AKTUALITET

MAMOGRAFIA NE POLIKLINIKE JASHTE FUNKSIONIT

Nje jave pas deklarates se titullares se spitalit rajonal Shkoder asgje nuk ka ndryshuar. Mamografia ne poliklinike vijon te jete jashte funksionimit. Ne fakt kjo mamografi ka muaj qe nuk funksionon. Por Drejtoria tha se te henen do te jete gati. Ndonese sot eshte e premte mamografia vijon te qe jete jashte cdo lloj funksionimi. Deri kur do te jete …

Lexo me shume

“ZGJIDHJA PER LEZHEN NGA PERMBYTJET ENDE NE DISKUTIME”

Nderhyrja e drejtorise se sherbimeve ne bashkine e Lezhes per te normalizuar situaten e krijuar ne qytet pas reshjeve te shiut nisi kete mengjes. Largimi i inerteve te sjella ne rrugen kryesore pas gerryerjeve te kanaleve qe jane hapur per vendosjen e tubacioneve te ujit te pishem pati perqendrimin e mjeteve dhe punetoreve. Do te kete serish permbytje. Kete konkluzion …

Lexo me shume

RIKTHEHET PROBLEMI I VJETER NE LEZHE, PERMBYTJET

Rreshjet intensive te shiut qe rane ne nje hark te shkurter kohor rikthyen nje problem te vjeter per qytetin e Lezhes, permbytjet. Pjesa me e madhe e lagjeve te ketij qyteti u permbyt, ndersa qytetaret e vijuan levizjen e tyre duke pershkuar ujin mes per mes. Situata problematike u krijua si zakonisht ne lagjen Beselidhja, ndersa dukej qarte edhe deportimi …

Lexo me shume

EMERGJENCAT, PREZENCA E OSBE-se MBLEDH STRUKTURAT NE SHKODER

Ne kuader te projektit financuar nga Prezenca e OSBE-se ne Shqiperi, per “Ndergjegjesimin e komunitetit te Qarkut Shkoder per reduktimin e rreziqeve nga katastrofat” eshte organizuar nje konsulte me perfaqesues te Prefektures, Bashkise, DAR, ISHP, Universiteti dhe mediat. Specialisti i emergjencave civile prane prefektures Pllumb Dani theksoj nevojen e ndergjegjesimit te cdo institucioni per shmangien e katastrofave.Perfaqesuesi i bashkise Shkoder …

Lexo me shume

DHJETRA TIFOZE NISEN NGA SHKODRA DREJT ELBASAN-ARENA

Ka qene ora 09-00 kur dhjetera tifoze nga Shkodra jane nisur drejt Elbasan Arena per te ndjekur nga afer ndeshjen Shqiperi- Serbi. E rendesishme eshte rezultati dhe ate cfare do te arrije skuadra, pasi kjo eshte definitive per Shqiperine ne kualifikim. Masat ekstreme te ndermarra nuk na trembin aspak pasi nuk eshte qellimi yne incidentet por vetem fitorja thone tifozet …

Lexo me shume

SHERBIMET LOKALE: REDUKTOHEN TE ARDHURAT, RRITEN SHPENZIMET

Shrbimet kryesore vendore kane qn n qender t tyrezes se 3 t organizuar per projekt- ligjin e qeverisjes vendore t organizuar nga bashkia e Shkodres. Grupet e interesit te cilet kane qene prezente ne kete takim kane qn kritike me kt projektligj duke e cilsuar si ndrhyrje n disa pika n kompetencat e pushtetit vendor, ndersa kane theksuar se me …

Lexo me shume

LEZHE, ARTIZANATI NE DITE TE VESHTIRA

Masat shtrenguese te qeverise kane dhene ndikim negativ edhe ne biznesin e artizanatit. Shqetesimin e percjell Tereza Gega, nje artizane nga Lezha qe deklaron se kjo situate po i dergon drejt falimentimit. Fuqia blerese ka rene, eshte rritur konkurenca e pandershme dhe se nuk ka asnje mbeshtetje per grate dhe vajzat qe merren me artizanat. Ndonese eshte pajisur me te …

Lexo me shume

GRUPET E INTERESIT KANE QENE KRITIKE ME PROJEKT- LIGJIN PER QEVERISJEN VENDORE

Arsimi, kultura, sportet dhe shtjet sociale kane qn n qender t diskutimeve per projekt- ligjin e qeverisjes vendore t organizuar nga bashkia e Shkodres. Ashtu si vet Ademi e cila ka qn kritike me kt projektligj duke e cilsuar si ndrhyrje n disa pika n kompetencat e pushtetit vendor, edhe grupet e interesit ndan t njjtin qndrim.   Tryezat kan …

Lexo me shume

PROJEKT- LIGJI PER QEVERISJEN VENDORE, NISIN DISKUTIMET!

Bashkia e Shkodres ka nisur tryezat e punes me grupet e interesit, q kan pr qllim, prmirsimin e draft-Ligjit pr Organizimin dhe Funksionimin e Qeverisjes Vendore. Takimi I pare eshte organizuar me grupet e interesit ne lidhje me Kompetencat e reja n shtje t bujqsis, mjedisit dhe shrbimit zjarrfiks. Diskutimet kan pr qllim ti mundsojn Bashkis s Shkodrs legjitimitet n …

Lexo me shume

PUKE, FILLOJNE PROTESTAT E MINATORVE KUNDER BER- ALB

Ashtu sic kishin paralajmruar punonjsit e kompanis s konensionarit turk t nzjerrjes dhe pasurimit t bakrit n zonen e Puks u ngriten sot n protesta duke kundrshtuar vendimin e kompanis BerAlb: pr pezullimin e aktivitetit pr afro nj vit. N krye t protestave t Fush Arrzit u pa sot vet kreu I bashkimit t Sindikatave t Pavarura t Shqipris, Gzim …

Lexo me shume