rilindjes nuk ka të ngopur! Kush i jep vetes të drejten të grabisë tokat e …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKJA E SHKODRES VOLTANA ADEMI NE MBESHTETJE TE 11 KUKSJANEVE

Neser zhvillohet gjyqi ndaj 11 kuksjaneve ne Gjykaten e Apelit Shkoder. Ne lidhje me kete ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi. Nepermjet nje postimi ne rrjetin social “facebook”, Ademi shkruan: “Drejtësia” ka rastin të tregohet e drejtë dhe të dalë mbi presionet politike. 11 qytetarë të mirë kuksianë prej shumë ditësh janë padrejtësisht në burg. Ata mund të …

Lexo me shume

BANORET NE PROTESTE PER UREN E SHEMBUR TE DROJES

Kur kanë kaluar 5 muaj nga shembja e Ures së Drojes në Mamurras, situate mbetet e njëjtë.Pavarësisht premtimit se do do të ndërhyhet shumë shpejt, deri më tani nuk është marrë asnjë masë për ndërtimin e sajë.Përballë indiferentizimit të insitucioneve banoret e fshatrave të Kurbinit kanë dalë në proteste.Ata thonë se mungesa e ures ju ka veshtiresuar jetesen, pasi e …

Lexo me shume

“KONTROLLET NE ZONEN E PREKALIT, JO VETEM PER KANABIS POR EDHE SEZONIN TURISTIK”

Gjate nje takimi te zhvilluar ne Njesine Ana e Malit, per parandalimin e kultivimit te lendeve narkotike, shefi i komisariatit te policise Shkoder, Hamdi Shullani ka komentuar postobllokun ne rrugen e Prekalit. Ai tha se kontrolle te tilla ne ate zone ushtrohen jo vetem per parandalimin e kultivimit te kanabisit, por edhe garantimin e jetes se qytetareve ne prag te …

Lexo me shume