AKTUALITET

PERKUJTOHET 59-VJETORI I REVOLUCIONIT HUNGAREZ

Me rastin e 59 vjetorit te rezolucionit Hungarez i vitit 1956 ne shenje mirenjohje jane vendosur tufa me lule prane pllakes perkujtimore.Ambasadori Hungarez n fjaln e tij shprehu konsideratn e popullit t Shkodrs n qndresen kundr dikaturs komuniste Kryebashkiakia Voltana Ademi tha se pervec pllaks do te kerkojme qe te jepetme shume informacion per revolucionin. Me 23 tetor t vitit …

Lexo me shume

BASHA: NENE TEREZA SHEMBULL PER NE PER TU BASHKUAR!

Kreu i opozites Lulzim Basha ishte ne Lezhe per te marre pjese ne aktivitetin e organizuar nga Bashkia e ketij qyteti me rastin e 12-vjetorit te lumturimit te humanistes Shqiptare Nene Tereza. Leksion i madh per njerezimin dhe politiken ne vecanti e ka quajtur kreyebashkiaku i lezhes Fran Frrokaj misionin e shenjtores nene tereza. Nje moment reflektimi per nje situate …

Lexo me shume

AVOKATI I POPULLIT: RASTI “MJACAJ” KA PARREGULLESI

Rasti i Sokol Mjaces eshte kthyer serish ne qender te vemendjes teksa Komisioneri prane avokatit te popullit Arben Shkembi tha se ka patur parregullesi te medha ne kapjen e tij. Shkembi beri me dije se me pare ishte kapur nje person i dyte i cili edhe eshte dhunuar dhe me pas konstatuar se nuk ishte ai autori. Duke treguar paaftesine …

Lexo me shume

REAGON FAMILJA KUJXHIA: PRONA SIPAS LIGJIT, SKA NDERHYRJE POLITIKE

Pas protests s familjeve n Shkodr, ka reaguar familja Kujxhija e cila rezulton pronare e toks. Me an t nj njoftimi pr mediat, familja sqaron se toka i prket katr bashkpronarve t familjes Kujxhia e njohur me vendimin e Komisionit t Kthimit t Pronave t vitit 1995. Ne deklaraten per shtyp theksohet se Kjo prone eshte zaptuar ne menyre te …

Lexo me shume

RADOVANI: HIDROVORI I ASIT KONSUM TE LARTE ENERGJIE

Situata ne hidrocentrale dhe gjendja aktuale e liqenit eshte me pozitive se cdo vit tjeter duke qene ne kapacitete normale pa rrezikshmeri permbytjesh. Kjo u konfirmua edhe nga prefekti Radovani i cili tha se gjithcka eshte ne varesi te reshjeve.Prefekti shprehu serish shqetesimin per hidrovorin e asit teksa tha se ministria e bujqesise duhet te shohe mundesisne e shkrirjes se …

Lexo me shume

The Guardian: Shqiperia shifra alarmante per trafikimin e femijeve

Prestigjiozja britanike The Guardian e Londrs, njofton pr shifra alarmante t fmijve shqiptar, q pasi trafikohen n Britani, detyrohen t punojn si skllevr.Sipas shifrave t marra nga shoqata e bamirsis Barnardo, q merret me mbrojtjen e fmijve dhe q bashkpunon me Ministrin e Brendshme Home Office pr t mbrojtur fmijt viktima t trafikimit, po rritet me ritme alarmante numri i …

Lexo me shume

20 FAMILJE NE LAGJEN “3 HERONJTE” PA SHTEPI, KERCENOJNE ME PROTESTA

20 familje n lagjen 3 heronjt n Shkoder rrezikojn t prfundojn n qiell t hapur, pasi truallit ku kan ndrtuar shtpit i ka dal pronari. T vendosur prej vitit 1997 n kt zon, ata u bn pjes e proesit t legalizimit n 2006-en, por 5 vite m pas pikrisht n 2011-en jan thirrur nga prokuroria pasi pronari Nikolin Kujxhia kishte …

Lexo me shume

PUNONJSIT E BER- ALB ZHVILLOJN PROTESTEN E RADHES N MINIEREN E MUNELLES

Punonjsit e koncensionarit t nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit Ber Alb I cili shfrytezon pasurite nntoksore t Pukes ju rikthyen srish sot protesave pr vendimin e papritur t kompanise e cila vendosi pezullimin e aktiviteti pr nj vit, nn justifikimin e rnjes se cmimit t Bakrit n burs. Minatoret e Munelles krkuan rikthimin n vendet e tyre t puns , …

Lexo me shume

PREFEKTI: DO PROJEKT-VENDIM DUHET TE FIRMOSET NGA JURISTI

Prefekti Paulin Radovani i ka dhene pergjigje Kryetarit te keshillit Shkoder dhe mbledhjes se zhvilluar jashte radhe per miratimin e projekt vendimeve qe ai i refuzoi. Radovani tha se nuk mund te ndryshohen pikat e rregullores sipas deshires, ndersa mos firmosja e juristit ne projekt eshte thelbesore.     Prefekti ende nuk e ka vendosur nese do e dergoje ne …

Lexo me shume

RADOVANI: NDERHYNI NE SEGMENTIN F. ARREZ- GJEGJAN- MIRDITE

Segmenti rrugor Fush Arrz Gjegjan- Mirdit vijon t mbetet nj ndr problemet jetike n zonen e Puks duke u kthyer n rrezik serioz pr perdoruesit e tij. Nisur nga ankesat e banorve te zones, prefekti I Shkodres Paulin Radovani dhe kreu I bashkis s Puks Gjon Gjonaj kan inspektuar kt segment rrugor, I njohur ndryshe dhe si Rruga e …

Lexo me shume