Wednesday , 17 January 2018

AKTUALITET

Redaksionale: Metropoli Verior kete 8 mars mes festes dhe viktimave…

8 Mars nje dite kushtuar qenjeve me te ardhurueshme ne bote. Nje dite e cila meriton te festohet pa dallim feje, krahine apo race. Pasi qenja nene eshte universal. Fatkeqesisht kjo duhet te jete nje dite proteste..Ne metropolin verior te pakten nuk eshte feste.Vetem gjate 24 oreve te fundit 2 femra u vrane ne menyren me tragjike te mundshme. Nuk …

Lexo me shume

Debate ne Keshillin Bashkiak Lezhe per ndihmen ekonomike

Per nepunesit dhe drejtoret e institucioneve ne lezhe qe jane njeherazi edhe keshilltare ne keshillin bashkiak ka patur akuza ndaj tyre. Largimi nga skema e ndihmes ekonomike te 120 familjeve keshilltari i lsi gjin nika ia ka referuar pikerisht kolegeve te tije, disa prej te cileve brenda forces politike qe ai perfaqson. Sipas keshilltarit nika qe eshte mbeshtetur ne deklaratat …

Lexo me shume

Banoret e NenShkodres bllokojne aksin Shkoder- Tirane, perleshje me policine

Kt her kan bllokuar aksin nacional Shkoder- Tiran pr disa minuta, ndrsa ndrhyrja e policis ka shkaktuar edhe prleshje sporadike n mes protestuesve dhe forcave blu. Banoret e zons s NnShkodres kane protestuar serish kete te shtune pasi kerkesat e tyre nuk jane marre parasysh nga qeveria. E ndrkoh protestuesit I bjn t ditur partis socialiste se pergjigjen e kesaj …

Lexo me shume

Debora, probleme ne Veri te vendit!

Reshjet e debores gjate 24 oreve te fundit kane shkaktuar jo pak probleme ne rrethin e Pukes. Mbi 50 cm bor sht trashsia vetm n qytet, kurse n zona m t thella malore, arrin rreth 1 metr. Ne aksin Qafe Qel- Puke trashsia e debores arrin deri n 40 cm, ndrsa qarkullimi kryhet vetm me zinxhir. N aksin Puk- Fush …

Lexo me shume

Konference me teme Vendi i Shqiperise ne Evrope

Vendi I shqiperise ne Evrope eshte diskutuar nga ambasadori Francez Bernard Fitoussi me pedagoge dhe studente ne nje conference te posame.Ne fjalen e tij Ambasadori Francez Fitoussi tha se nvendi yne ka bere perparime te dukshme ne drejtimin ekonomik megjithate mbetet nen pushtimin e informalitetit. “Me lejoni te permend edhe fakte te tjera jo pozitive si pershembull ekonomia jo formale.do …

Lexo me shume

Shkoder, parashikohen 80 mm shi gjate 24 oreve

Rruget e qytetit te Shkodres vetem me disa milimetra shi kane nisur qe te bllokohen. Por reshjet do te vijojne. N baz t parashikimit t Qendrs Europiane t Prmbytjeve, rezulton se nga mngjesi i dats 05.03.2015 deri n dat 06.03.2015 pritet t ket reshje t dendura shiu mbi vendin ton. Sasia m e madhe e reshjeve parashikohet t regjistrohet n …

Lexo me shume

Astrit Beci: Spitalet te kthehen ne qendra shendetsore 24 ore

Strukturat spitalore jo eficente me kalimin e kohs t kthehen n qndra shndetsore 24- orshe, deklarata ka ardhur nga drejtorii Fondit t SigurimeveAstrit Becigjat analizs 1- vjecare t t Fondit t sigurimeve shndetsore Shkoder. Beci ka prmendur shembullin e spitaleve t Puks dhe Koplikut.Nga ana tjetr Beci ka prmendur edhe sukseset gjat puns t Fondit t sigurimeve shndetsore ku jan …

Lexo me shume

Halluni: Jam ne krye te PS- se Shkoder ashtu edhe drejtor i OSHEE- se

Ju them miqve dhe armiqeve se jo vetem qe nuk jam I shkarkuar por do te vijoj te jem ne krye te partise socialiste por gjithashtu edhe te Oshee-se. Ne kete menyre ka reaguar Drejtori I Oshee Shkoder njeheresh kryetar I ps Andi Halluni, duke hedhur poshte ne kete menyre zerat per doreheqjen e tij. I pyetur per perjashtimin e …

Lexo me shume

Aksi Shkoder-Hani i Hotit ne mbikqyrje te Bankes Boterore

Pritet qe te kete jo vetem nje standart bashkohor por edhe sinjalistike horizontale dhe vertikale. Behet fjale per aksin Shkoder-Hani I Hotit e cila kete vit kalon ne pergjegjesi te drejtorise se pergjithshme dhe ne mbikqyrje te Bankes boterore Dedvukaj sqaroj edhe akset te cilat nuk jane future ne buxhetin e vitit 2015 pasi kalojne ne mbikqyrje te Bankes Boterore …

Lexo me shume

Terthorja: Moratoriumi i gjuetise ka dhene efekte pozitive

Moratoriumi I ndalimit te gjuetise ne te gjithe vendin ka ndikuar pozitivisht per liqenin e Shkodres. Ky fakt behet I ditur nga drejtori I inspektoriatit te mjedisit, ujrave dhe pyjeve Edmond Terthorja. I pyetur per bashkpunimin qe ka me pushtetin vendor Terthorja u pergjigj se duhetme shume bashkepunim. Ndalimi I gjuetise ne liqenin e shkodres esshte bere me qellim pasurimin …

Lexo me shume