Breaking News

AKTUALITET

BASHKIA DERGON SANITARET E SAJ PER PASTRIMIN E SHKOLLES “BARDHAJ”

Bashkia Shkoder ka gjetur nje zgjidhje emergjente per shkollen e “Bardhajve”. Nje ekip i posaem i eshte drejtuar shkolles me sanitaret e vete bashkise per te bere te mundur pastrimin jo vetem te shkolles bardhaj por edhe te disa shkollave te tjera.Sanitarja e shkolles nuk ka pranuar kete gje. Administratiori i njesise administrative Rrethina Vlash Pjetri sqaron kete handikap te …

Lexo me shume

LEZHE- PAKETA FISKALE, DISKUTOHET ME GRUPET E INTERESIT

Niveli i tarifave vendore per vitin 2016 do te jene ne masen 30 % me pak se ato te nje viti me pare. Kete ulje e ka prezantuar kreu i bashkise se Lezhes Fran Frrokaj gjate degjeses publike me grupet e interesit. Do te kete kompromis me grupet e interesit persa i perket paketes fiskale,por per kryebashkiakun e Lezhes Fran …

Lexo me shume

BANORET PERPLASEN ME POLICINE DHE PERMBARIMIN

20 familje n lagjen 3 Heronjt n Shkodr jan prplasur me permbarimin dhe efektivt e policis s Shkodres, teksa kta t fundit jan paraqitur pr t ekzekutuar urdhrin e lirimit t banesave. Nj 15- vjecar sht shoqruar n komisariatin e policis pasi ka shtyr shefin e komisariatit t Shkodres Gazmend Domrozi. Familjart e 15 vjearit krkuan lirimin e t miturit. …

Lexo me shume

REAGOJNE DSHP DHE ISHSH PER SITUATEN NE SHKOLLEN “BARDHAJ”

Pas publikimit ne media mbi gjendjen e shkolles Bardhaj ka reaguar Drejtoria e Shendetit Publik dhe Inspektoriati Shteteror Shendetesor. Inspektoret e shendetit kane lene afat deri me daten 3 shkurt qe kjo shkolle te furnizohet me detergjente dhe te kryeje pastrimet e duhura ne te kundert ajo rrezikon mbylljen. Ne te njejtin perfundim ka arritur edhe drejtoria e shendetit publik. …

Lexo me shume

SHENDETI PUBLIKE: NUK KEMI DIJENI PER VIZITAT FALAS

Kjo ishte fjala e ministrit te Shendetesise Ilir Beqja vetem nje dite me pare gjate vizites se tij ne spitalin e Shkodres nga ku inaguroi edhe rezonancen magnetike. Shendetesia falas ishte ne fokus te ministrit Beqja, dhe per me teper qe mjeket e familjes sipas ligjit i cili hyn ne fuqi ne diten e merkure duhet te kryejne vizita falas …

Lexo me shume

BLINISHT, PUNE VULLNETARE PER RIKONSTRUKSIONIN E RRUGES

Ne mungese te fondeve qe do te mundesonin nderhyrjen per rikonstruksionin e rruges hyrese te fshatit te tyre, banoret e Blinishtit ne Lezhe e kane marre persiper vete kete aksion. Te rinjte jane ata qe menjehere i jane bashkuar apelit te administratorit dhe famullitarit te Blinishtit per te nisur punen. Per te kryer keto punime, administratori i blinishtit Sokol Luku …

Lexo me shume

BEQAJ: RASTI M I SUKSESSHM MBI NEVOJEN E KONCESIONEVE SHT AI I SPITALIT T SHKODRES

Partneriteti publik- privat sht nj form efektive e prdorur jo vetm n Shqipri, pr t zgjeruar Sherbimin. Deklarata sht br nga ministri i Shendetsis Ilir Beqja nga qyteti i Shkodres ku iu prgjigj akuzave t opozits pr koncesionet ndrsa mori pjes n inagurimin e rezonancs mangetike n repartine e imazheris. Ministri Beqja theksoi se rasti m tipik dhe i suksesshm …

Lexo me shume

LAGJIA MARK LULA PA KANALIZIME, LAJMEROJNE PROTESTA

Ndonese ka ngritur zerin ne keshillin bashkiak por qe nuk eshte degjuar, keshilltari Gjeke Sokoli ka zgjedhur qe mes baltes dhe mungeses se kanalizimeve ti jape nje mesazh Bashkise Shkoder e po ashtu deputeteve te qarkut Shkoder qe lagjia Mark Lula nuk meriton te jete ne kete gjendje ndonese ka rreth 5 000 banore. Ankeses se keshilltarit Sokoli i jane …

Lexo me shume

SHKOLLA BARDHAJ JASHTE DO STANDARTI HIGJENO-SANITAR

Shkolla e Bardhajve vijon ti ngjaje nje objekti ne periudhen e mesjetes. Dy sanitaret prej 13 muajsh nuk paguhen ndersa prej nje jave ne shenje revolte kane bojkotuar punen. Shkolla eshte kthyer ne nje vend ku rreziku i epidemive per nxenesit eshte i larte. Sanitaret thone se jane ankuar por asnje pergjigje pozitive nuk ka patur deri me tani. Neglizhenca …

Lexo me shume

10 FAMILJE TEK SHTEPITE E BUJQERVE PREJ NJE MUAJI PA UJE TE PIJSHEM

10 familje ne lagjen Shtepite e Bujqerve prej nje muaji jane pa uje te pijshem.Vete ata shprehen te shqetesuar pasi uji eshte jetik dhe ne mungese te tij detyrohen te marrin uje ne lagje te tjera apo edhe tek te afermit. Edhe pse nuk jane debitor ndaj ndermarrjes se ujesjellesit, prej nje muaji ne cezmat e shtepive te tyre nuk …

Lexo me shume