Breaking News

AKTUALITET

SHKODER, 60 FAMILJE MBIFATUROHEN NE PRAG FESTASH

60 familje te dy pallateve ne lagjen Xhabije kete muaj kane mbifaturim nga 70 kilovat per cdo mates. Ata shprehen te zhgenjyer me qeverine e cila po sulmon te varferit per mbushur arkat e tye. Ndersa thone se jane ankuar deri tek krimi ekonomik, mbifaturimi eshte pranuar nga inspektoret e OSHEE-se te cilet jane shprehur se marrin urdher nga Tirana. …

Lexo me shume

FRROKAJ: FESTA LE TE BASHKOJE DO FAMILJE KUDO QE NDODHET

Ka zgjedhur nje takim me gazetaret e Lezhes per te percjelle nepermjet mediave te tyre urimin e perzemert te bashkise tek cdo qytetar. Kryebashkiaku i Lezhes Fran Frrokaj e ka referuar urimin e tij per cdo banore te kesaj njesie vendore, ndersa e ka vene theksin tek nevoja e bashkimit te familjes shqiptare si nje reflektim per te bashkuar cdo …

Lexo me shume

M. MADHE, KESHILLI BASHKIAK SHKEL LIGJIN!

Keshilli bashkiak Malesi e Madhe edhe pse eshte zgjedhur per te zbatuar ligjet i shkel ato ne menyre flagrante. Se pari ne baze te ligjit Anetaret e keshillit duhet qe te lajmerohen 5 dite me pare per mbledhjen e po ashtu lajmerimi duhet te kete te bashkangjitur edhe rendin e dites dhe detaje te tjera qe jane materiale plotesuese. Mirepo …

Lexo me shume

M. MADHE, DEBATE NE MBLEDHJEN E RADHES

Keshilli i bashkise se Malesis se Madhe serish ka miratuar pikat e rendit te dites vetem me votat e keshilltareve te majte. Sigla e Bashkise Malesi e madhe eshte quajtur nje turp nga keshilltaret e djathte qe sipas tyre nuk perfaqeson malesoret. Keshilltaret e djathte kane kerkuar qe te mos kete simbol 6 yjet por te vendoset flamuri qe ngriti …

Lexo me shume

MIRDITE, RIKONSTRUKTOHEN BANESAT E 15 FAMILJEVE ROME

Me nj fond prej 5 milion leksh t reja te akorduar nga Ministria e Zhvillimit Urban, bashkia e Mirdites ka rikonstruktuar banesat e 15 familjeve rome dhe egjyptiane te kesaj zone. Projekti i cili tashme ka perfunduar eshte inspektuar nga Ministria e Zhvillimit Urban Eglantina Gjermeni dhe deputeti Eduart Ndocaj. Duke iu referuar mbeshtetjes per keto familje ne nevoje, ministria …

Lexo me shume

SHKODRANET ME PAK FESTIME JASHTE PER FESTAT E FUNDVITIT

Udhetimet per festat e fundvitit kohet e fundit po vijne gjithnje e ne renie.Kjo vihet re edhe nga prenotimet qe behen ne agjencite turistike.Per kete fundviti shkodranet zgjedhin te bejne nje udhetim jashte vendit por duke preferuar vendet me te aferta.   Por kriza ekonomike duket se ka ndikuar qe numri i atyre qe zgjedhin te festojne festat e fundvitit …

Lexo me shume

ADEMI: KORRUPSIONI PROBLEM, DENONCONI ATE!

Kryetarja e bashkise Shkoder ka denoncuar publikisht rastet e korrupsionit me te cilat mund te ndeshen qytetaret edhe prane zyrave te bashkise se Shkodres, por edhe ne zyrat e njesive administrative. Kryebashkiakja Ademi paralajmroi shkarkime per zyrtaret te cilet abuzojne me detyrn. Ademi edhe nje here riperseriti borxhet e trashguara pr t cilat po vijon ndjekja ligjore. Deklaratat e kryebashkiakes …

Lexo me shume

RRETHINA, VIJON FUSHATA PER PASTRIMIN E TERRITORIT

Njesia administrative Rrethina vijon planin perpastrimin e territorit nga mbetjet e trasheguara. Administratori Vlash Pjetri tha se pastrimi I mbetjeve mbetet sfide ndersa qytetaret vijojne te hedhin mbetjet ne cdo vend. I pyetur nese borxhet e trasheguara do te penalizojne ne pastrimin e territorit Pjetri u pergjigj se keto borxhe do te ndikojne negativisht. Njesia administrative rrethina ne harkun kohor …

Lexo me shume

TERTHORJA: NUK KEMI BURIME TE MJAFTUESHME PER RUAJTJEN E PYJEVE

Rreth 500 meter kub lende drusore eshte sekuestruar kete vit nga inspektoriati I pyjeve duke kalua ne llogari te shtetit. Pavarsisht kesaj pune drejtori I ketij inspektriati Edmond Terthorja thote se nuk ka burime njerezore te mjaftueshme per hapsiren pyjore qe ka qarku. Terthorja tha se ne 3 muajt e pare te vitit te ardhshem do te kete kontrolle per …

Lexo me shume

RADOVANI: PUBLIKIMI I PUNONJESVE, SHKELET PRIVATESIA

Prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani ka reaguar per here te pare publikisht mbi listen e publikuar ne media te punonjesve te prefektures. Ndonese jo politikisht Radovani tha se ne kete publikim eshte shkelur privatesia e tyre pasi jane publikuar te dhena personale si numri i telefonit. Deklaraten Radovani e beri gjate nje konference te mbajtur ne Shkoder mbi te …

Lexo me shume