AKTUALITET

HARITO: “DAR” PERGJEGJESI PER PAJISJEN E SHKOLLAVE ME INTERNET

Te gjitha shkollat duhet te kene internet ne cdo cep te Shqiperise dhe kjo eshte pergjegjesi se pari e Drejtorise Arsimore pasi edhe fondet per pajisjen e shkollave me internet jane te vecanta. Deklarata e erdhi nga vete ministria e inovacionit Milena Harito gjate nje bashkebisedimi me studente te shkencave te natyres mbi mundesine e projekteve ne “Endrra ime 2016”. …

Lexo me shume

VERSHON UJI TEK BANESAT PAS STACIONIT TE TRENIT

Pas reshjeve te rena gjate 24 oreve te fundit ne Shkoder kane nisur problemet e para. Banoret pas stacionit te trenit prej vitesh vujane mungesen e kanalizimeve ku me disa reshje te rena uji vershon ne banesat e tyre. Ata apelojne qe te vihet dore pasi rruga eshte pa asnje standart dhe valezimi i saj ka bere qe uji te …

Lexo me shume

PERKEQESIMI I MOTIT, ARRSH: KEMI MARRE TE GJITHA MASAT

Dėmi i shkaktuar nė akset e vendit gjatė situatės sė fundit tė emergjencės shkon nė rreth 7-8 mln dollar, shifra ėshtė bėrė publike nga drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar gjatė njė takimi tė organizuar nė Shkoder me kontraktorėt qė mirėmbajnė akset e Veriut.   Kėtė tė enjtė e nė vazhdim nis  njė pėrkeqėsim i motit, qė do tė shoqėrohet me …

Lexo me shume

MEDIAT E SHKODRES LETER TE HAPUR POLICISE

Pas marrėdhėneve tė tensionuara nė mės mediave lokale dhe policisė sė Shkodres, mediat e metropolit verior I kanė dėrguar njė letėr tė hapur drejtuesve tė policisė nė Shkoder ku edhe I shpjegojnė zyrtarisht arsyet e bojkotit ndaj ketij institucioni. Sipas letres sė hapur shkak i kėtij reagimi ėshtė mungesa e nje reagimi te drejte te drejtuesve te policise se Shkodres …

Lexo me shume

DHJETRA AUTOMJETE ME TARGA FALLSO PERPARA DPQSH

Teksa policia e qarkut Shkoder me ane te komunikates per shtyp dizenformon publikun se automjeti I tv rozafa ka qene me targa fallco dhe per kete arsye ai eshte ndaluar gjate dites se sotme po japim vetem nje pjese te panorames e cila ndodhet perpara komisariatit te policise dhe drejtorise se policise se qarkut Shkoder. Dhjetra automjete me targa fallso …

Lexo me shume

NISMETARET E RREZIMIT TE STALINIT KUJTOJNE VUAJTJET

Por si e kujtojne kete ngjarje nismetaret e rrezimit te bustit. Dede Kasneci dhe Tonin Dema teksa perloten ne  momentet e dhimbshme te kaluara.Dede Kasneci thote se eshte denuar 3 here me pushkatim, ndersa falenderon zotin qe ndodhet ende gjalle. Po ashtu Tonin Dema tregon se si kane mundur te mbijetojne.   Por keta legjendare te vuajtur nuk mund te …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 26-VJETORI I RREZIMIT TE STALINIT

Eshte perkujtuar 26 vjetori I rrezimit te bustit te Stalinit ne Shkoder me 14 janar 1990. Ceremonia e rastit mblodhi protagonist te ngjarjes e po ashtu edhe dhjetera te persekutuar si dhe drejtues te partise demokratike si dhe drejtuesit e bashkise Shkoder ne keto 25 vite. Kryebashkiakia Voltana Ademi ne kete pervjetor teksa vlereson qendrestaret ku me ate kohe ishte …

Lexo me shume

NENSHKODRA I RIKTHEHET PROTESTAVE PER DEMSHPERBLIMET

Banorėt e Nėnshkodres i janė rikthyer protestave pas deklaratave tė Kryeministritė Rama se ka dėmshpėrblyer banoret e Shkodres pas pėrmbytjeve tė 2011- es. Banorėt  kanė pėrgenjėshtruar deklaratat e shefit tė qeverisė ndėra kanė theksuar se kanė marrė dėmshpėrblim nė masėn 49% vetėm pėr demet nė toka bujqėsore  ndėrsa pėr dėmet nė banesa nuk kanė marrė asnjė lekė nga qeveria. Banorėt …

Lexo me shume

PJETROSHAN, 30 FAMILJE PA ENERGJI PREJ 4 DITESH

Lagjia “Kolaj” e fshatit Pjetroshan , pjese kjo e njesise administrative te Kastratit e perbere prej afro 30 familjesh ndodhen ne erresire te plote prej 4 ditesh, shkak eshte bere djegia e transformatorit te kabines elektrike. Banoret thone se gjate luhatjeve te fazes kane djegur edhe te gjitha pajisjet qe kane ndersa deri me tani nuk ka patur asnje reagim …

Lexo me shume

SIGURIMI I FERMEREVE TEK KOMPANITE E SIGURIMEVE, REAGOJNE FERMERET E TOROVICES

Deklarates se Ministrit te Bujqesise Edmond Panariti qe fermeret duhet te sigurohen per te mbjedhat dhe fermat e tyre pasi nuk do te mund te perfitojne asgje nga shteti i jane kunderpergjigjur banoret e fshatit Torovice ne Lezhe. Sipas tyre, ministri flet nga karrigia e tij dhe nuk e njeh bujqesine, pasi ne te kundert do ta kishte idene qe asnje …

Lexo me shume