Breaking News

AKTUALITET

BASHKIA DHE K.QARKUT MBESHTESIN BANORET E NENSHKODRES

Ndersa nje grup banoresh te Nenshkodres qendronin perpara Bashkise per te marre nje reagim nga kjo e fundit nenkryetari I bashkise Shkoder Arben Gjuraj ka dale ne nje deklarate per mediat teksa ka mbeshtetur kerkesat e tyre.Po ashtu edhe Kryetarja e keshillit te qarkut Shkoder Greta Bardeli ne deklaraten e saj per mediat tha se mbeshtet te drejten ligjore te …

Lexo me shume

PROMOVOHET LIBRI NENTORI I BARDHE

Eshte promovuar libri Nentori I bardhe ne nderim te dyzet martireve dhe kujtese per kontributin e dhene. Ne fjalen e hapjes ka qene famullitari i shkodres Dom Artur Jaku I cili falenderoj te pranishmit e po ashtu tha se ky liber eshte nje kujtese mbi historine e se kaluares. Me pas ministria e kultures Mirela Kumbaro tha se peridha …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK TE DISKUTOJE DEMSHPERBLIMIN E TE PERMBYTURVE

Banort e zons s Nnshkodres q u prmbyten gjat viteve 2010- 2011, paraditen e s dieles I kan br thirrje kshillit bashkiak Shkoder, q n mbledhjen e s hns t futet n rend t dites diskutimet pr dhnien e dmshprblimeve nga qeveria ktyre banorve. Deklarata e prfaqsis s ktyre banorve sht br n sheshin para bashkis Shkoder. N protesten e …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET, BANORET E NENSHKODRES NE PROTESTE

Banort e Nnshkodres I jan rikthyer protestave pr dmshprblimet e prmbytjes e 2010 2011-es, n njsine administrative t Dajit. Banort e ksaj zone bllokuan pr m shum se 10 minuta rrugn drejt fshatit Shirq, ndrsa krkesa e tyre n drejtim t qeveris mbetet e njjt, dmshprblim i prmbytjeve. N protestn e organizuar nga kto banor n mbshtetje t tyre …

Lexo me shume

SHKODER- SHIROKE, PUSHTOHET NGA MJEGULLA!

Nje mjegull e dendur ka perfshire zonen perreth malit te Taraboshit prej oreve te para te mengjesit t s Shtunes. Mjegulla e dendur ka krijuar veshtiresi ne qarkullim ne segmentin rrugor nga Ura e Bunes ne drejtim te pikes turistike Shirok- Zogaj, cka ka vshtirsuar edhe qarkullimin e automjeteve. Dendesia e larte e mjegulles per udi ka kaluar teresisht jashte …

Lexo me shume

LEZHE, KRYQEZIMI NE BLINISHT ENDE PA ZGJIDHJE

Kane trokitur, por nuk arrijne te gjejne dot asnje pergjigje per shqetesimin e tyre. Banoret e Blinishtit do te vazhdojne te mbeten te rrezikuar nga ky kryqezim te cilit askush nuk i del per zot. Administratori i Blinishtit Sokol Luku thote se e kane percjellur kete problematike edhe tek autoriteti rrugor i veriut, por ky i fundit ende nuk e …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI: TE RUHET E PAPREKUR SHENJTERIA E JETES!

Myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari n emer t besimtarve mysliman ka falndruar familjen Shkmbi pr lirimin nga gjakut te disa prej pjestareve te familjes Dushaj pas ekzekutimit t Skender dhe Abdullah Shkembi n t shtunen e par t ktij viti. Myftiu Sytari kt veprim e ka cilsuar si shembull besimi, dhe model t madh t Islamit pr t cilin …

Lexo me shume

PUKE, SHKARKOHEN 47 INFERMIERE DHE SANITARE NGA SPITALI

Reforma e Ministrise se Shndetsis thellon me tej varferin n qytetin e Puks i konsideruar si ndr tre zonat m t varfra t vendit. 47 infermjere dhe sanitare dolen n rrug sot teksa u njoftuan se vendi I tyre I puns ishte shkurtuar, ndrsa nuk u bn t ditur kritert q u ndoqen. Punonjset e mbtura pa pun, shum prej …

Lexo me shume

N/KRYETARI META: NE SHKOLLEN BARDHAJ, NUK TRASHEGUAM SANITARE. ZGJIDHEM PROBLEMIN

Bashkia Shkoder sqaron opinionin publik, ne lidhje me problematiken e shfaqur ne shkollen 9-vjeare Bardhej.Para disa ditve, Shkolla Bardhaj, Njsia Administrative Rrethina, ka ngritur pretendimin se sanitaret e kesaj shkolle nuk jane paguar qe nga Janari 2015.Per pasoje, gjate diteve te fundit, ato nuk e kane ushtruar fare detyren e tyre prane kesaj shkolle, duke sjelle precipitimin e situates se …

Lexo me shume

FAMULLITARI I SHEN SHTJEFNIT FLET PER HAPJEN E DOSJEVE

Dosjet duhet te hapen ndersa personat qe kane kryer krime nuk kane vend ne poste drejtuese. Per here te pare kjo deklarate eshte bere nga famullitari i Famullise se Shen Shtjefnit Dom Artur Jaku ne nje interviste per Tv Rozafa. Dom Artur Jaku po ashtu foli edhe per inagurimin qe do te behet te Dielen te shetitores se 40 martireve. …

Lexo me shume