Breaking News

AKTUALITET

TE DENONCOHEN RASTET ABUZIVE TE STOMATOLOGEVE

Sherbimi stomatologjik qe parashikon kryesisht urgjencat, mjekimet e ndryshme dhe mbushjen e dhembeve per moshat 0 – 18 vjec dhe pensionistet eshte falas. Ne lezhe kete sherbim e ofrojne dentistet qe jane te vendosur ne polikliniken e qytetit. Ndonese eshte e qarte qe qytetaret nuk marrin asgje falas tek keta mjeke stomatolog, drejtori i shendetit publik ne lezhe arben ristani …

Lexo me shume

PROTESTE, 35 FAMILJE RREZIKOJNE TE DALIN NE RRUGE

Rreth 35 familje ne lagjen Skenderbeg kane dale ne proteste pasi rrezikojne te nxirren nga banesat e tyre. Banoret shprehen se do te rezistojne deri ne vetflijim pasi privatizimi I truallit eshte bere pa asnje baze ligjore.Ne keto banesa ata jane qe ne vitin 1992 te strehuar nga Bashkia Shkoder. Ndersa thone se personi qe ka fituar gjyqin ne Shkalle …

Lexo me shume

PAJTORI I FAMULLISE SE SHEN SHTJEFNIT, ORGANIZOHET MESHA E SHENJTE

Ashtu sic sht br tradit, famullia e Shn Shtjefnit ka organizuar n kalan Rozafa meshn e shenjt t Shn Shtjefnit, pajtorit t qytetit t Shkodres. Sipas organizatorve kjo mesh organizohet cdo 26 Dhjetor, ndrsa ky sht viti i 11- t. Ka qn Padr Gazmend Tinaj, ai I cili prpara dhjetra besimtareve t krishter ka kremtuar meshn e shenjt. Gjat predikimit, …

Lexo me shume

HIQEN BARAKAT PER TI DHENE LEZHES NJE TJETER LULISHTE

Ky objekt ne ndertim do te jete banesa e re per 8 familje te komunitetit rom dhe egjyptian ne Lezhe. Me pare ata jetonin ne keto barakat te vendosura ne qender te qytetit. Kjo pamje aspak e kendshme per qendren e Lezhes dhe per shendetin e ketyre banoreve nxiti nderhyrjen e bashkise. Ajo akordoi fondin nevojshem per strehimin ne kushte …

Lexo me shume

MESHA E SHENJTE E KRISHTLINDJES

Besimtart e krishter n qarkun e Shkodres festojn Krishlindjen, festn m t madhe dhe m t rndsishme t krishtrimit. Besimtaret e krishter nisn t festojn n mesnat lindjen e Jezu Krishtit. Me qirinj ndr duar, duke u lutur pr paqe dhe gzim, qetsi dhe dashuri, besimtart kan kryer ritet fetare rreth mesnats n nj atmosfer festive. Qindra besimtare katolik u …

Lexo me shume

ORTODOKSET FESTOJNE KRISHTLINDJET!

Kisha Ortodokse ne qytetin e Shkodres ka kremtuar mngjsin e se martes me meshe t shenjte ditn e Krishtlindjes. Dhjetra besimtar i jane drejtuar katedrales se ortodokseve ne Shkoder ndersa mesha e shenjte eshte udhehequr nga famullitari I kesaj kishe At Nikolla Petani. Gjate kesaj meshe At Nikolla Petani ka percjelllur mesazhin e krishtlindjes. Me pas besimtaret kane uruar njeri …

Lexo me shume

ATMOSFERA FESTIVE E KRISHTLINDJEVE NE LEZHE

Besimtaret katolike ne Lezhe kane celebruar ne mesnate meshen e shenjte te Krishtlindjeve qe eshte udhehequr nga Arqipeshkevi i kesaj dioqeze Imzot Otavio Vitale. Lindja e birit te perendise ka mbledhur ne katedralen e Shen Nikollit besimtare te shumte per te ndjekur edhe kete meshe. Duke iu referuar kesaj ngjarje te rendesishme per krishterimin, arqipeshkevi i Lezhes Otavio Vitale e …

Lexo me shume

POLICIA RRUGORE E PAPERGATITUR PER TRAFIKUN

Segmenti rrugor i superstrades Milot- Fushekruje u bllokua thuajse plotesisht per gati 5 ore mbremjen e djeshme. Qindra automjete qndruan pa lvizur n t ftohte q nga ora 15;00 duke krijuar radh t gjata te cilat arritn m shum se 5 kilometra. Shkak kryesor ka qen fluksi i lart i automjeteve ne levizje dhe fakti q policia nuk e kishte …

Lexo me shume

KISHA ORTODOKSE SHKODER PERCJELL URIMIN PER BESIMTARET ORTODOKS

Edhe Kisha Ortodokse Shkoder me ane te famullitarit te saj At Nikolla Petanit, ne nje mesazh per te gjithe qytetaret ka percjelle urimin e Kryepeshkopit te Shqiperise Anastas Janullatos per te gjithe besimtaret ne vigjilje te festes se Krishtlindjeve. Nderkohe At Nikolla Petani dha edhe mesazhin e tij per festen e Krishtlindjes. At Nikolla Petani perfundon urimin e tij me …

Lexo me shume

IMZOT MASSAFRA URON FESTEN E KRISHTLINDJEVE

Gezuar Krishtlindjen. Me kete urim e nisi fjalen Imzot Angelo Massafra ne mesazhin e tij per te gjithe besimtaret e krishtere me rastin e Krishtlindjeve . Presidenti i Konferencs Ipeshkvnore Shqiptare njhersh edhe Arqipeshkv i Dioqezs Shkodr-Pult, Imzot Angelo Massafra uroi besimtart e Krishter me rastin e Krishtlindjes. N mesazhin e tij imzot Massafra krkoi t shprqendrohemi nga t mirat …

Lexo me shume